Reklama
Kolo

V České Kanadě je místo, kde kolem roku 1900 došlo k detrainizaci Járy Cimrmana. Objevit se dá i na kole

Pomník mistra zachyceného v poloze, v jaké byl vyhozen z vlaku, je oblíbeným turistickým cílem
Zdroj: Jan Blažek

Místa popsaná v článku

Jára Cimrman patří k natolik významným osobnostem české historie, že se jeho počínání prolíná víceméně všemi lidskými aktivitami a na jeho odkaz můžete narazit téměř po celé republice. Jedním z míst, která stojí za návštěvu, je železniční zastávka Karpoun vsazená do hlubokých lesů České Kanady. Na místo, kde byl ‘Největší Čech’ Jára Cimrman jako černý pasažér vyhozen z vlaku, lze dojet v pohodě i na kole, neboť cyklostezka vede nedaleko a odbočka se určitě vyplatí.

Jednoduchý kemp, ale příroda stojí za to

Česká Kanada patří u cyklistů k velmi oblíbeným regionům, čemuž odpovídá i poměrně slušná infrastruktura. Malebné lesy tvoří spolu s rozlehlými pastvinami a poměrně řídkým osídlením perfektní prostředí pro milovníky pobytu v přírodě, profily tras zde sice nejsou vyloženě rovinaté, ale většinu z nich zvládnete i s dětmi.

Jako výchozí bod pro objevování tohoto koutu republiky jsme si, jako správní bajkeři, zvolili Cyklokemp pod Landštejnem. Jedná se o jednoduchý (z dnešního pohledu možná až příliš) kemp, který opravdu vyhoví je nenáročným návštěvníkům. Strategicky je ale umístěn skvěle, takže nos moc neohrnujeme a raději chystáme kola na výlet. Hustá síť cyklostezek je zárukou, že okruhy se tady vymýšlí velmi snadno a každý si přijde na své. Naším hlavním dnešním cílem je zastávka Kaproun, kde chceme vzdát s dětmi hold géniovi české historie.

Hledáme místo detrainizace Járy Cimrmana

Z kempu do nedalekého Starého Města pod Landštejnem je to mírně z kopce, ale hned poté začíná stoupání k hradu Landštejn, který je na trase také případně jedním z míst, jež mohou být navštívena. I dalších zhruba 12 kilometrů je zvlněných a postupně na nich nabíráme nadmořskou výšku. Cestou nás ale nečeká nic vyloženě brutálního, vybranou trasu přes Blato a Klenovou v pohodě zvládají i děti.

Právě za Klenovou u železniční zastávky Senotín odbočujeme vpravo směrem na Kaproun a za necelého 1,5 kilometru opouštíme silnici vlevo na cyklostezku č. 1241. Ta nás za chvíli přivádí na železniční přejezd, kde úzkokolejná trať dává tušit, že jsme tu správně. Samotná zastávka je však obklopena lesy a z cyklostezky se proto musí absolvovat ještě krátká pasáž lesní cestou, která je na kole bez větších problémů zvládnutelná.

Kaproun: Romantická zastávka s geniem loci

Železniční zastávka Kaproun se nachází uprostřed hlubokých lesů České Kanady a patří mezi jednu z nejromantičtějších zastávek u nás. O nostalgickou atmosféru se stará nejen starý sloup s lucernou a dobovou cedulí Kaproun, ale také kamenná mohyla připomínající Járu Cimrmana. Ten zde totiž absolvoval tzv. detrainizaci, jinými slovy – vyhození z vlaku, v kterém byl označen za černého pasažéra. Proto je na místě dodnes patrný i odlitek jeho těla přesně v té podobě, v jaké dopadlo do pískovcového podloží. U zastávky najdete i Cimrmanovo ohniště, kde si podle legendy, poté, co opět přišel k vědomí, hřál své prostydlé údy.

Návrat do kempu

Po svačině a povinných fotkách z místa se vracíme zpět na cyklostezku a pokračujeme po ní dále. Následně z ní odbočujeme na cyklostezku č. 1119 a přes Matějovec a Stálkov přijíždíme zpět do Starého Města pod Landštejnem. Celkem máme v nohách asi 50 kilometrů, z nichž drtivá většina vedla buď zcela mimo silnice, nebo po komunikacích s opravdu minimálním provozem.

Pár tipů na cestu

  • Pokud jste založením spíše sporťáci a žádné fifleny, tak vám Cyklokemp pod Landštejnem bude stačit. 
  • Bonusem dané lokality je, že nedaleko kempu je přírodní koupaliště s volným vstupem, což v letních měsících po vyjížďce přijde vhod.
  • Česká Kanada nabízí fakt hodně možností cyklistického vyžití, takže s tímto výchozím bodem můžete naplánovat hned několik hodně zajímavých okruhů na všechny světové strany.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Wörthersee: Na kole kolem dokola

Rakouské jezero Wörthersee se právem nazývá „Rakouským Karibikem“
29.11.2023 15:18
|
0
Reklama

Ostrov Man: Rychlé motorky, kočky bez ocasu, adrenalin na kolejích a daňový ráj

A taky místo, kde by si Fotr dokázal představit žít
03.11.2023 07:00
|
0

Přechod pro chodce není přejezd pro cyklisty!

Prázdniny znamenají zvýšený pohyb cyklistů na silnicích, včetně dětí. Jděte dětem příkladem
18.08.2020 10:31
|
42

Stoupání měsíční krajinou na vrchol Mont Ventoux prověří nohy i psychiku

Ikonický vrchol je téměř povinným skalpem pro všechny, kteří se v Provence ocitnou se svým kolem
12.12.2023 09:10
|
0

Zimní cestování s obytným vozem: Pozor na zamrzlou vodu, vybité baterie i převoz plynových lahví

Jezdit s obytným autem i v zimě není složité, je však nutné předcházet problémům
26.11.2023 09:49
|
0
Reklama

Tkaničky do Montvernieru, aneb výjezd na jeden z nejzajímavějších kopců Tour de France

Spektakulární klikatice Les Lacets de Montvernier je schovaná v příkré skále
23.11.2023 08:55
|
0

Na gravelu po toskánských Strade Bianche v okolí Montalcina

V okolí italského Montalcina jsou trasy, po kterých se jezdí i závod historických kol L’Eroica
13.11.2023 08:34
|
0
Reklama
Fotr na tripu