Reklama
Rady cestovatelům

Počasí na Velikonoce bude ideální na procházky. Kam vyrazit? Fotr přináší tipy na zajímavá místa

Chcete na rozhlednu? Nebo dáte přednost zámeckému parku? A co takhle Spejbl s Hurvínkem?
Zdroj: Josef Vrtal

Velikonoce 2024 jsou tady. I když se to v posledních dnech nezdálo, protože na některých místech České republiky dokonce i sněžilo, o nadcházejícím velikonočním víkendu by mělo být počasí naopak skoro až letní. Ideální příležitost podniknout nějaký ten výlet. No jo, ale kam přesně vyrazit?

Samozřejmě to záleží hlavně na tom, v jaké části České republiky budete nadcházející velikonoční svátky trávit. Pár tipů by se u nás ale našlo. Jde převážně o místa, která dříve navštívil Pepa se svou smečkou, ale některé lokality popsali i naši redaktoři a naši čtenáři. 

Tip 1: Rozhledna na Zadově

Pokud máte rádi výhledy a budete Velikonoce trávit někde v okolí Zadova, můžete si zajít na zdejší rozhledu, která vznikla na vysloužilém skokanském můstku. Bude na vás čekat 158 schodů a parádní výhled. O Velikonočním víkendu má rozhledna otevřeno každý den od devíti do čtyř hodin odpoledne a dostat se sem můžete i lanovkou. Základní vstupné činí 100 Kč. 

Další informace a fotky z netradiční rozhledny najdete v článku přiloženém níže: 

Tip 2: Kroměříž, Květná zahrada a kyvadlo

Květná zahrada v Kroměříži je další nádherné místo v České republice, které stojí za návštěvu nejen během velikonočních svátků. Zahrada má obdélníkový půdorys o rozměrech 300 krát 485 metrů a zahrnuje množství geometricky sestříhané zeleně. Zajímavým prvkem pak je Foucaultovo kyvadlo, které se nachází v centrálním prostoru pavilonu a demonstruje zemskou rotaci. Zahrada je otevřena od devíti do čtyř hodin odpoledne a v rámci komentovaných prohlídek lze navštívit i zdejší rotundu. 

Tip 3: A co takhle České Švýcarsko?

České Švýcarsko nabízí spoustu zajímavých míst, takže pokud budete trávit Velikonoce někde v okolí, nudit se rozhodně nebudete. Fotr v minulosti navštívil například sklářskou galerii AJETO, vyzkoušel si přívoz Dolní Žleb a zašel na prohlídku podzemní továrny Rabštejn.

Více se o všech zmíněných místech dozvíte v článku přiloženém níže: 

Tip 4: Kovářská a Krušné hory

Pěkné procházky nabízí také Krušné hory. Můžete se například vydat na Kovářskou nebo do obce Měděnec podle doporučení našeho čtenáře Miloše. Ten navštívil jednu zdejší štolu, muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím nebo nádraží na Kovářské, kde se natáčel film Hlídač číslo 47. Více si o této lokalitě můžete přečíst v přiloženém článku: 

Tip 5: Plzeň, po stopách Spejbla a Hurvínka

Kdo chce zabavit děti a Velikonoce tráví v okolí Plzně, tomu by mohl přijít vhod zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka. Nachází se na severním okraji města, má několik zastávek a děti Fotra náramně bavil. Po cestě budete plnit úkol, který vám tyhle postavičky zadají ve formě říkanek po načtení QR kódů.

Více o okruhu Spejbla a Hurvínka se dočtete níže: 

Tip 6: Lbosín kousek od Prahy a rozhledna Špulka

Tenhle tip by mohl přijít vhod všem, kteří budou trávit Velikonoce v Praze. Necelou hodinku od tuzemského hlavního města se nachází obec Lbosín na Benešovsku, kde můžete vyrazit ptačí stezkou na vrch Březák a tam navštívit rozhlednu Špulka. A po cestě si můžete ještě také zahrát člověče nezlob se. Více se dočtete v přiloženém článku: 

Tip 7: Česká Třebová a Kozlovský kopec

Česká Třebová a její okolí patří mezi ty části České republiky, kam turisté zas tak moc nejezdí. Pokud tedy hledáte na Velikonoce klid, tohle by mohla být ta správná volba. Přitom vyžití zde není vůbec špatné. Pěkná procházka je místní alejí na Kozlovský kopec, kde je také přístupná rozhledna nabízející parádní výhled do okolí, k dispozici je bazén nebo muzeum s vozítky Velorex. Případně můžete zajet na výlet třeba do nedaleké Litomyšle.

Více informací o této lokalitě najdete v dalším z našich článků: 

Tip 8: Česká Kanada a Jára vyhozený z vlaku

Na kole, anebo také pěšky, si můžete udělat pěkný výlet v České Kanadě, kde najdete hluboké lesy a také zastávku Kaproun. K té se váže příběh o tom, jak na tomto místě byl vyhozen Jára Cimrman z vlaku a takzvaná detrainizace tu má i svůj pomník včetně kufru, který tenkrát Jára Cimrman údajně vezl s sebou. Pokud chcete zjistit, co v tom kufru je, budete se muset na tohle místo vypravit.

Více se dočtete v přiloženém článku: 

Tip 9: Žďár nad Sázavou a místa z 19. století

Nevšední výlet můžete podniknout také nedaleko Žďáru nad Sázavou. U obce Sazomín se totiž nachází místa, která sice na první pohled vypadají jako nějaká úplně obyčejná rozblácená cesta, ale fakticky jde o pozůstatky císařské silnice někdy z devatenáctého století. Tohle tedy může být doslova výprava do historie se zajímavým příběhem. Pokud byste se sem chtěli během Velikonoc (nebo kdykoliv jindy) vypravit, více se dočtete v dalším z našich článků: 

Tip 10: Krkonoše a výšlap na Dvoračky

Tohle je tip pro ty z vás, kteří chtějí trávit svůj volný čas aktivně a dát si trochu do těla. Pokud se budete vyskytovat někde v okolí Rokytnice nad Jizerou nebo Špindlerova Mlýna, nabízí se možnost udělat si procházku na Dvoračky tak, jak to před časem provedl náš čtenář Martin P. Ten ale tenhle výšlap podnikl v zimě, takže to bylo místy snad až moc velké dobrodružství. Teď už by cesta měla být o poznání příjemnější.

Více se dočtete v článku přiloženém níže: 

Zajímavých míst v ČR je samozřejmě celá řada a náš výběr deseti lokalit je jen takovou malou ochutnávkou. Pokud chcete zkoumat další lokality, které Fotr na tripu (případně jeho čtenáři) navštívil, můžete si prohlédnout naší mapu, kterou najdete v rubrice Země. A případně můžete své další tipy psát do komentářů, nebo o svých oblíbených lokalitách rovnou napsat samostatný článek. Stačí se zaregistrovat a přes rubriku Komunita svůj text a foto poslat do redakce. 
Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tip na víkend kousek od Mnichova. Historický Friedberg je krásné město s azurovým jezerem

Za nás si Friedberger Baggersee a celé město Friedberg vysloužilo jedničku s hvězdičkou
06.03.2024 09:10
|
0
Reklama

Jezerní roadtrip: Tip na předsezonní výlet kolem německých a rakouských jezer

Navštívili jsme německé Chiemsee a pak rakouská jezera Wolfgangsee, Attersee a další
30.01.2024 08:28
|
0
Reklama

Renault Trafic provizorně předělaný na spací auto a víkendový výlet na podzimní Neziderské jezero

Podersdorf bývá v létě narvaný k prasknutí, teď tu bylo sice chladno, ale absolutní klid
15.11.2023 07:28
|
1

Jezero Loch Ness a jeho tajemství: Fotr se vypravil za dodnes neobjasněnou záhadou

Příšera z Loch Ness zůstává jednou z největších záhad světa, která fascinuje děti i dospělé
16.10.2023 07:36
|
0

Korejský trip končí, Fotr se vrátil do Prahy. Víme, co bude dál

Bude se vybalovat, budou se zpracovávat materiály a plánovat další trip. Kam? Kdo ví...
13.04.2024 08:47
|
0

Proč letos vyrazit do Německa? Důvodem může být výročí pádu Berlínské zdi, Chemnitz nebo Euro 2024

A také německý malíř Caspar David Friedrich slaví 250. výročí.
11.04.2024 09:30
|
0
Reklama

Slovensko

Kdy, kde a za jakých podmínek se smí přespávat na divoko na Slovensku?
11.04.2024 07:58
|
0

Test: Land Rover Defender Outbound je skvělé auto na spaní i cestování. Chyby se ale najdou

Líbí se vám? Nám také. A moc! Zájemci si ale musí připravit minimálně 2,6 milionu
09.04.2024 06:35
|
0
Reklama
Fotr na tripu