Úraz nebo nemoc na dovolené vyjdou na statisíce. Cestovní pojištění ochrání před problémy i dluhy
Turisté, kteří se vydají na dovolenou s cestovní kanceláří, to mají jednoduší v tom, že pojištění za ně může vyřídit právě cestovní agentura přímo na místě. Odpadají tak starosti navíc. U cestovatelů, kteří jezdí do zahraničí na vlastní pěst, už závisí pojištění na nich samotných. To se v případě špatného rozhodnutí, tedy že pojištění zařizovat nebudete, může podepsat později na rodinném rozpočtu. Stačí mít úraz nebo se nakazit nějakou nemocí a účet ve zdravotnickém zařízení roste raketovou rychlostí.
Z pohodlí domova za pár minut
Zdravotní péče je v zahraniční drahá, obzvlášť pokud se se svým zraněním nebo nemocí dostanete na soukromou kliniku. V takových případech se vyplatí mít sjednané vhodné cestovní pojištění, protože pouze s kartičkou pojištěnce vám poskytnou v tamní nemocnici základní ošetření, zbytek si musíte zaplatit ze svého. To v některých případech znamená i několik desítek až stovek tisíc korun. Průměrnou rodinu by taková částka mohla doslova zruinovat.
„Nikdo by neměl cestovat do zahraničí bez pojištění. Ať už jde o zdravotní potíže, úrazy, nebo ztrátu zavazadel, na dovolené si opravdu nechcete přidělávat starosti. Náklady na lékařskou péči v zahraničí mohou být extrémně vysoké a bez pojištění mohou nečekané výdaje proměnit vysněnou dovolenou v noční můru,“ varuje Lukáš Vršecký, spoluzakladatel mobilní aplikace Patron GO.
Cestovní pojištění si snadno sjednáte z pohodlí domova, stačí mít připojení k internetu. Najdete si nějakou online kalkulačku cestovního pojištění a zadáte do ní základní údaje. Následně vám vyjede celý seznam nabídek pojištění od různých pojišťoven.
Některé z nich nabízí slevu za cestování s rodinou, takže můžete na dětech ušetřit. Pro příklad týden v Chorvatsku vyjde partnery na 516 korun. V ceně je 24/7 asistenční služba, neomezená částka na léčebné výlohy, což se rozhodně vyplatí v případě těžších úrazů, dále pojištění odpovědnosti na 2,5 milionu korun a úrazové pojištění 600 tisíc korun. Vybírat lze i z levnějších pojištění, ideálně ale nechoďte v položce léčebných výloh pod 5 milionu korun. Tato částka se totiž velmi rychle při vážných zranění vyčerpá.
Levnější neznamená lepší
Přestože cestovní pojištění stojí maximálně pár set korun, mohou někteří cestovatelé nabít dojmu, že se vyplatí vzít to s výhodnější částkou. Jenže v takovém momentě se vystavujete riziku, že cestovní pojištění nebude mít dostatečné limity krytí, které v některých zemích vyčerpáte poměrně rychle, obzvlášť pokud se dostanete do soukromé nemocnice. Navíc riskujete, že vám pojišťovna nevyplatí peníze za úraz nebo trvalé následky.
Levné pojištění má tedy osekané služby, asistenční služba není k dispozici nonstop a stejně tak odškodnění za úraz je mnohem nižší. Ve finále byste mohli dopadnou tak, že budete nemocnici ještě finance doplácet, což by běžnou českou rodinu mohlo rovnou zruinovat a dostat do dluhové pasti. Z toho důvodu je lepší se neorientovat podle ceny, ale spíše podle nabízených výhod a limitů.
Kartička pojištěnce vám při cestách v Evropě bude spíše k ničemu. V nemocnici vás sice ošetří, ale pouze takovou péči, kterou by dostal místní obyvatel. Cokoliv navíc, například rentgen, CT, operace a další si budete muset hradit z vlastní kapsy. Stejně tak se příliš nespoléhejte na pojištění k platební kartě. Sice měsíčně platíte pár desítek korun, zato limity krytí neodpovídají standardům a stejně tak služby. A pokud skutečně nejste na cestách víc než doma, zbytečně se vám každý měsíc strhávají peníze.
Čtěte pečlivě podmínky
Před uzavřením smlouvy si řádně přečtěte smluvní podmínky, abyste věděli, jaké události vám nebudou v rámci cestovního pojištění proplaceny. Často se jedná o takové, na kterých se klient vědomky podílí, případně jsou nad rámec sjednaného krytí. Každá pojišťovna může mít stanovené výluky jinak, proto je důležité smlouvy studovat.
Vyhnout byste se tak například měli alkoholu a jiným návykovým látkám, protože pokud pojistnou událost způsobila konzumace nebo se škoda zvětšila kvůli ní, může dojít od pojišťovny ke krácení výplaty pojistného plnění. Navíc se jedná o porušení základních preventivních povinností klienta stanovených v pojistných podmínkách smlouvy.
V případě běžných sportů je klient vždy krytý. Pokud se ale jedná o adrenalinové nebo rizikové sporty musí se vždy připojistit, což sice pojistku prodraží, ale ne zas o tolik, kolik byste zaplatili na ošetření v případě nehody bez pojištění. Mezi adrenalinové sporty tak patří například výpravy do hor s nadmořskou výškou nad 3 tisíce metrů, ferraty, rafting nebo paragliding. Neuškodí se připojistit i v případě, že máte v plánu na dovolené zkusit vodní skútr nebo jízdu v buggynách na poušti.
Cestovní pojištění vám také nepomůže, pokud trpíte chronickými problémy. Pojišťovna totiž vždy prověřuje, jaký byl zdravotní stav klienta před cestou. Pokud zjistí, že obtížemi trpěl už před tím, bude pojistné plnění krátit, nebo ho dokonce zamítne. Stejně tak z tohoto pojištění nelze plnit škodu vašemu čtyřnohému mazlíčkovi. Zvířata je nutné pojistit na cestu speciálním pojištěním, které však nabízí jen několik pojišťoven v Česku.
V neposlední řady ve výlukách pojistné smlouvy je cestování do zemí, do kterých se to nedoporučuje nebo je to vysloveně zakázané, protože jsou tam například nepokoje, přírodní katastrofa nebo epidemie. Seznam zemí najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí a pravidelně se aktualizuje.
Zdroj: autorský text, Patron Go, ČKP, pojišťovna UNIQA