Reklama
Rady cestovatelům

Botasky a tepláky jako běžná zimní výbava na horách znamená problémy. Mnozí za ně zaplatí

Někteří za nezodpovědnost zaplatí „jen“ omrzlinami, jiní zaplatí i výjezd Horské služby.
Zdroj: Tiskový servis Horská služba

  • Lidé vyráží do hor a na túry nevhodně oblečení. Nejsou výjimkou botasky, ani tepláky.
  • Turisté kromě oblečení podceňují také fyzickou zdatnost a počasí.
  • Cizinci na rozdíl od Čechů platí zásahy Horské služby. Pomoci jim od platby může jedině kvalitní cestovní pojištění.

Zimní sezona je v plném proudu a hory se plní nejen lyžaři, ale často také lidmi, kteří holdují zimní turistice. Řada z nich ovšem vyráží do hor v klasickém městském oblečení. Tací jsou pak mnohdy cílem výjezdů Horské služby, která je z hor – nejčastěji z naší nejvyšší hory Sněžky – musí zachraňovat. Výběrem oblečení a obuvi přitom mohou riskovat nejen umrznutí, ale také uklouznutí a následný pád se zraněními.

Styl a móda musí jít stranou

Nový rok se neobešel bez zásahů Horské služby, stejně jako například začátek prosince, kdy museli záchranáři ze Sněžky vysvobodit několik zahraničních turistů. Viníkem u všech byla jednak nepřipravenost na náročnost túry, především ale také výběr oblečení a bot. Záchranáři tak mají každý rok plné ruce práce, a to jen kvůli nezodpovědnosti turistů.

Každý přitom ví, že se počasí v horách může velmi rychle měnit. Je proto nutné bedlivě sledovat předpověď. Obzvlášť v zimě je potřeba být připraven na cokoli. V batohu je vhodné mít oblečení navíc a především náhradní ponožky. Vybavit se už před samotnou túrou kvalitním a teplým oblečením by mělo být samozřejmostí. Mezi to však rozhodně nepatří městská obuv, typicky botasky s nízkou a kluzkou podrážkou, stejně tak tepláky nebo mikiny. Víc než na módu v tomto ohledu dbejte na bezpečnost a teplo.

Navíc v dnešní době se dají pořídit pěkné kousky outdoorového oblečení, za které se nebude stydět ani ta největší paneláková hvězda. Při výpravě na kopečky nejde ale jen o oblečení, měli byste mít s sebou také dostatek pití a jídla, čelovku, nesmeky nebo sněžnice a hlavně nabitý telefon. My si pro jistotu bereme ještě powerbanku, abychom se vždy mohli dovolat pro pomoc a podívat se do stažené offline mapy. Neuškodí si do telefonu nainstalovat aplikaci Záchranka.

Jen z tohoto výčtu člověk usoudí, že procházka do hor není totéž, jako když se jdete projít na dvě hodiny po městě. Vypravit se na výstup v lehkém oblečení, které nezahřeje, je prostě lidská hloupost a ignorace. Bohužel takové turisty nemá šanci Horská služba nebo strážci parků zadržet před vstupem. Na rozdíl například od polské strany Krkonoš je u nás vstup do parku neregulovaný. Přičemž v Polsku to také není výhra. V budce, kde se prodává lístek ke vstupu, sedí obvykle mladá brigádnice, která se těžko bude hádat s nevhodně oblečenými turisty. Odpovědnost tak nesou sami lidé.

Riskovat se nevyplácí

Zodpovědnost za hlavu hodili například lidé na začátku ledna. Podle informací Horské služby se vydala skupinka českých turistů na sestup ze Sněžky. Vybrali si přitom nebezpečnou Jubilejní cestu, která je navíc každou zimu zavřená. Jednak o tom informuje závora, jednak také výstražná cedule. Skupinka samozřejmě nebyla ani na takovou trasu vhodně vybavena.

Velké štěstí tak měla turistka, které uklouzla noha a skutálela se na polské straně do údolí Lomniczky. Naštěstí se jí nic nestalo, zbytek skupiny však museli záchranáři také evakuovat do bezpečí. V minulosti na stejném místě spadli dva Poláci, ti však takové štěstí neměli. Velmi podceňovaným je první sníh na horách. Každý, kdo má trochu rozumu, by se prostě měl vyhýbat zakázaným trasám a v zimě především pak oblastem, kde hrozí lavinový sesuv.

Všechny tyto zásahy navíc musí někdo zaplatit. V případě českých turistů je záchranná akce hrazena z veřejného pojištění, pokud se však skupinka nacházela v zakázaném úseku, může jim hrozit pokuta.

Zahraniční turisté by se pak měli spolehnout na dobré cestovní pojištění, v opačném případě si celou záchranu zaplatí sami. Ceník těchto úkonů najdete na stránkách Horské služby.

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Rakousko, nedobytná chata železniční společnosti a sníh v Itálii. Natáčení osmé řady pokračuje

První epizoda už je sice v televizi, ale natáčení neskončilo. Další deník paní Colombo je tady.
03.10.2024 08:00
|
0
Reklama

Großglockner Hochalpenstraße na kole: Déšť, sníh a zima i v létě, ale nás to nezastaví

Chvílemi to vypadala, jako hodně špatný nápad, ale stálo to za to
21.03.2024 07:12
|
0

Naše perská lyžařská expedice musí improvizovat. V Turecku je sníh nedostatkovým zbožím

Tam, kde ho loni byly tuny a měřil se pomalu na metry, sčítají teď turecká lyžařská střediska ztráty
04.01.2021 10:31
|
0

20 tipů, kam vyrazit na velikonoční výlety po celém Česku

Velikonoce nejsou jen o pečení a tradicích. Jsou také o volnu, které se dá hezky strávit venku.
14.04.2025 07:12
|
0

Dacia má další auto, ve kterém můžete přespat. Takhle vypadá spaní v Bigsteru za zhruba 50 tisíc

Kempovací sada je relativně cenově dostupná a dá se pořídit i do jiných modelů značky.
11.04.2025 14:29
|
0
Reklama

Výběr Fotra na tripu: Tohle jsou nejkrásnější západy slunce z našich dobrodružství

Cestování přináší radost nejen v podobě zážitků, ale dokáže také odměnit nádhernými výhledy.
01.04.2025 13:04
|
0

Fotoreportáž: Z Matějské pouti se stává zábava pro bohaté. Ceny atrakcí a jídel v roce 2025

Běžná čtyřčlenná rodina může na akci nechat klidně dva nebo tři tisíce. Téměř vše totiž podražilo.
27.03.2025 13:12
|
15
Reklama
Fotr na tripu