Reklama
Rady cestovatelům

Opalování pokožce spíše škodí než naopak. Pozor především na sluneční spáleniny a podezřelá znaménka

Řada lidí cestuje za teplem s tím, že bude odpočívat na pláži. S pobytem na slunci ale opatrně.
Zdroj: Ondřej Běhal - Fotrnatripu.tv

Léto už naplno dorazilo do Česka, a tak nejsou výjimkou denní teploty atakující hranici 30 stupňů. Je proto vhodné chránit pokožku před slunečními paprsky, zejména pokud se chystáte někam k vodě. To aby nedošlo ke spálení nebo dokonce ke vzniku zákeřného melanomu. Jak se správně chránit a co dělat, když už se na slunci spálíme, nám v rozhovoru řekl pediatr Tomáš Hecht.

Prevence začíná už v dubnu

Opálená pokožka vypadá krásně, v posledních letech se z ní stala skoro až móda. Kdo není opálený, je pro dnešní společnost tak trochu mimoň. A kdo nepřijede pořádně opálený z dovolené u moře, jako by tam ani nebyl. Přitom takový člověk, který se ještě ke všemu každý den chrání vhodným krémem s UV faktorem, je na tom podstatně lépe než ostatní. 

„Sluneční záření přispívá ke stárnutí kůže, ke vzniku vrásek a také pigmentových skvrn. Cílené opalování tento proces zrychluje. Kdo se chce tedy chránit a zůstat co nejdéle „mlád“, pak by se měl začít mazat už od dubna a skončit někdy v říjnu (v našich podmínkách). Nejprve začít s nižším UV faktorem a pak postupně přidávat, jak budou teploty stoupat,“ poradil Tomáš Hecht. Rozhodně ale nepomůže na sebe při ranní rutině nanést obyčejný krém bez faktoru. Takový produkt sice hydratuje pokožku, ale nikterak ji nechrání.

Pro ženy je tedy vhodné, aby používaly krém na obličej s SPF, který by měl tvořit základ, než nanesou make-up. Vzhledem k tomu, že sluníčko je každým rokem silnější a silnější, nedoporučuje se v létě chodit s tzv. holou tváří, která není žádným způsobem chráněna. Make-up totiž není podmínkou proto, abyste se mohli pořádně namazat. Samozřejmě ochranný krém by měli používat také muži.

Jednou nanést nestačí

„Mám jednoduchou radu, nelez na slunce, když to hodně peče,“ upozornil v rozhovoru Tomáš Hecht. Zpravidla se jedná o 11. až 15. hodinu, kdy mají sluneční paprsky největší sílu. Nenamazaný se v tomto časovém úseku může spálit během krátké doby. Na dovolené u moře i v našich podmínkách je lepší se v tento čas stáhnout do stínu a především hodně pít, aby nedošlo k dehydrataci a dalším následkům.

Namazání opalovacím krémem v létě by tak mělo být už automatické. Novou vrstvu nanesete ideálně každé dvě hodiny. Pobyt ve vodě však může účinnost krému snížit, je proto lepší sáhnout po voděodolných přípravcích, ale nespoléhat se na ně na 100 procent. Volit opalovací krém byste měli také podle typu pokožky, například hodně světlé fototypy (obvykle bílá pokožka a světlé vlasy) by měly vždy sáhnout po SPF 50. Na trhu jsou také různé alternativní veganské produkty pro opalování, u těch ale pozor, zjistěte si, jakou skutečně poskytují ochranu.

Samotnou kapitolou jsou děti, které je vhodné chránit rovněž produkty s vyšší ochranou. „S potomky je nutné být opatrný a vhodně odhadnout míru pobytu na slunci. Obzvlášť malé děti, jako jsou kojenci a batolata, mohou velmi rychle ztrácet tekutiny, protože mají vzhledem ke své výšce daleko větší povrch těla. Stejně tak předškolní děti nikdy neví, kdy mají dost sluníčka, a tak je dospělí musí poctivě hlídat a mazat, aby nedošlo při pobytu na sluníčku nejen ke spáleninám, ale také třeba k úžehu nebo úpalu,“ vysvětlil Hecht.

U dětí rovněž nezapomínejte na pokrývku hlavy s kšiltem nebo klobouk. Koupit v dnešní době můžete také speciální oblečky s UV filtry, které dokáží nejlépe ochránit dětskou pokožku. Oblečení lze pořídit jak pro ty nejmenší, tak i větší děti. Cena se pohybuje v řádu stovek korun, pro ty nejmenší je to investice do tisíce korun.

Pozor na sekundární následky

Občas se stane, že se člověk na sluníčku spálí, protože se zapomněl namazat nebo si myslí, že slunce ještě takovou sílu nemá. Téměř jistotou je rudě zbarvená pokožka, která je horká na dotek. Postiženému může být horko, může se vyskytnout horečka a také diskomfort v místě spáleniny. Do kufru byste si vždy tedy měli přibalit panthenol nebo jiný podobný produkt, ať máte první pomoc vždy po ruce. Akutně pomůže třeba bílý jogurt nebo tvaroh.

„Vždy záleží na stupni spáleniny, pokud jde o mírnou, pak stačí péči zaměřit na mazání regeneračním hydratačním krémem a chladit. U vyššího stupně na sebe člověk už musí dávat větší pozor, protože se objevují puchýřky (ty nikdy nepropichujte). Není vhodné místa dále vystavovat slunečnímu záření, ani po zahojení, kdy bude pokožka citlivá. Lepší je postižené místo chladit, následně zakrýt sterilním obvazem a mazat například hemagelem,“ uvedl Hecht a dodal: „Spolu s tím je nutné hlídat ještě sekundární následky jako je úpal, úžeh, dehydratace, zvracení, případně bolest hlavy.“

Jak poznat podezřelá znaménka?

Asymetrie – znaménko má nepravidelný tvar, zpravidla jedna polovina se výrazně liší od druhé

Ohraničení – hrany znamének jsou nepravidelné, neostré, rozpíjí se do stran

Barva – znaménko nemá jednotnou barvu. Pozor na bílé, červené nebo modré zbarvení

Průměr – pigmentová skvrna nebo znaménko je větší než šest milimetrů

Vyvíjí se – v průběhu času se velikost a vzhled znaménka mění

Jednou za rok kontrola

Každý člověk, i když si myslí, že je zcela zdravý, by měl jednou ročně podstoupit kontrolu u dermatologa. Na tuto prevenci navíc řada pojišťoven přispívá, některé ji dokonce zcela hradí. V některých případech ale i těch pár stovek až tisícovka může být pro domácnost zátěž, proto alespoň navštivte akci Stan proti melanomu, která se koná každoročně během dubna. Pro více informací sledujte jejich webové stránky.

Rakovina kůže je totiž velmi zákeřná. Jediná její výhoda je, že na rozdíl od jiných typů rakoviny, je vidět. Tím ale pozitiva končí. „Melanom patří k nejagresivnějším formám rakoviny, rychle se vyvíjí a špatně se léčí. Znaménka a pigmentové skvrny, které se mění, nebo jsou vystavena slunci, se mohou stát potencionální pro vznik rakoviny kůže, proto je důležitá prevence a především jejich kontrola. I miniaturní nádor totiž může agresivně metastázovat a napáchat další škody,“ uvedl Hecht.

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Rady na cestu do Ománu: Začátek sezony je ideál, alkohol se podává v určitý čas a pozor na havrany

Půjčení auta v Salále nestojí moc peněz. Za tři dny se dají procestovat zajímavá místa
22.03.2024 07:20
|
7
Reklama

Konzulát, velvyslanectví, české centrum: Rozdíly mezi úřady, na které se můžete v zahraničí obrátit

V nesnázích a ještě k tomu v cizině je dobré vědět, co jednotlivé české úřady dělají
18.03.2024 07:46
|
0
Reklama

Inspiruj Fotra, inspiruj ostatní: Pravidla a rady jak psát vlastní články do rubriky Komunita

Pravidlo číslo 1: Buďte autentičtí, pište, jako kdybyste své zážitky někomu vyprávěli
28.11.2023 10:21
|
0

Nebojte se lyžovat v Srbsku ani v Bulharsku. Máme exkluzivní informace i praktické rady

Během naší měsíční cesty do Turecka jsme na Balkáně navštívili dva špičkové lyžařské areály
17.02.2021 20:19
|
2

Poslední kvíz osmé série je tady! Ptát se budeme na Švýcarsko a Francii. Zvládnete všechny otázky?

Jedenáctý díl byl pořádně nabitý zajímavými místy. Vyzkoušíme vaše znalosti i pozornost.
13.12.2024 15:44
|
0

V předposledním díle 8. série jsme se podívali do Itálie a Švýcarska. Zvládnete kvíz na jedničku?

Oblíbený kvíz je po týdnu zase tady. Pozorné diváky nemůže žádná z otázek zarazit.
07.12.2024 06:46
|
0
Reklama

Jsou české hory moc drahé? Zkuste Polsko. Karpacz nabídne sjezdovky, norský kostel a sýry za dvacku

Vyrazili jsme s novým Mitsubishi ASX prozkoumat polský středobod vesmíru zimních radovánek.
04.12.2024 07:40
|
0

I Praha umí být levná. Máme tipy, kam můžete vyrazit zadarmo a ještě se něco přiučit

Historie, zahrady, ale také třeba kostely. Hlavní město má co nabídnout ve všech směrech.
02.12.2024 08:21
|
0
Reklama
Fotr na tripu