Reklama
Rady cestovatelům

Základní chyby, kterých se Češi často dopouští při cestě na dovolenou nejen do Chorvatska

Nedostatečná příprava, spěch a snaha být na místě co nejdříve, to jsou asi největší problémy.
Zdroj: Jan Markovič

Brzy naplno vypukne sezona letních dovolených. Je to každoroční kolorit, kdy se rodiny těsně po vysvědčení zabalí a hromadně vyrazí s dětmi k moři na zasloužený odpočinek, jenže každoročně je možné v praxi často vidět místo nadšených lidí směřujících za zábavou vystresované řidiče, kteří jsou naštvaní, že trčí někde v koloně. Mnohdy za to může kombinace únavy a stresu, řešení věcí na poslední chvíli a dalších podobných neduhů, kterých máme minimálně tendenci se dopouštět. Takže neuškodí si pár základních chyb zopakovat. Schválně, také děláte některé níže jmenované chyby? 

1) Chceme odjet co nejdříve, ideálně na noc

Všichni máme tendenci plánovat až příliš optimisticky. Takže tady v pátek dopoledne ještě něco dodělám, v jednu jsem doma, úplně (ale naprosto) v klidu naložím auto, děti donesou vysvědčení a ve tři, nejpozději v půl čtvrté vyrážíme do Chorvatska. Přesně takhle to na 99 % nedopadne. V práci se něco pokazí, protože je potřeba toho před dovolenou dodělat mnohem více, nakládání se zkomplikuje, nějaké věci se ještě hledají na poslední chvíli a místo úplně klidného odjezdu v půl čtvrté odjedeme vynervovaní v sedm večer a první kolona, kterou potkáme, bude na D1 deset kilometrů za Prahou. Jakmile stres opadne, dostaví se únava, cesta nebude utíkat a ve finále ještě zjistíte, že jste si něco zapomněli.

Mohu přidat jednu vlastní zkušenost, kdy jsem jako mladý nadšený cestovatel přesně v tomto stylu odjížděl právě do Chorvatska, na poslední chvíli těsně před zavíračkou řešil půjčení příčníků na auto a na noc s kamarády odjel. Brzy ráno mi pak z půjčovny volali, že u nich na stole našli mojí občanku a řidičák a já jsem pak jen doufal, že nás nebudou nikde zastavovat policisté a na hranicích s Chorvatskem nás celníci jen odmávanou. 

2) Nechceme během cesty příliš odpočívat

Snaha být u moře co nejdříve bývá velmi zrádná. Už o tom padla zmínka. Při cestě přes noc posádka postupně usne a někdy kolem druhé/třetí ráno přijde těžká krize i na řidiče. Mikrospánek rozhodně není dobré podceňovat a rozhodně není dobré ho zahánět litry kávy nebo nějakými energetickými nápoji a podobnými povzbuzovači. Všechno tohle pomůže pokud vůbec, tak jen krátkodobě, aby se později dostavila krize ještě větší.

Stejně tak se únavě nevyhnete ani při cestě přes den. Obecně platí, že to nejlepší a nejefektivnější, co můžete udělat, je zastavit a na chvíli se prospat. I půlhodinka dělá divy. Případně můžete řízení přenechat někomu jinému, pokud je dotyčný odpočinutý. Ne parťákovi, který s vámi coby s řidičem držel od začátku cesty basu a vesele konverzoval a který v jednu v noci poté, co ani na chvíli nezamhouřil oko, pořád tvrdí, že je svěží a vůbec se mu spát nechce. Tak přesně jemu se začne chtít spát asi tak deset minut poté, co začne řídit a původní řidič usne. 

3) Mámo, nabal řízky!

Je to možná zdánlivý detail, ale svou roli při zvládnutí dlouhé trasy hraje i jídlo. Evergreen v podobě řízků v chlebu a v ubrousku asi dnes už není úplně aktuální, protože je snazší a praktičtější prostě někde zastavit a něco k jídlu si koupit, každopádně je ale pro řidiče lepší konzumovat spíše lehčí jídla a necpat se řízky nebo burgery z „mekáče“ jak nezřízený, i když už jste vlastně na dovolené. Však to znáte, parádně se najíte a první, co potom budete chtít udělat, je lehnout si do postele. 

4) Řešíme věci za pochodu

Do Chorvatska (nebo na jinou letní dovolenou) jedeme letos už asi tak po dvacáté páté, takže všechno známe. Skočíme do auta a jedem. Internet je všude, potřebné věci lze dořešit za pochodu. Tohle je pravda a dnešní doba to skutečně umožňuje, ale existují dobré důvody, proč ani po dvacáté páté přípravu nepodceňovat a věci, které lze vyřešit dopředu z domova, opravdu vyřešit ještě před odjezdem. Jednak si usnadníte cestu samotnou, protože na to už nebudete muset myslet, ale také dost možná ušetříte. Na malém mobilu totiž lze snadno přehlédnout, že zrovna nakupujete dálniční známku na neoficiálním obchodu nebo že jste u svého cestovního pojištění špatně zadali datum. 

5) Cestujeme v exponovaných termínech...

...a pak se divíme, že to zase někde stojí! Ano, ne vždy je možné jednoduše zvolit termín podle toho, kdy jede na dovolenou nejméně lidí, ale pokud existuje nějaká cesta, jak to udělat, určitě se to vyplatí. Po konci školního roku jsou vždycky na silnicích i na hranicích dlouhé kolony a cesta je mimořádně otravná a únavná, to samé platí během léta o víkendech, kdy se pravidelně střídají turnusy. Jestli tedy máte možnost vyrazit na dovolenou třeba v úterý, rozhodně se to vyplatí, i kdybyste do toho měli investovat nějaký ten den dovolené navíc. 

6) A co příprava auta?

Ani příprava auta samotného by se neměla podceňovat. Dělat nějaký velký servis a plánovat servisní prohlídky před odjezdem asi není vyloženě nutné (to lépe posoudí každý majitel sám), nicméně alespoň kontrola povinné výbavy a zjištění si předem, co by v autě mělo být podle předpisů států, do kterých jedeme, se také vyplatí. Stejně jako třeba kontrola tlaků pneumatik a kontrola rezervy (pokud v autě je). Výrobci zpravidla předepisují různé tlaky pro různá zatížení, takže pokud auto naložíte až po střechu, pneumatiky by podle toho měly být nahuštěné. 

Trochu jiná situace panuje ve chvíli, kdy na dovolenou bereme například obytný přívěs, který dlouho stál, případně obytné auto, které také delší dobu stálo. Zde by měla být kontrola všeho podstatné určitě větší než u denně používaného automobilu. To aby se vám nestalo to, co se stalo třeba teď v sobotu kousek za Benešovem, kde z obytného přívěsu nějakým nešťastníkům upadlo kolo. 

7) Nemyslíme na nejhorší

Tahle chyba souvisí s obecnou snahou vypadnout na dovolenou co nejdříve a spoléhání se na mobil a internet. Jestli si ale před odjezdem najdete alespoň malinkatou chvilku, rozhodně je dobrým nápadem zjistit si, jak postupovat třeba v případě nehody či poruchy nebo si alespoň najít nějaké základní údaje pro asistenční služby. Jedeme trasy dlouhé kolem 1000 km a je velmi snadné dostat se do míst, kde bude špatný signál a kde toho na mobilním internetu moc nenajdete. Znát postupy v krizových situacích vám navíc tyto situace zásadně ulehčí, protože nebudete muset přímo na místě řešit, co vlastně máte dělat, ale můžete rovnou začít jednat. 

Takže přejeme poklidné balení a šťastnou cestu. Pak o svých cestovních zážitcích můžete k nám na web třeba napsat článek do rubriky Komunita

Zdroj: autorský text
Reklama

Diskuze

Josef Mak - 26.06.2024 08:19:44
A teď si představte, že já letos na dovolené na balkánu byl. 7 dní, 4000km často "offroadem", chtělo se mi chrápat za volantem? Ano chtělo tak první hotel/kemp/louka a ráno valíme dál. PS v průměru jsem.strávil 10h denně za volantem.
Martin - 26.06.2024 08:09:10
Pane Radku, jedu do Chorvatska do Crikvenice kam to mám 700 km. Cesta tam trvá asi 7 hodin. Jedeme v úterý kdy je provoz malý. Loni jsme loni letadlem, kdy let trval sice 2 hodiny, ale doprava na a z letiště a pobyt na letišti dalších 7 hodin. Takže doh

Místo devíti hodin jsme do Chorvatska jeli pološílenou trasou dva dny. Ale byl to zajímavý zážitek

Na počátku téhle cesty stál záměr jet do Chorvatska úplně jinak. A to se povedlo na sto procent.
17.06.2024 08:06
|
6
Reklama

Do Chorvatska autem, autobusem, nebo letadlem: Cest na Jadran je spousta, jak se liší ceny?

Dovolená u Jadranu je klasikou. Na kolik vyjde cestování autem, autobusem, nebo letadlem?
07.06.2024 07:52
|
1
Reklama

Stovka jugoslávských MIGů schovaná v kopci. Željava je parádní zastávka při cestě na jih Chorvatska

Zatím je tohle místo opuštěné a otevřené všem. Zejména motorkářů sem jezdí velké množství.
21.05.2024 08:28
|
0

Pokuta 250 eur za vstup do Chorvatska přes malé přechody při objíždění slovinské dálnice už nehrozí

Ještě loni hrozily při vstupu do Chorvatska mimo mezinárodní přechody velké problémy.
14.05.2024 12:39
|
4

Kvíz: Češi si myslí, že Chorvatsko dokonale znají, je to ale pravda? Těchto 10 otázek vás prověří

V Chorvatsku byl snad už každý, ale opravdu všichni Chorvatsko znají? Uvidíme.
28.06.2024 08:12
|
0

Kam vyrazit v Jižní Koreji? Fotrův korejský průvodce nabízí více než 100 míst

Plánujete výlet do Jižní Koreje a chcete jet po stopách Fotra na tripu? Žádný problém.
27.06.2024 10:11
|
1
Reklama

Co potřebuje pes pro let do Koreje a co lze koupit v demilitarizované zóně? Napoví nepoužité záběry

Co se nevešlo do první epizody korejského Fotra na tripu? Tady jsou nepoužité záběry.
26.06.2024 12:06
|
0

Je vám při cestě na dovolenou vaše auto malé? Řešením může být box na kouli. Vyzkoušeli jsme ho

Box na tažné zařízení Thule Arcos má řadu výhod, ale také některé zásadní nevýhody.
25.06.2024 14:11
|
0
Reklama
Fotr na tripu