Zimní cestování s obytným vozem: Pozor na zamrzlou vodu, vybité baterie i převoz plynových lahví
V žádném případě nechceme nikoho od cesty odradit, ale specifika zimního provozu jsou oproti letní sezoně docela zásadní.
Předpověď počasí, WC, voda
Už před odjezdem počítejte s tím, že nezávislé topení během dovolené poběží víceméně nonstop. Nejen proto, aby bylo cestovatelům po návratu do auta v noci teplo, ale hlavně, aby nezamrzla voda v rozvodech. Ostatně s vodou je celkově potíž.
V mrazivých dnech samozřejmě zamrzá odpadní nádrž pod autem (pokud nemá speciální vyhřívání), což může způsobit i docela výrazné hmotné škody. Stejně tak je k zamrznutí náchylný obsah kazety k chemickému WC, který je rovněž umístěn víceméně bez izolace zboku auta. Spousta cestovatelů to řeší tak, že vodu do systému v zimě ani nenapouští a hygienu řeší jinak (třeba v kempu). Obecně lze konstatovat, že zamrzlá voda v rozvodech je problém, který při minusových teplotách vyřešíte jen těžko.
Když už jsme se dotkli WC, je v případě jeho využívání bez možnosti pravidelného servisu (vylití) ideální mít s sebou ještě jednu náhradní kazetu. Tu ostatně užijete i v létě. Tak či onak důrazně apelujeme na to, aby obsah WC nebyl likvidován nikde jinde, než na místě k tomu vyloženě určeném (tedy ne na běžném WC či do kanálu). Stejně tak je žádoucí mít uzavřenu i výpusť na odpadní vodu, aby z auta při stání nic nedokapávalo.
I topení může být problém
K topení pak patří další doporučení. Pokud jedete do kempu, který za poplatek umožňuje využití elektřiny k topení (ne vždy to je samozřejmé kvůli vysoké spotřebě), máte z velké části vyhráno. Když ale budete chtít spát někde u sjezdovky (problematika viz. níže) s využitím pouze plynového topení, musíte se na to pořádně připravit. Musíte s sebou vzít dostatek plynových lahví - zde je mimochodem další problém v tom, že oficiálně můžete vézt lahve jen v místě k tomu určenému, takže odvezete maximálně dvě. Topení obsah plynu poměrně rychle vysaje a plnit české lahve v zahraničí není tak snadné, pořídit si lokální pak vyžaduje nejen docela peněz, ale i redukci k připojení. Počítejte také s tím, že bude nutné sušit oblečení i boty - obytná auta sice mají většinou topení i v tzv. garáži, ale že by vám jeden rozfuk úplně vysušil třeba čtvery přeskáče a bundy, s tím úplně počítat nelze.
A pozor! Běžící topení odebírá kvůli ventilátoru rozfuku i elektřinu z nástavbové baterie. Sice málo, ale zato pořád. I s tím je nutné počítat, zejména v zimě ve stínu, pod sněhem atp. vám totiž nepomohou ani případné soláry na střeše a dobíjet externí spalovací elektrocentrálou, to vás zase okolní spolukempaři nebudou mít moc rádi. To samé platí při použití naftového „bufíku“. Vám je sice teplo, ostatní to ale povětšinou otravuje nejen zvukem, ale i výfukem.
Pneumatiky, řetězy, zimní výbava
Samozřejmostí je dobrá příprava auta jako celku - především pak startovací baterie, která může při několikadenním stání na místě docela trpět. Naprostým základem jsou pak i zimní pneumatiky (v jistých případech stačí celoroční) a mějte s sebou i řetězy (zkuste si je cvičně nasadit v klidu ještě před odjezdem), a to i v případě, že předpověď žádné sněžení neslibuje. Každý, kdo jezdí s obytňákem, potvrdí, že velké a těžké auto dokáže i na rovině potrápit třeba jen bahno či rozmoklá tráva. Zkušení kempeři berou i nájezdy a další speciální „vyprošťovací“ výbavu, nicméně pořádné lano byste měli mít určitě.
Nedílnou součástí zimní cesty by měla být i celá řada další výbavy, která se v některých ohledech dost liší od osobního vozu. Určitě nezapomeňte na dostatečně velkou lopatu, někteří s sebou vozí i hrablo. Vypadá to jako zbytečnost do chvíle, než přes noc nasněží 30 cm sněhu a kolem zaparkovaných obytňáků projede sněžný pluh či fréza a vytvoří vysoký val. Někdy může trvat i hodiny, než se podaří autu vytvořit potřebný prostor kolem. Hodí se i smeták s delší násadou pro alespoň hrubé ometení střechy či solárů (pozor na typ štětin, ať si auto nepoškrábete). Užitečný je rovněž termoizolační kryt na kabinu vozu, která má jinak tendenci rychle promrzat. Nezapomeňte také na pořádné teplé pracovní rukavice, startovací kabely a samozřejmě pořádnou škrabku na sklo (opět spíše s delší násadou).
Kempování na divoko je čím dál větší problém
Pokud člověk využije placených stání či kempů, může být překvapen i výší poplatku, nezřídka stojí v zimním čase kempy pro obytné auto a čtyři osoby i přes 60 euro na noc. Pak je na zvážení, zdali nakonec nevyjde lépe pronajmout si normální apartmán, kde se člověk o nic nemusí starat.