Průjem, nevolnost nebo žaludeční křeče si turisté nejčastěji dovezou z Turecka nebo ze Španělska

- Organizace UK Health Security Agency (UKHSA) uvádí, že zažívací obtíže jsou nejčastější nemocí, kterou jí britští občané po návratu ze zahraničí hlásí.
- V 65 % případů si turisté stěžují na potíže typu průjem, žaludeční křeče, nevolnost nebo zvracení.
- Nejčastěji hlásí tyto obtíže turisté po návratu z Turecka. Z celkového počtu hlášení připadá na tuto zem 16,2 %. Druhou nejproblematičtější zemí je Španělsko (10,4 % případů).
- UKHSA vyzývá k prevenci zejména v podobě opatrnosti při konzumaci jídla a pití vody.
Britský úřad UKHSA upozornil na větší výskyt zažívacích problémů u turistů, kteří se do Spojeného království vrátili ze zahraničí. Z celkového počtu hlášených zdravotních potíží připadají právě ty zažívací na 65 % hlášení. Úřad také upozornil na fakt, že v některých zemích jsou tyto potíže častější. Nepřekvapivě jde o populární letní dovolenkové destinace. S odkazem na UKHSA o tom informuje web Travel and Tour World.
Nejčastěji Turecko a Španělsko
Nejčastěji si lidé stěžují na zažívací problémy po návratu z Turecka. Z celkového počtu hlášených zdravotních potíží připadá na tuto zem 16,2 %. Problémy lze očekávat především v Istanbulu. Na druhém místě je s podílem 10,4 % Španělsko. Nadprůměrný výskyt potíží se opět týká velkých měst, především pak Barcelony.
Třetí nejproblematičtější zemí je Indie (7,8 %) a jako čtvrtý nejvíce problematický je uváděn Egypt s podílem 6,8 % na celkovém počtu hlášených zažívacích obtíží občany Spojeného království.
Doporučení, jak těmto nepříjemnostem předejít, jsou logická a asi i všem dobře známá. UKHSA připomíná častější mytí rukou, ale také obezřetnost při konzumaci jídla a pití. Jídlo by turisté měli jíst vždy tepelně upravené, u pití bývá riziková voda z kohoutku nebo třeba kostky ledu.
UKHSA současně uvádí, že ve většině případů problémy obvykle časem odezní. Rizikové ale jsou hlavně problémy u dětí nebo naopak starších lidí.
Zdroj: UKHSA