Pokuty za žabky v Itálii nejsou ani nové, ani šokující. A zdaleka se netýkají celé Itálie

- Titulky typu „v Itálii vám hrozí pokuta 60 tisíc za žabky“ jsou jen bulvární zkratkou navozující pocit, že se budete muset vařit v botách i na pláži. Není to pravda.
- Pokuty za nevhodnou obuv se týkají národního parku Cinque Terre.
- Navíc se podle zákonné definice zakazuje použití žabek nebo pantoflí pouze na stezkách.
- Rozsah pokuty je 50 a 2500 eur.
V posledních dnech se na českém internetu objevily informace o tom, že „vám nově budou v Itálii kontrolovat boty a za použití žabek nebo pantoflí hrozí pokuta až 63 tisíc“. Jde o klasickou bulvární zkratku, která slouží pouze k tomu, aby se lidé naštvali po přečtení titulku, že jako budou muset nosit i na plážích boty a jaký to je skandál. Realita je ale taková, že o žádný skandál nejde. Tohle opatření není ani nové a ani náhodou se nevztahuje na celou Itálii. Týká se pouze národního parku Cinque Terre.
Turisté si za pokuty mohou sami
Cinque Terre je přímořské místo, kde najdete pět naprosto klasických katalogových italských vesniček. Odtud pochází i název. Tyhle vesničky jsou pěkně barevné a zasazené v prostředí velkých útesů a strmých svahů. Právě to sem láká obří množství turistů. Mezi vesnicemi jsou stezky, které vzhledem k terénu jsou úzké a nejsou úplně jednoduché. Rozhodně je velmi nevhodné sem chodit v žabkách nebo pantoflích.
Jenže přesně to se na podobných místech děje. Turisté rádi podceňují situaci a pak se potácí mezi kameny v absolutně nevhodné obuvi. To nakonec může vest k nehodám, což je také udáváno jako důvod, proč byl v parku Cinque Terre zaveden zákaz chození v žabkách pod pokutou 50 a 2500 eur. Toto opatření bylo zavedeno v roce 2019. Platí pochopitelně i letos.
Zákaz platí pouze na stezkách
Kromě toho zákaz nošení žabek nebo pantoflích se netýká celého území Cinque Terre. Vyplývá to ze zákonné definice, kterou lze dohledat i na oficiálních stránkách parku v rubrice „stezky a outdoor“. Zákon zní takto: „Na stezkách je povinné nosit uzavřenou obuv s tvarovanou a protiskluzovou podrážkou, nejlépe nepromokavou a zakrývající kotník.“ Z toho tedy vyplývá, že mimo stezky člověk může nosit, co chce, ale pokud se bude pohybovat po stezkách, musí mít k tomu vhodnou obuv.
Samozřejmě se dá polemizovat o výši pokut, zejména o horní hranici. Z dostupných zdrojů není jasné, podle čeho se výše pokuty vlastně určí, ale proti snaze donutit turisty k trochu zodpovědnějšímu chování asi nelze nic namítat.
Kromě povinnosti vzít si normální boty na procházky v náročnějším terénu se zde také využije opatření známé i z jiných turisticky exponovaných míst, a to i v České republice. Některé stezky budou jednosměrné.
S nezodpovědnými turisty mimochodem bojují i čeští záchranáři. Pro Horskou službu to pak znamená řadu úplně zbytečných výjezdů. Tuzemští turisti mohou hřešit na to, že výjezd hradí pojištění, zahraniční turisté ale budou muset platit podle oficiálního ceníku.
Zdroj: Parco Nazionale Cinque Terre