Reklama
Rady cestovatelům

Zimní cestování s obytným vozem: Pozor na zamrzlou vodu, vybité baterie i převoz plynových lahví

Jezdit s obytným autem i v zimě není složité, je však nutné předcházet problémům
Zdroj: Tiskový servis Hymer

S boomem obytných aut, který zažíváme v posledních letech, se rapidně zvýšil i počet těch, kteří chtějí svůj obytňák využívat i v zimním období. V principu lze na hory vyrazit i se staršími obytnými auty či těmi, kterým chybí různé zimní pakety, ale ať už jedete s čímkoliv, je nutné počítat s řadou nástrah. Připravili jsme jejich stručný souhrn, aby měli zejména ti, kteří s obytnými auty začínají nebo si je chtějí na zimu půjčit v půjčovně a zažít něco neobvyklého, lepší představu o tom, co je může čekat.

V žádném případě nechceme nikoho od cesty odradit, ale specifika zimního provozu jsou oproti letní sezoně docela zásadní.

Předpověď počasí, WC, voda

Prvním předpokladem v klidu strávené zimní dovolené v obytném autě je alespoň rámcová kontrola předpovědi počasí ve vybrané lokalitě. Pokud víte, že má celé dny sněžit a mrznout, vyrazte jen tehdy, pokud jste dobrodružná povaha s dobrou výbavou. U počasí vždy počítejte s horší variantou. 

Už před odjezdem počítejte s tím, že nezávislé topení během dovolené poběží víceméně nonstop. Nejen proto, aby bylo cestovatelům po návratu do auta v noci teplo, ale hlavně, aby nezamrzla voda v rozvodech. Ostatně s vodou je celkově potíž.

V mrazivých dnech samozřejmě zamrzá odpadní nádrž pod autem (pokud nemá speciální vyhřívání), což může způsobit i docela výrazné hmotné škody. Stejně tak je k zamrznutí náchylný obsah kazety k chemickému WC, který je rovněž umístěn víceméně bez izolace zboku auta. Spousta cestovatelů to řeší tak, že vodu do systému v zimě ani nenapouští a hygienu řeší jinak (třeba v kempu). Obecně lze konstatovat, že zamrzlá voda v rozvodech je problém, který při minusových teplotách vyřešíte jen těžko.

Když už jsme se dotkli WC, je v případě jeho využívání bez možnosti pravidelného servisu (vylití) ideální mít s sebou ještě jednu náhradní kazetu. Tu ostatně užijete i v létě. Tak či onak důrazně apelujeme na to, aby obsah WC nebyl likvidován nikde jinde, než na místě k tomu vyloženě určeném (tedy ne na běžném WC či do kanálu). Stejně tak je žádoucí mít uzavřenu i výpusť na odpadní vodu, aby z auta při stání nic nedokapávalo.

I topení může být problém

K topení pak patří další doporučení. Pokud jedete do kempu, který za poplatek umožňuje využití elektřiny k topení (ne vždy to je samozřejmé kvůli vysoké spotřebě), máte z velké části vyhráno. Když ale budete chtít spát někde u sjezdovky (problematika viz. níže) s využitím pouze plynového topení, musíte se na to pořádně připravit. Musíte s sebou vzít dostatek plynových lahví - zde je mimochodem další problém v tom, že oficiálně můžete vézt lahve jen v místě k tomu určenému, takže odvezete maximálně dvě. Topení obsah plynu poměrně rychle vysaje a plnit české lahve v zahraničí není tak snadné, pořídit si lokální pak vyžaduje nejen docela peněz, ale i redukci k připojení. Počítejte také s tím, že bude nutné sušit oblečení i boty - obytná auta sice mají většinou topení i v tzv. garáži, ale že by vám jeden rozfuk úplně vysušil třeba čtvery přeskáče a bundy, s tím úplně počítat nelze.

A pozor! Běžící topení odebírá kvůli ventilátoru rozfuku i elektřinu z nástavbové baterie. Sice málo, ale zato pořád. I s tím je nutné počítat, zejména v zimě ve stínu, pod sněhem atp. vám totiž nepomohou ani případné soláry na střeše a dobíjet externí spalovací elektrocentrálou, to vás zase okolní spolukempaři nebudou mít moc rádi. To samé platí při použití naftového „bufíku“. Vám je sice teplo, ostatní to ale povětšinou otravuje nejen zvukem, ale i výfukem.

Pneumatiky, řetězy, zimní výbava

Jízda autem v zimním období vyžaduje obecně o něco více zkušeností a řidičských schopností než v letním období. U obytného auta to platí minimálně dvojnásob. Na kluzké vozovce či na sněhu se negativně projevuje vysoká hmotnost vozu a jeho celková neobratnost, a tak je opravdu nutné řídit obezřetně.

Samozřejmostí je dobrá příprava auta jako celku - především pak startovací baterie, která může při několikadenním stání na místě docela trpět. Naprostým základem jsou pak i zimní pneumatiky (v jistých případech stačí celoroční) a mějte s sebou i řetězy (zkuste si je cvičně nasadit v klidu ještě před odjezdem), a to i v případě, že předpověď žádné sněžení neslibuje. Každý, kdo jezdí s obytňákem, potvrdí, že velké a těžké auto dokáže i na rovině potrápit třeba jen bahno či rozmoklá tráva. Zkušení kempeři berou i nájezdy a další speciální „vyprošťovací“ výbavu, nicméně pořádné lano byste měli mít určitě.

Nedílnou součástí zimní cesty by měla být i celá řada další výbavy, která se v některých ohledech dost liší od osobního vozu. Určitě nezapomeňte na dostatečně velkou lopatu, někteří s sebou vozí i hrablo. Vypadá to jako zbytečnost do chvíle, než přes noc nasněží 30 cm sněhu a kolem zaparkovaných obytňáků projede sněžný pluh či fréza a vytvoří vysoký val. Někdy může trvat i hodiny, než se podaří autu vytvořit potřebný prostor kolem. Hodí se i smeták s delší násadou pro alespoň hrubé ometení střechy či solárů (pozor na typ štětin, ať si auto nepoškrábete). Užitečný je rovněž termoizolační kryt na kabinu vozu, která má jinak tendenci rychle promrzat. Nezapomeňte také na pořádné teplé pracovní rukavice, startovací kabely a samozřejmě pořádnou škrabku na sklo (opět spíše s delší násadou).

Kempování na divoko je čím dál větší problém

S množstvím obytných aut už při cestování v létě či v zimě dávno neplatí, že člověk může zastavit a přespat kde chce. Naopak, rapidně přibývá zákazů a regulací, oblíbené zimní destinace nevyjímaje. Stání zdarma nebo za rozumný poplatek někde přímo pod lanovkou je sice nadále možné, ale je nutné pečlivě hledat a ověřovat. Někde vás budou tolerovat jeden dva dny a pak vás pošlou do kempu, jinde je zákaz naprosto jasný už při příjezdu. 

Pokud člověk využije placených stání či kempů, může být překvapen i výší poplatku, nezřídka stojí v zimním čase kempy pro obytné auto a čtyři osoby i přes 60 euro na noc. Pak je na zvážení, zdali nakonec nevyjde lépe pronajmout si normální apartmán, kde se člověk o nic nemusí starat.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Renault Trafic provizorně předělaný na spací auto a víkendový výlet na podzimní Neziderské jezero

Podersdorf bývá v létě narvaný k prasknutí, teď tu bylo sice chladno, ale absolutní klid
15.11.2023 07:28
|
1
Reklama

Bansko: bulharská lyžařská nirvána ve velehorách. Areál je tak veliký, že vy i vaše lyže zabloudíte!

Balkánské lyžování ve 3000 metrech nad mořem nemá chybu, zkráceni nebudete ani ve službách
22.12.2020 10:19
|
8

Gruzie nejsou jen krávy na silnici, Kavkaz a nedostupné, divoké hory

Dopřát si můžete dokonalý servis luxusních hotelů a hýčkajícího wellness
14.07.2019 09:18
|
0

Tour de France na vlastní nohy: Stoupání měsíční krajinou na vrchol Mont Ventoux prověří i psychiku

Ikonický vrchol je téměř povinným skalpem pro všechny, kteří se v Provence ocitnou se svým kolem.
20.07.2024 08:56
|
1

Na kole po toskánských Strade Bianche v okolí Montalcina

V okolí italského Montalcina jsou trasy, po kterých se jezdí i závod historických kol L’Eroica.
09.07.2024 20:23
|
1
Reklama

V České Kanadě je místo, kde kolem roku 1900 došlo k detrainizaci Járy Cimrmana. Objevit se dá i na kole

Pomník mistra zachyceného v poloze, v jaké byl vyhozen z vlaku, je oblíbeným turistickým cílem
11.04.2024 15:44
|
0

Tkaničky do Montvernieru, aneb výjezd na jeden z nejzajímavějších kopců Tour de France

Spektakulární klikatice Les Lacets de Montvernier je schovaná v příkré skále
23.11.2023 08:55
|
0
Reklama
Fotr na tripu