Ostrov Man: Rychlé motorky, kočky bez ocasu, adrenalin na kolejích a daňový ráj
Ostrov Man byl osídlen již od doby kamenné, což je opravdu dávno! Ale to nejzajímavější? Má vlastní parlament, vládu a jazyk – Manštinu. Ano, skutečně. A když mluvíme o kultuře, nesmíme zapomenout na tradiční tanec Manx – ideální pro ty, kteří chtějí zlepšit svou koordinaci nohou!
Tajemné manxské kočky
Kromě krásných kopců a klidných pláží je ostrov domovem pro speciální plemeno koček Manx, které se rodí bez ocasu.
Přesné původní kořeny manxských koček jsou zahaleny v tajemství. Legenda vypráví, že když Noe zavřel dveře své archy, useknul kočce ocas. Vědecká teorie však hovoří o genetické mutaci, která se objevila na ostrově před mnoha staletími a byla udržována díky izolaci ostrova.
Tyto kočky nejsou jen vizuálně unikátní. Manxské kočky jsou známy svou přátelskou a hravou povahou. Mnozí je popisují jako „psí“ v jejich věrnosti a způsobu chování.
Ačkoliv jsou manxské kočky známy po celém světě, jejich populace na ostrově Man je omezená. Místní obyvatelé i vláda podnikají kroky k jejich ochraně a propagaci této jedinečné kočičí rasy.
Koněspřežky a železnice, setkání dvou světů
Na první pohled by se mohlo zdát, že koněspřežky a železnice jsou zcela rozdílné světy. Ale na malebném ostrově Man se tyto dvě dopravní metody spojily v harmonický duet, který dodnes přitahuje návštěvníky z celého světa.
V srdci ostrova Man, mezi zvlněnými kopci a úchvatným pobřežím, objevíte historii dopravy, jež se rozvinula tak jedinečně, že se stala atrakcí sama o sobě.
Koněspřežky, elegance z minulosti
Koněspřežky byly v 19. století hlavním způsobem dopravy na ostrově Man. Byly to spolehlivé, elegantní vozy tažené koňmi, které se staly ikonou ostrova. Douglas Horse Tramway, který byl otevřen v roce 1876, je dodnes jednou z posledních koněspřežných tramvajových linek na světě. Tato tramvajová linka provozuje historické vozy, které jezdí po nádherném nábřeží hlavního města Douglas.
Železnice, ostrov na kolejích
Když vznikla potřeba rychlejší a efektivnější dopravy na ostrově, železnice se stala odpovědí. Ostrov Man může být malý, ale má bohatou železniční historii. Manx Electric Railway, která spojuje Douglas, Laxey a Ramsey, je nejstarší elektrickou horskou železnicí na světě, která je stále v provozu. Její historické vozy a nádherné výhledy na krajinu ostrova Man jsou magnetem pro milovníky železnic.
Setkání dvou světů
A co kdybyste chtěli vyzkoušet oboje? Můžete! Začněte svůj den výletem na koněspřežce v Douglasu a pak přesedněte na elektrickou železnici. Tato kombinace staromódní elegance koněspřežek a historického kouzla železnice je zážitkem, na který jen tak nezapomenete.
Závod TT, nejnebezpečnější závod na světě
Závody TT (Tourist Trophy) na ostrově Man nejsou jen obyčejnými motocyklovými závody. Jsou to epické zkoušky odvahy, dovednosti a rychlosti, které probíhají na jednom z nejnáročnějších okruhů na světě.
Konají na ostrově Man od roku 1907, což je činí jedním z nejstarších pravidelných motocyklových závodů. Původně byly zavedeny jako testovací dráha pro motocyklové výrobce, ale rychle se staly mezinárodním fenoménem.
Trať závodů TT je jedinečná. Není to vyhrazený závodní okruh, ale sestává z veřejných silnic, které se na dobu závodu uzavřou. Je dlouhá více než 60 km a zahrnuje více než 200 zatáček, prudké stoupání a klesání, což klade velké nároky na jezdce i jejich stroje.
Závody TT jsou známé svou nekompromisní náročností a bohužel i rizikem. Za více než stoletou historii si závody vyžádaly mnoho životů. Ale právě tento element nebezpečí přitahuje jezdce, kteří touží po výzvě a chtějí zdolat tento neobyčejný okruh. Pro obyvatele ostrova Man je Turist Trophy kulturní zážitek, který přitahuje desetitisíce návštěvníků z celého světa. Během závodů je ostrov plný oslav, hudby a samozřejmě adrenalinové akce na trati. Mnoho jezdců se zde stalo legendami. Jména jako Joey Dunlop, John McGuinness nebo Michael Dunlop jsou nesmazatelně spojena s historií těchto závodů.
Závody TT na ostrově Man jsou více než jen sportovní událostí. Jsou oslavou odvahy, dovednosti a lidské touhy překonávat limity. Ačkoli nejsou pro slabé srdce, pro mnohé představují esenci toho, co znamená být motocyklovým závodníkem.
Daňový ráj uprostřed Irského moře
Ostrov Man nemá daně z přidané hodnoty, daně z kapitálových výnosů ani dědické daně. Daň z příjmů má stanovený strop, což znamená, že jednotlivci nebo společnosti platí maximální částku bez ohledu na výši jejich příjmů. Ostrov má i flexibilní regulační prostředí, které je přizpůsobeno potřebám mezinárodních obchodů a financí. A ačkoli ostrov v posledních letech zpřísnil regulaci v oblasti finančního tajemství, stále nabízí určitou míru ochrany soukromí investorům a společnostem.
Mnoho zemí a mezinárodních organizací kritizovalo daňové ráje, včetně ostrova Man, kvůli obavám z praní špinavých peněz, únikům daní a nespravedlivé hospodářské soutěži. V reakci na to přijal ostrov Man řadu opatření k zajištění transparentnosti a dodržování mezinárodních standardů. Ačkoliv je Ostrov Man pro mnohé známý spíše díky svým kulturním a přírodním krásám, jeho role v mezinárodním finančním systému je neméně důležitá.
Top Gear a Jeremy Clarkson
Ostrov Man se stal oblíbeným místem i pro fanoušky motorových sportů z celého světa. Jeho kouzelná krajina a náročné silnice nabízejí ideální podmínky i pro motoristy. Je vůbec myslitelné, aby tady chyběla show Top Gear?
Jeremy Clarkson, spolu s Richardem Hammondem a Jamesem Mayem, vedl Top Gear v éře, kdy se stala jedním z nejsledovanějších televizních pořadů o autech na světě. V průběhu let show navštívila mnoho exotických destinací, včetně ostrova Man. V jedné z epizod byl ostrov dokonale prezentován jako ráj pro milovníky rychlých kol a adrenalinových zážitků. Clarkson často chválil kvalitu silnic a rychlostní limity (nebo jejich absenci) na ostrově, což bylo vidět v několika divokých jízdách v rámci pořadu.
A teď k tomu majáku. Pokud bychom měli mluvit o jednom z nejikoničtějších míst na ostrově Man, Point of Ayre by byl vysoko na seznamu. Tento maják, postavený v roce 1818, je nejstarším majákem na ostrově a stojí na jeho nejsevernějším bodu. Clarkson, vždy s okem pro nádherná místa a historické památky, zmiňoval tento maják v souvislosti s jeho fascinací ostrovem Man.
Mimochodem, Jeremy Clarkson má na ostrově svůj vlastní maják! Ano, skutečně. V roce 2005 si Clarkson koupil malý maják na ostrově Langness na jihu ostrova Man. Tento maják sloužil jako jeho útočiště, kde mohl najít klid a ticho, daleko od ruchu britských médií.
Zajímavá kombinace, že? Ostrov Man, s jeho neuvěřitelnými silnicemi a nádhernou přírodou, se spojil s jedním z největších televizních pořadů o autech a jeho charizmatickým vůdcem.
Zkrátka a dobře, ostrov Man je místem plným kouzel, tradic a rychlé akce. Ať už jste dobrodruh, milovník historie nebo jen někdo, kdo hledá klidné místo k odpočinku, ostrov Man vás určitě nezklame. Fotr si ho doslova zamiloval!