Základní rady pro tahání (nejen) obytných přívěsů: Rychlost, hmotnost, couvání, auto
Na delších cestách si někteří vystačí s kombíkem osazeným střešním stanem, jiní zase rovnou usednou do obytného vozu, někdo přespí v nějaké dodávce vybavené kempovacím boxem. Nemálo lidí ale má delší cesty spojené s taháním přívěsu. Ať už jde o přívěs obytný, nebo o přívěs určený k převážení dalšího vybavení typu motorového člunu, jízdních kol, případně prostě jen zavazadel, která se do auta už nevešla. Jízda s přívěsem má svá specifika. Ti zkušenější je určitě dobře znají, ale jak známo, opakování nikomu neuškodí.
Zajímavá jsou v tomto směru základní pravidla pro tahání přívěsů, která nedávno zveřejnila britská asistenční společnost GEM Motoring Assist. Britové tímto chtějí zdůraznit skutečnost, že zde v první řadě hraje roli osobní zodpovědnost každého řidiče. Základní rady mají přinést bezpečnější jízdu s přívěsem a nižší počet nehod. O co tedy jde?
Rada číslo 1: Pamatujte na hmotnost
Hmotnost přívěsu je naprosto klíčovým faktorem. Čím těžší přívěs, tím větší vliv na jízdní vlastnosti. Přívěs také prodlouží brzdnou dráhu a zhorší akceleraci. Se vším tím je nutné počítat. V žádném případě by řidiči neměli tahat těžší přívěs, než jaký povolují oficiální údaje zapsané v technickém průkazu.
Další zcela zásadní záležitostí je rozložení hmotnosti na přívěsu. Čím blíže k oji bude těžiště, tím stabilnější bude přívěs. Čím více se těžiště posune dozadu, tím větší bude mít přívěs tendenci se rozkývat.
Rada číslo 2: Pamatujte na rychlost
Zejména pokud si budete půjčovat přívěs a nemáte s jízdou přílišné zkušenosti, dobře si zkontrolujte, jaká je maximální rychlost daného přívěsu. Ta se samozřejmě může lišit podle konkrétního přívěsu a jeho konstrukce. Při cestách do zahraničí si také zjistěte, zda se na auta s přívěsem nevztahují nějaké speciální předpisy. Třeba v Británii nelze využívat na tříproudových komunikacích pravý krajní pruh. Se vzrůstající rychlostí pochopitelně roste také riziko nehody. V rychlostech blízkých té maximální pak stačí jen malá nerovnost, která je schopná přívěs rozhodit.
Takhle to vypadá, když řidiče dožene jeho vlastní přívěs
Rada číslo 3: Správné auto na tahání
Hodně důležité je mít pro daný přívěs odpovídající automobil. Jednak z pohledu hmotnosti, ale také z pohledu výkonu motoru. GEM Motoring Assist říká, že přívěs by měl vážit maximálně 85 % hmotnosti tažného vozu.
Přívěs pak samozřejmě odtáhnou i velmi stará auta, nicméně ta moderní mohou mít řadu vychytávek, které zejména méně zkušeným řidičům dost usnadní práci. Řeč je především o aktivním parkovacím asistentu s přívěsem. Velmi vítaným pomocníkem je taktéž systém stabilizace automobilu rozšířený o systém stabilizace přívěsu, kdy elektronika vozu dokáže pomocí přibrzďování kol automobilu srovnat rozkývaný přívěs.
Rada číslo 4: Couvání a parkování
Manévrování s velkými přívěsy (stejně jako s těmi malými) může být komplikované a nezkušeným řidičům bude stoprocentně zpočátku činit problémy. Jak bylo řečeno, moderní auta práci usnadní pomocí aktivního asistenčního řízení při parkování. Řidič pouze nastavuje směr, kam má celá souprava jet, řízení obstarává vůz sám. Zkušený řidič obvykle zvládne manévr rychleji, ale pro začátečníky je to neocenitelná pomoc.
Kdo se nechce spoléhat na elektroniku (nebo takový systém v autě nemá), tomu britští odborníci doporučují vyrazit na nějaké opuštěné parkoviště a tam si parkování s přívěsem zkusit. Určitě je to lepší než si poprvé zkoušet couvání s přívěsem na nějaké italské úzké okresce ve chvíli, kdy z protisměru vyjede autobus.
Rada číslo 5: Nechte si poradit
Pokud si přívěs pouze půjčujete a nemáte s takovou jízdou zkušenosti, nebojte se v půjčovně zeptat a hlavně si udělejte čas na podrobnější instruktáž. Především ohledně zapojování přívěsu, které je naprosto klíčové. To poslední, co chcete zažít, je situace, kdy vás přívěs předjede, jak to známe z některých zábavných videí. Dbejte také třeba na detaily typu opotřebení oje a tažného, aby tam nebyla příliš velká vůle. A nezapomeňte vyzkoušet před jízdou, zda funguje veškeré osvětlení. Opět, moderní auta poznají, že mají připojený přívěs. Ve svém infotainmentu občas mívají i možnost pro aktivaci testu světel, kterou vám po připojení nabídnou. Pak vůz sám probliká veškeré osvětlení a vy tak nepotřebujete nikoho dalšího, na koho byste zpoza přívěsu křičeli „šlápni na brzdu“.
Užitečných tipů pro tahání přívěsů může být celá řada, tyto publikovali britští kolegové z GEM Motoring Assist. My se k této problematice ještě časem vrátíme podrobnějším článkem. Každopádně pokud patříte mezi zkušené „tahače“, neváhejte se podělit o zkušenosti v diskuzi.
Zdroj: GEM Motoring Assist