Reklama
Kolo

Wörthersee: Na kole kolem dokola

Rakouské jezero Wörthersee se právem nazývá „Rakouským Karibikem“
Zdroj: Aneta Čermáková

Leží v regionu Korutany a nejlépe se k němu dostanete po naší stále nedokončené dálnici D3 na České Budějovice, přes Dolní Dvořiště, kde za pár kilometrů u Freistadtu najedete na krásnou a již mnoho let hotovou (a čekajíc na propojení s naší D3) rakouskou dálnici A7 na Linz/Salzburg. Pak krátce pojedete po A1 na Salzburg/Graz a následně po A9 na Graz/Villach až k exitu (pardon Ausfahrtu) 86 na Trieben. Odtud vás čeká ještě asi 130 km malebnou rakouskou krajinou po okreskách, kterou doporučujeme jezdit přes den, protože byste se v noci zbytečně připravili o tu nádheru kolem. Cestou Vás čeká kromě dálničního poplatku ještě 6,5 € poplatek za tunel Bosruck. Cestu, která má z Prahy do Klagenfurtu cca 500 km zvládnete v pohodě i s přestávkami za cca 7 hodin.

Wörtherseecard Plus (WSC+) se vyplatí

Pokud se v oblasti zdržíte 2 a více nocí, měli byste automaticky dostat od ubytovatele Wörtherseecard Plus (WSC+). Před dvěma lety jsme ještě dostali papírovou kartičku, letos už nám přišla na email elektronická s QR kódem. WSC+ slouží k využití mnoha slev na služby v oblasti. Slevy jsou mnohdy poměrně znatelné a některé služby jsou i úplně zdarma. Například jízdenka na loď – Tagesticket (můžete během celého dne kdekoli vystoupit a nastoupit a jezdit po jezeře, jak se vám zachce) nás vyšla o 50% levněji, také máte v rámci karty jeden vstup zdarma na jakékoli koupaliště nebo můžete jet vlakem na korutanský okruh a jízdenku máte také zdarma. Pokud byste kartu nedostali automaticky, nebojte se o ni požádat ubytovatele, má na ni nárok každý. Také doporučuji stáhnout si do mobilu aplikaci „Visit Wörthersee“, která vám poskytne mnoho tipů, jak svou WSC+ nejlépe využít a nabídne i veškeré potřebné odkazy.

Wörthersee je pátým největším jezerem v Rakousku s rozlohou 19,39 km2 a pojí se k jeho vzniku zajímavá legenda: V místě, kde se nyní jezero nachází, leželo před stovkami let honosné město, jehož obyvatelé se však stali příliš domýšlivými díky svému bohatství. Jednoho večera uspořádali bujarý večírek. Zvonění zvonů upozorňovalo na pozdní hodinu, nikdo však tomu nevěnoval pozornost. Pak vešel do sálu malý muž s ledově šedým pláštěm a zvýšeným hlasem společnost upozornil, aby se všichni ihned vrátili domů. Ti se mu však vysmáli a pokračovali v zábavě. Když přišel podruhé se soudkem s kohoutkem a výhružkou, že kohoutek otevře a všechny je stihne smrt a zničení města, opět se mu vysmáli. Když udeřila půlnoc, zhasla všechna světla, zdi se začaly chvět a strhla se strašná bouřka a padal déšť, až zaplavil celé město i část regionu.

Dnes je průzračná voda využívána především k rekreaci a na své si zde přijdou příznivci všech možných aktivit od plavání a potápění přes paddleboarding, jachting až po procházky a cyklistiku.

Kempování v Klagenfurtu

My byli tentokrát ubytovaní přímo ve městě Klagenfurt am Wörthersee, které se nachází na jeho východní části a je největším městem regionu Korutany. Město se zhruba sto tisíci obyvateli poskytuje naprosto vše, co na dovolené potřebujete, a ještě mnohem víc.

Má krásné historické centrum a tam najdete i „Wörtherseemandl“ malého muže s jeho soudkem, který za to překrásné jezero dle legendy může (nedaleko náměstí Neuer Platz s krásnou „dračí fontánou“ na rohu ulic Kramergasse a Dr. Arthur-Lemischplatz – Google mapy vám ho překvapivě ukáží o několik desítek metrů jinde uprostřed zastavené oblasti). Ideálním pohybem po městě je kolo, jelikož je poměrně rozlehlé (120 km2), ale zároveň rovinaté a téměř u všech atrakcí jsou velká parkoviště pro kola i s možností připlatit si za oplocené hlídané místo.

V podstatě v každém městě podél celého jezera najdete tzv. Strandbad, tedy placené koupaliště poskytující veškeré potřebné služby. Míst ke koupaní mimo tato koupaliště kolem jezera není mnoho, v parcích je zákaz koupání, ale přesto jich tu pár najdete. A tato místečka objevíte právě nejlépe ze sedačky kola.

Kolem na kole

Výlet „kolem dokola na kole“ mohu jen doporučit. Je zde propracovaná síť cyklostezek a rovinatý terén zvládne každý. A ne, opravdu není potřeba elektrokolo ani pro méně zdatné jedince. Zvládly to i mé dvě dospívající neteře, které kolo viděly naposled na TikToku či Instagramu. Lehčí trasa vede proti směru hodinových ručiček, je méně kopcovitá, i když pokud pojedete naši doporučenou trasu, která vede přímo kolem jezera, pak „kopec“ se tu nedá říct ničemu.

V Klagenfurtu najedete na cyklostezku tak, abyste měli jezero po levé ruce a pojedete po jeho severní straně přes Krumpendorf, Pörtschach na Velden.

Kousek za městečkem Töschling (zhruba 15 km od startu) vás cyklostezka svede pod železniční tratí zpět k břehům jezera a tady je jedno malé snadno přehlédnutelné místečko k osvěžení v krásné průzračné vodě. Pokud pojedete podle navigace, stačí si zadat „Bildenrahmen Bad Saag“ – jsou to takové ty rámečky, ve kterých si můžete udělat fotky podél celého jezera a poměrně dobré orientační body – často se právě tyto Bildenrahmen nachází na místech, kde se lze koupat mimo oficiální koupaliště. Samozřejmě tu tím pádem chybí veškeré služby, které právě Sandbad nabízí jako restaurace, občerstvení, WC, mola či půjčovny všeho možného. Ale pro krátké osvěžení a odpočinek na kole kolem dokola jsou naprosto vyhovující.

Na západním konci jezera dojedete do městečka Velden, které je dle mého spíše pro movitější část návštěvníků, jelikož se zde povětšinou nachází drahé hotely a kasina. Jeho dominantou je krásný zámek, který je ale dnes již bohužel přebudován na hotel pro smetánku. Tedy pokud neholdujete městskému ruchu, dejte si tu výbornou zmrzlinu, projděte se po přístavišti a pokračujte dál.

40 kilometrů v sedle zvládne každý

Jižní břeh jezera je podstatně méně osídlen než severní a možná i proto se zde již nenachází samostatná cyklostezka, ale vede většinu cesty po silnici, kde ale provoz není nikterak velký a je zde označena jízda cyklistů velmi vtipným piktogramem na silnici – možná pro někoho lehce diskriminačním – nakreslená osůbka na kole má totiž culík. Co se týče zastávky na jídlo, doporučuji zastavit v městečku Schiefling přímo u Sandbad Schiefling v restauraci Mangiare italiano pizzeria (pizzeria1911.at). Výborně tu vaří a mají velmi širokou nabídku jídel od pizzy přes mnoho druhů těstovin po burgery či steaky.

Před tunelem v městečku Sekirn vás navigace pro cyklisty, která je zde na velmi dobré úrovni, viditelná a srozumitelná, svede vlevo kolem Design hotelu a pak už dále pokračujete opět po stezce pro cyklisty, která vede odděleně po levé straně silnice zpět až do Klagenfurtu.

Celkově má tento jezerní okruh necelých 40 km. Samozřejmě záleží, kde bydlíte – my jsme bydleli kousek od centra Klagenfurtu, tedy náš okruh čítal 47 km. Ideální je rozložit si výlet na celý den a pak to zvládne opravdu každý. Pokud byste však měli pocit, že je to přece jen příliš, pak máte cestou mnoho možností, odkud se můžete přepravit zpět lodí i s kolem (woertherseeschifffahrt.at). Jako alternativu jsme to měli také, ale nakonec to holky zvládly (téměř bez řečí) celé a já na ně mohla být náležitě hrdá.

Alternativ na cyklovýlety je tu spousta a svou trasu si tu najde každá výkonnostní skupina. Můžete se třeba nedaleko napojit i na krásnou Drávskou cyklostezku (drauradweg.com), která má více než 350 km a vede přes několikero hranic z Jižního Tyrolska z městečka Toblach přes Východní Tyrolsko, Korutany a Slovinsko až do Chorvatska – označena je R1 a zpět se lze vrátit např. vlakem, takže se nemusíte bát jet někam dál mimo jezero. I většina této stezky je poměrně rovinatá, neboť vede podél řeky Drávy. Cestou řeka protéká mnoha jezery a trasa míjí hrady a krásná města. Určitě to stojí za úvahu, a i my to máme v plánu v budoucnu absolvovat, tak se třeba dočkáte podrobnějšího popisu a doporučení.

Také určitě nevynechte návštěvu parku Minimundus v Klagenfurtu (minimundus.at), kde najdete miniatury snad všech světově významných staveb včetně startu raketoplánu ze základny NASA. Rozhodně vám neunikne ani rozhledna Pyramidenkögel (pyramidenkogel.info), která se nachází nad městečkem Maria Wörth a nejde přehlédnout snad odnikud. Je z ní nádherný výhled na celé jezero i jeho daleké okolí a pokud máte rádi trochu adrenalinu, dolů můžete sjet 120 m dlouhým tobogánem nebo se slanit po laně. K rozhledně jde dojet i na kole, jen tam už to úplně rovina není.

Tak cestování zdar a užijte si alespoň stejně báječnou dovolenou jako my.

Wörthersee: Kde kempovat

Podél celého jezera se nachází i několik kempů, kde je možné se ubytovat s karavanem či obytným vozem. 

  • Klagenfurt: Největší z kempů je v Klagenfurtu (camping-woerthersee.at). Poskytuje veškerý potřebný komfort s vysokým hodnocením kvality, nicméně na úkor menšího soukromí. Jste prostě uprostřed velkého města, na druhou stranu máte vše po ruce. 
  • Velden am Wörthersee: Další se nachází na severní části ve Veldenu, kousek od supermarketu Lidl. Jmenuje se Camping Kofler (bohužel bez webových stránek)
  • Stellplatz: Kousek za Veldenem na jižní straně je malý Rast-Stellplatz (rast-stellplatz.at
  • Schiefling: Další možností je Camping Village Wörthersee (worthersee.com) u města Schiefling

Všechny možnosti jsou nedaleko jezera a v dosahu všeho potřebného, na výborných výchozích pozicích pro cyklovýlety. V letní sezóně si ale rozhodně místo předem rezervujte, na bezcílné bloudění s „šestnáctimetrovou“ soupravou místní silnice většinou úplně vhodné nejsou.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Jeho krása je prokletím, míří tam davy turistů. Máme ale tajný tip, jak vidět Hallstatt bez nich

Stačí nechat auto na druhé straně jezera a spojit návštěvu městečka s výletem lodí
20.11.2023 07:37
|
0
Reklama

Renault Trafic provizorně předělaný na spací auto a víkendový výlet na podzimní Neziderské jezero

Podersdorf bývá v létě narvaný k prasknutí, teď tu bylo sice chladno, ale absolutní klid
15.11.2023 07:28
|
1
Reklama

Na gravelu po toskánských Strade Bianche v okolí Montalcina

V okolí italského Montalcina jsou trasy, po kterých se jezdí i závod historických kol L’Eroica
13.11.2023 08:34
|
0

Česká Třebová: V kraji Maxe Švabinského a tříkolek Velorex

Naše asi poslední vyjížďka za pěkného podzimního počasí je nasměrována do východních Čech
09.11.2023 08:49
|
0

Jak vybrat ten správný obytný vůz: Druhy, kategorie, výhody, nevýhody

Alkovna, „integráč“, vestavba, nebo raději přívěs? Poradíme, co koupit či případně pronajmout
14.03.2024 06:05
|
0

Tip na víkend kousek od Mnichova. Historický Friedberg je krásné město s azurovým jezerem

Za nás si Friedberger Baggersee a celé město Friedberg vysloužilo jedničku s hvězdičkou
06.03.2024 09:10
|
0
Reklama

Jezerní roadtrip: Tip na předsezonní výlet kolem německých a rakouských jezer

Navštívili jsme německé Chiemsee a pak rakouská jezera Wolfgangsee, Attersee a další
30.01.2024 08:28
|
0

CMT 2024: I letos Stuttgart hostí první velkou cestovatelskou výstavu roku. Byli jsme se tam podívat

Veletrh trvá až do neděle 21. ledna, proto máte ještě několik dní možnost tuto výstavu navštívit
16.01.2024 08:38
|
0
Reklama
Fotr na tripu