Nechtěný suvenýr z dovolené. Muž si přivezl larvy zavrtané pod kůží. Stejný případ známe i z Česka

Nedávno jsme se setkali s vyprávěním zajímavé příhody. Byla to dovolená v Africe, velmi zajímavá a pestrá. Ale po návratu dotyčný člověk měl velký štípanec, který se nehojil. Naopak se zvětšoval. Doktoři to nejprve léčili mastmi, což nebylo moc účinné. Nakonec se jednou stalo, že po stržení náplasti zůstalo na náplasti něco, co dotyčného šokovalo. Byla tam larva. Právě takovýto suvenýr si turisté mohou dovézt zejména z Afriky. Může za to moucha tumbu.
Jak larvám předejít?
Podobný případ popisuje třeba také web sciencedirect.com. Muž starý 61 let strávil v Africe necelé dva týdny. Po návratu měl na zádech hned dva velké štípance a lékaři v nich diagnostikovali larvu mouchy tumbu. Bylo potřeba je po lokální anestézii malým chirurgickým zákrokem odstranit, protože rána hnisá a neustále se zvětšuje.
Jak tohle přesně funguje, popisuje americký web Academic Dermatology of Nevada. Moucha tumbu nejprve naklade vajíčka zpravidla na něco mokrého, co posléze přijde do kontaktu s lidskou kůží. Právě tak se v první fázi larvy dostanou do těla hostitele. Samozřejmě kromě lidí to mohou být také zvířata. V kůži dospějí do fáze, kdy mohou hostitele opustit a následně už v zemi se z nich vylíhne moucha tumbu.
Mezi tipy, jak předcházet těmto nepříjemnostem, patří pochopitelně používání repelentu a v případě, že někde venku sušíte mokré oblečení, se doporučuje ho důkladně přežehlit. V každém případě po návratu z nějaké exotičtější dovolené se u větších štípanců doporučuje nečekat a hned vyhledat odbornou pomoc.
Jak vypadá celý proces líhnutí mouchy tumbu, to názorně ukazuje přiložené video: