Jak se připravit na blackout: Cestovní vychytávky pro život bez proudu pomohou i doma

Moderní technologie zrychlily a dramaticky ulehčily cestování. Dnes v podstatě stačí mobilní telefon, pár aplikací a máte všechno, co potřebujete. Na tenhle styl fungování jsme si zvykli velmi rychle, jenže je zde jeden detail. Všechno to potřebuje elektřinu a pokud ta vypadne, je to velký problém, protože člověk spoléhající se jen na elektronické pomocníky si pak nezařídí vůbec nic.
Výpadky proudu jsou přitom zcela běžné nejen někde v odlehlých končinách, ale i v civilizovaném světě. Nedávno došlo k masivnímu výpadku ve Španělsku, aktuálně dokonce v Praze. Jak se na tyhle věci připravit?
Co všechno jede na elektřinu?
Při plánování cesty většinou myslíme na to, co si sbalit, kde přespat, co ochutnat a co navštívit. Jen málokdo si ale uvědomí, jak moc závisíme na elektřině. Takže pro začátek jen rychlá rekapitulace, co všechno nefunguje, když dojde k výpadku.
Výpadek proudu může znamenat ztrátu přístupu k:
- nabíjení telefonu a dalších zařízení
- navigaci a mobilním datům
- elektronickým jízdenkám, QR kódům nebo rezervačním aplikacím
- možnosti platit kartou nebo vybírat hotovost
- elektronickým dokladům
- v ubytováních nefungují rezervační systémy, v restauracích a obchodech platební terminály
Kde jsou výpadky běžnou realitou
Výpadek elektřiny vás může potkat prakticky kdekoliv. V některých zemích jsou však běžnější než jinde. Například v Indii, Pákistánu, Egyptě nebo některých afrických státech bývají výpadky pravidelné a plánované – z důvodu přetížení sítě, úspor energie nebo technických problémů. Takovým státem je typicky třeba Jihoafrická republika.
Ani vyspělé země ale nejsou výjimkou, a to ani ty evropské. Mohou za to v poslední době obnovitelné zdroje elektrické energie, které přetěžují elektrickou síť. Typicky to jsou solární panely. I v ČR jsou běžné krátkodobé výpadky v řádu několika minut, občas ale dojde k většímu výpadku
Blackout: Co dělat, když nastane
I na takovou situaci se dá připravit, alespoň trochu. A nutně nepotřebujete s sebou generátor elektřiny. Zde pár praktických tipů:
- Powerbanka jako základ
Pořiďte si powerbanku s dostatečnou kapacitou. Pokud cestujete ve skupině, vyplatí se jich mít samozřejmě více. Vzhledem k závislosti na mobilních aplikacích by powerbanka měla být základem výbavy úplně vždycky bez ohledu na blackout. Ne vždy člověk má po ruce zásuvku a často i jen vybitý telefon může znamenat zásadní problém. - Offline aplikace a data uložená v zařízení
Stáhněte si mapy (například Google Maps nebo Mapy.com) v offline režimu. Kromě jiného tím ušetříte také data. - Malá baterka nebo čelovka
Pokud zůstane vaše ubytování bez proudu, budete rádi, že ji máte – ať už jde o sprchu, hledání cesty po tmě, nebo balení zavazadel. - Papírové poznámky
Mít u sebe napsanou adresu hotelu nebo nějaké důležité kontakty v jiné, než elektronické podobě, se také může dost hodit. Nejen při výpadku elektřiny. Třeba taková zelená karta na sobě má kontakt na nouzovou linku vaší pojišťovny. V případě nouze tak nemusíte nikde nic hledat, jen sáhnete do kastlíku a máte všechno po ruce. - Hotovost
Při výpadku elektřiny často nefungují bankomaty ani platební terminály. Nějaká hotovost se také hodí. I proto, že na cestách často narazíte na místa, kde karty neberou.
Výpadek jako zážitek
Bez elektřiny nemáme přístup k internetu, nemůžeme se neustále dívat do obrazovky a často nám nezbývá nic jiného než se rozhlédnout kolem sebe. Možná právě tehdy vznikají ty nejautentičtější zážitky, které se vám vryjí do paměti. Samozřejmě pokud zrovna nejste zaseknutí ve výtahu nebo v metru (i když i to patrně bude doživotní zážitek). Místo výběru restaurace podle recenzí zajdete do té, která zrovna svítí svíčkami. Místo fotografování západu slunce si ho prostě užijete.
Mít nějaké ty cestovní pomůcky pro případ delší doby bez elektřiny se hodí tak nějak obecně i proto, že je prostě budete mít doma, pokud by byl blackout delší, jak se to teď stalo v Praze. S čelovkou si posvítíte, s powerbankou dobijete telefon, s nějakým externím zdrojem pak třeba můžete dobíjet krátkodobě i větší zařízení typu počítače. Samozřejmě pokud je nenecháte po návratu domů z dovolené vybité, což by se kvůli výdrži baterií v těchto zdrojích dělat nemělo, protože se tím ničí.
Rady, jak nebýt moc závislí na elektřině, jsou moc pěkné, ale popravdě i my na výdobytky doby často hřešíme s tím, že naprostou většinu věcí máme v mobilu a co tam nemáme, u toho se spoléháme, že to dohledáme na internetu. No, možná je na čase tuhle strategii trochu změnit.
Zdroj: autorský text