Rady na cestu do Ománu: Začátek sezony je ideál, alkohol se podává v určitý čas a pozor na havrany
S sebou si vezměte dolary, které mají rok tisku od 2017, ty starší vám nebudou chtít směnit. Výhodnější kurz je v bance. Před cestou domů se vyplatí všechno buď utratit, nebo směnit na letišti, v Česku o ománskou měnu nebude mít nikdo zájem.
Bakšiš za úklid dávejte klidně v dolarech - my dávali každý den dva, což nám zajistilo o dvě lahve vody navíc.
Připravte se na nekonečný let
Do Salály jsme tedy přiletěli někdy ve čtyři hodiny odpoledne našeho času, podle ománského to bylo s časovým posunem v šest večer. Při pasové kontrole na letišti se připravte, že zde zanecháte otisky prstů a bude vám oskenován obličej. Naštěstí je to záležitost na pár minut a pak už si můžete jít vyzvednout kufry a zamířit rovnou k autobusům.
Alkohol můžete pít jen v určitých hodinách
Hotel Fanar je sám o sobě krásným místem, s příjemnými zaměstnanci, restaurací, která nabízí požehnané množství jídla – nebylo dne, abychom si něco nevybrali. Pozitivně hodnotíme i široký výběr ovoce, což nebývá třeba v Egyptě obvyklé. V době našeho pobytu nebyly žádné fronty na jídlo, což se ale může změnit, pokud se vydáte do Ománu o něco později. Na vrcholu sezony už to nebude tak pohodové i co se týká výběru lehátek. My jsme si proto začátek sezony velmi chválili, protože v hotelu bylo málo turistů, tudíž se nám mohl personál více věnovat, nemuseli jsme vstávat před sedmou, abychom si zabrali lehátko a všechno bylo tak celkově lepší.
Jediné, s čím se musíte během svého pobytu smířit, je omezená doba podávání alkoholu. Vládní nařízení totiž uvádí, že se alkohol může podávat pouze v čase od 12 do 15 hodin, dále pak od 18 do 23 hodin. V pátek pak lze pít déle, tedy od 14 do 23 hodin. Týká se to všech hotelů a restaurací. Na veřejnosti raději nepijte.
Havrani, kteří kradou vše, co uvidí
Raději si půjčit auto než výlet od cestovky
Komunikace s autopůjčovnou Modern rent car v Salále proběhla kompletně přes Whatsapp. Napsali jsme, kdy do země přiletíme, kde budeme bydlet a na jaké datum bychom auto chtěli. Následně přišla nabídka asi čtyř aut, včetně ceny. Pro naše cestování jsme si vybrali Kiu Sportage, která nás vyšla na 5 500 korun na tři dny. Auto nám přivezli k hotelu se čtvrtinou nádrže a stejně tak jsme ho i vraceli. Platili jsme až na konci zápůjčky. Výhodou je, že nechtěli žádný depozit například v podobě kreditní karty a navíc v Ománu načerpáte palivo za pár korun, celá nádrž nás vyšla asi v přepočtu na 600 korun.
Doporučujeme si také zařídit e-sim kartu. Na hotelu sice bezvadně fungovala wifi, ale mimo hotel jste bez šance. Vyplatí se stáhnout do mobilu i offline mapy. Nicméně je lepší mít trochu jistotu, že když se něco stane, máte si jak přivolat pomoc. Nás 5 GB vyšlo na 15 dolarů a bohatě to stačilo, zbylo nám ještě 1,5 GB. Jinak jízda v Ománu je stejná jako u nás. Jezdí se vpravo, dodržují se silniční pravidla, jen si musíte dávat pozor na všudypřítomné velbloudy, kteří se pohybují často i v silnici.
Půjčení auta, mezinárodní řidičský průkaz
Otázka oblečení a ctění kultury
Od hlavy až k patě jsme se zahalila v obchodním domě Grand Mall, abych unikla zvědavým pohledům místních mužů, kterých uvnitř obchoďáku bylo požehnaně. Zahalit se na takových místech se přímo doporučuje, abyste nepohoršovali, mohli by na vás zavolat i policii. Takže ženy, zapomeňte na krátké sukně pod zadek a hluboké výstřihy, ty si nechte až na hotel nebo tam, kde nejsou lidi. Jinak tu pro cizince existuje celkem svoboda v oblékání, leč já na sebe krátkou sukni ani tak neoblékla. Cestování po muslimských zemí mě totiž naučilo ctít místní pravidla, i když to není zrovna vyžadováno.
Stejně tak, pokud byste chtěli navštívit mešitu, jako cizinci můžete pouze mezi osmou a devátou ranní a jen ve čtvrtek. Ženy opět musí být zahalené. Doporučuje se dlouhá sukně, triko s dlouhým rukávem a šátek, který zakryje případný dekolt a vlasy. U mužů ta pravidla samozřejmě nejsou tak přísná, ale měli by mít aspoň kalhoty.
Optický klam i nespoutané vlny
Další zastávka byla už mimo civilizaci. Poznáte to tak, že se z cedulí začnou vytrácet anglické překlady a zbyde jen arabština. Nasajete tu ryzí atmosféru Ománu. Našim cílem byla Propast Tawi Atair. Parkoviště se nachází asi 5 minut od ní a po našem příjezdu jsme tam byli sami. Ochotný prodejce ovoce nám poradil kudy jít. Projít se dá ještě dál, ale na to bylo až moc velké horko. Mimochodem, vždy si zabalte dostatek vody, i když to vypadá, že je jenom lehce přes 30 stupňů, slunce umí být hodně vyčerpávající.
Navštívili jsem také Ayn Athum vodopády, ve kterých se dá běžně koupat, ale v době naší návštěvy byly úplně vyschlé. Poštěstilo se nám vidět zdejší místo z trochu jiného úhlu, než to znají ostatní, i tak šlo o dechberoucí scenérii, ze které máte husí kůži na rukou. Koupat se dalo ale v místě zvaném Wadi Darbat. Doporučujeme koupat se na straně, která je víc vpravo a vzít si méně odvážné plavky. Místo je totiž oblíbené pro ománské rodiny a asi úplně nechcete, aby na vás všichni viseli pohledem.
Tou ovšem nejkrásnější zastávkou byla pláž Fazayah. Hned za sebou jich je několik. Dá se autem dojet poměrně daleko, jen cesta k nim je poněkud obtížnější. Naštěstí to jde i bez čtyřkolky, jen musí být člověk obzvlášť opatrný při řízení a vyhýbat se velkým nárazům a kamenům, protože právě v této části Ománu nebudete chytat žádný signál a šance, že by vám někdo pomohl, je minimální. Ne protože by snad nechtěl, ale protože tu není provoz – což je mimo jiné velkým plusem. Na celé pláži jsme byli totiž úplně sami a bylo to prostě nezapomenutelné.
Na některá z míst, které jsme navštívili, se můžete podívat ve fotogalerii a třeba i vás nalákáme příští rok na dovolenou v Ománu. A pokud vás zajímají další podrobnosti týkající se dopravy v Ománu, najdete je u kolegů z Autosalonu. Odkaz na článek je níže: