Reklama
Letadlo

Rady na cestu do Ománu: Začátek sezony je ideál, alkohol se podává v určitý čas a pozor na havrany

Půjčení auta v Salále nestojí moc peněz. Za tři dny se dají procestovat zajímavá místa
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Omán ještě do nedávna nebyl zas tak častou dovolenkovou destinací, a proto jsme si ho zvolili pro svou dovolenou i my. Nabízí vše, na co si člověk může jen pomyslet. Ať už se jedná o hory, pouště, divoké pláže nebo historii. Když si k tomu člověk půjčí ještě auto, má o zábavu postaráno.
Do Ománu jsme letěli v týdnu od 24.9 do 4.10. Jednalo se o zahajovací charter, kdy v Ománu končí období dešťů a začíná turistická sezona. Tento čas je tedy ideální, protože si dovolenou užijete v malém počtu dalších turistů.

S sebou si vezměte dolary, které mají rok tisku od 2017, ty starší vám nebudou chtít směnit. Výhodnější kurz je v bance. Před cestou domů se vyplatí všechno buď utratit, nebo směnit na letišti, v Česku o ománskou měnu nebude mít nikdo zájem. 

Bakšiš za úklid dávejte klidně v dolarech - my dávali každý den dva, což nám zajistilo o dvě lahve vody navíc.

Připravte se na nekonečný let

Odlet byl naplánovaný na sedmou ranní z pražského letiště. Podle původního plánu jsme měli letět pouze 7 hodin, ale vzhledem k mezipřistání v Ras Al Khaimah kvůli tankování se let zpozdil o dvě hodiny. Tak dlouho trasu obsluhuje Smartwings, a tak je nutné počítat s trochou diskomfortu zejména pro nohy. My jsme si vybrali místa k sezení do uličky, a tak jsme využili všechny možné chvíle, kdy bylo možné si nohy natáhnout právě tam. Příště bychom si však vzali ještě nafukovací polštářek pod hlavu, se kterým by nás jistě tolik nebolela krční páteř. Servis na palubě byl jinak v pořádku, dostali jsme dokonce i občerstvení.

Do Salály jsme tedy přiletěli někdy ve čtyři hodiny odpoledne našeho času, podle ománského to bylo s časovým posunem v šest večer. Při pasové kontrole na letišti se připravte, že zde zanecháte otisky prstů a bude vám oskenován obličej. Naštěstí je to záležitost na pár minut a pak už si můžete jít vyzvednout kufry a zamířit rovnou k autobusům.

Alkohol můžete pít jen v určitých hodinách

Pochválit musíme přístup hotelu, protože hned na parkovišti jsme dostali náramky, formulář na vyplnění k ubytování a také štítky s číslem pokoje na naše kufry. Po příjezdu na hotel jsme tedy odevzdali na recepci pasy s formulářem, dostali kartu od pokoje a mohli se jít v klidu navečeřet. Kufry přijely na pokoj chvíli na to. Druhý den nám vrátili pasy po informační schůzce s delegátem a nic už nebránilo tomu si užít dovolenou. 

Hotel Fanar je sám o sobě krásným místem, s příjemnými zaměstnanci, restaurací, která nabízí požehnané množství jídla – nebylo dne, abychom si něco nevybrali. Pozitivně hodnotíme i široký výběr ovoce, což nebývá třeba v Egyptě obvyklé. V době našeho pobytu nebyly žádné fronty na jídlo, což se ale může změnit, pokud se vydáte do Ománu o něco později. Na vrcholu sezony už to nebude tak pohodové i co se týká výběru lehátek. My jsme si proto začátek sezony velmi chválili, protože v hotelu bylo málo turistů, tudíž se nám mohl personál více věnovat, nemuseli jsme vstávat před sedmou, abychom si zabrali lehátko a všechno bylo tak celkově lepší.

Jediné, s čím se musíte během svého pobytu smířit, je omezená doba podávání alkoholu. Vládní nařízení totiž uvádí, že se alkohol může podávat pouze v čase od 12 do 15 hodin, dále pak od 18 do 23 hodin. V pátek pak lze pít déle, tedy od 14 do 23 hodin. Týká se to všech hotelů a restaurací. Na veřejnosti raději nepijte.

Havrani, kteří kradou vše, co uvidí

Asi byste čekali, že vás budeme varovat před komáry, ti tu jsou sice také, ale ne v takovém množství. Více byste si měli dávat pozor na ptactvo, které je extrémně drzé a nebojí se vlézt ani do zapnuté kabelky. Místní havrani tu každý rok terorizují turisty, a především jejich věci. Doporučujeme si proto nějakým způsobem zajistit plážovou tašku nebo o její obsah snadno přijdete. My jsme to dělali tak, že když jsme šli pryč, strčili jsme tašku pod uzavřený čtvercový stůl. Dostat se k ní bylo pro havrana prakticky nemožné. Nicméně hotely tuto situaci intenzivně řeší a alespoň v okolí restaurací instalují sítě. Přesto je docela děsivé, když naproti vám na stromě sedí pět havranů, krákají a zřejmě se domlouvají, koho budou šikanovat příště. Nám se naštěstí nic neztratilo, ale jedné paní neváhali sezobat celé platíčko ibalginů.

Raději si půjčit auto než výlet od cestovky

Auto jsme si chtěli půjčit od začátku, protože výlety bývají od cestovní kanceláře drahé, což se vlastně i potvrdilo. Když jsme to počítali, vyšlo by vše, co bychom v rámci nabídky cestovky chtěli vidět, asi na 15 tisíc pro oba. Což je skutečně přestřelená částka. 

Komunikace s autopůjčovnou Modern rent car v Salále proběhla kompletně přes Whatsapp. Napsali jsme, kdy do země přiletíme, kde budeme bydlet a na jaké datum bychom auto chtěli. Následně přišla nabídka asi čtyř aut, včetně ceny. Pro naše cestování jsme si vybrali Kiu Sportage, která nás vyšla na 5 500 korun na tři dny. Auto nám přivezli k hotelu se čtvrtinou nádrže a stejně tak jsme ho i vraceli. Platili jsme až na konci zápůjčky. Výhodou je, že nechtěli žádný depozit například v podobě kreditní karty a navíc v Ománu načerpáte palivo za pár korun, celá nádrž nás vyšla asi v přepočtu na 600 korun. 

Doporučujeme si také zařídit e-sim kartu. Na hotelu sice bezvadně fungovala wifi, ale mimo hotel jste bez šance. Vyplatí se stáhnout do mobilu i offline mapy. Nicméně je lepší mít trochu jistotu, že když se něco stane, máte si jak přivolat pomoc. Nás 5 GB vyšlo na 15 dolarů a bohatě to stačilo, zbylo nám ještě 1,5 GB. Jinak jízda v Ománu je stejná jako u nás. Jezdí se vpravo, dodržují se silniční pravidla, jen si musíte dávat pozor na všudypřítomné velbloudy, kteří se pohybují často i v silnici.

Půjčení auta, mezinárodní řidičský průkaz

Stejně jako všude jinde i v Ománu záleží na tom, jakou kategorii auta si člověk vybere. My jsme zvolili SUV Kia Sportage, abychom zdolali i horší nezpevněné cesty. Na tři dny nás půjčení vozu stálo 5500 Kč. V ceně bylo pojištění a přistavení auta na předem určené místo (hotel). Mezinárodní řidičský průkaz jsme nepotřebovali. Stačilo předložit kopii klasického řidičáku plus kopii pasu. Benzin mimochodem v Ománu vychází na nějakých 15 Kč/l. 

Otázka oblečení a ctění kultury

Již před cestou jsme si udělali hrubý itinerář, co bychom chtěli navštívit. Kromě přírodních památek to byla také mešita nebo obchodní dům. Podle toho je nutné se obléknout. Vždy jsem měla u sebe dlouhý šátek, abych si kdykoli mohla zakrýt ramena. Například i při návštěvě menšího hradu Taqah. 

Od hlavy až k patě jsme se zahalila v obchodním domě Grand Mall, abych unikla zvědavým pohledům místních mužů, kterých uvnitř obchoďáku bylo požehnaně. Zahalit se na takových místech se přímo doporučuje, abyste nepohoršovali, mohli by na vás zavolat i policii. Takže ženy, zapomeňte na krátké sukně pod zadek a hluboké výstřihy, ty si nechte až na hotel nebo tam, kde nejsou lidi. Jinak tu pro cizince existuje celkem svoboda v oblékání, leč já na sebe krátkou sukni ani tak neoblékla. Cestování po muslimských zemí mě totiž naučilo ctít místní pravidla, i když to není zrovna vyžadováno. 

Stejně tak, pokud byste chtěli navštívit mešitu, jako cizinci můžete pouze mezi osmou a devátou ranní a jen ve čtvrtek. Ženy opět musí být zahalené. Doporučuje se dlouhá sukně, triko s dlouhým rukávem a šátek, který zakryje případný dekolt a vlasy. U mužů ta pravidla samozřejmě nejsou tak přísná, ale měli by mít aspoň kalhoty.

Optický klam i nespoutané vlny

Ještě, než jsme se vydali na objevování zdejší ománské přírody, byla nutnost se zastavit na vyhlášeném místě, které se nazývá Gravity Hill. S gravitací to nemá nic společného, ale když na úseku dlouhém asi 200 metrů zařadíte neutrál, auto se rozjede. Jde o optický klam, protože zatímco vy vidíte, že jedete do kopce, reálně auto jede z kopce.

Další zastávka byla už mimo civilizaci. Poznáte to tak, že se z cedulí začnou vytrácet anglické překlady a zbyde jen arabština. Nasajete tu ryzí atmosféru Ománu. Našim cílem byla Propast Tawi Atair. Parkoviště se nachází asi 5 minut od ní a po našem příjezdu jsme tam byli sami. Ochotný prodejce ovoce nám poradil kudy jít. Projít se dá ještě dál, ale na to bylo až moc velké horko. Mimochodem, vždy si zabalte dostatek vody, i když to vypadá, že je jenom lehce přes 30 stupňů, slunce umí být hodně vyčerpávající. 

Navštívili jsem také Ayn Athum vodopády, ve kterých se dá běžně koupat, ale v době naší návštěvy byly úplně vyschlé. Poštěstilo se nám vidět zdejší místo z trochu jiného úhlu, než to znají ostatní, i tak šlo o dechberoucí scenérii, ze které máte husí kůži na rukou. Koupat se dalo ale v místě zvaném Wadi Darbat. Doporučujeme koupat se na straně, která je víc vpravo a vzít si méně odvážné plavky. Místo je totiž oblíbené pro ománské rodiny a asi úplně nechcete, aby na vás všichni viseli pohledem.

Tou ovšem nejkrásnější zastávkou byla pláž Fazayah. Hned za sebou jich je několik. Dá se autem dojet poměrně daleko, jen cesta k nim je poněkud obtížnější. Naštěstí to jde i bez čtyřkolky, jen musí být člověk obzvlášť opatrný při řízení a vyhýbat se velkým nárazům a kamenům, protože právě v této části Ománu nebudete chytat žádný signál a šance, že by vám někdo pomohl, je minimální. Ne protože by snad nechtěl, ale protože tu není provoz – což je mimo jiné velkým plusem. Na celé pláži jsme byli totiž úplně sami a bylo to prostě nezapomenutelné.

Na některá z míst, které jsme navštívili, se můžete podívat ve fotogalerii a třeba i vás nalákáme příští rok na dovolenou v Ománu. A pokud vás zajímají další podrobnosti týkající se dopravy v Ománu, najdete je u kolegů z Autosalonu. Odkaz na článek je níže: 

Reklama

Diskuze

Westlake Loans - 04.09.2024 03:02:41
If you are interested in a loan, please do not hesitate to contact us directly. Email: Loanwestlake@gmail.com telegram___https://t.me/loan59
Westlake Loans - 04.09.2024 03:01:48
Do you need a legit personal loan Christmas and holiday loans? Have you been turned down by your banks? You need money for one reason or another. You are sincere and honest Do you need a loan to pay off debts, bills or to implement a project? furthermore,

Česká Třebová: V kraji Maxe Švabinského a tříkolek Velorex

Naše asi poslední vyjížďka za pěkného podzimního počasí je nasměrována do východních Čech
09.11.2023 08:49
|
0
Reklama

Fotr na tripu jel autem do Tuniska. To muselo stát majlant! Nebo ne?

Pepa vás zdraví z Tuniska. Dnes poradí s pojištěním a cenou paliv v této africké zemi
23.08.2022 19:15
|
2

Po zemích českých jedině v odstínu Matt Magnetic Black a s trikolorou na boku

Původní stříbrnou barvu kombíku i minikaravanu jsme se rozhodli změnit
01.07.2020 11:25
|
0

Základem pro cestování s dětmi je dobrá autosedačka. Poradíme, které se obloukem vyhnout a co vybrat

Cestování s ratolestmi je náročná disciplína. Tu si však můžete usnadnit správným výběrem sedačky.
19.11.2024 10:44
|
0

Kvíz: Fotr ukázal řadu zajímavých slovinských míst. Vyzkoušíme, co si ze sedmé epizody pamatujete

Nejen pro bedlivé diváky máme připravených 10 otázek. Uhádnete všechny z nich?
15.11.2024 08:10
|
0
Reklama

Kvíz: Pyramidy, socha Bruce Lee nebo Titův bunkr. Jak detailně znáte Bosnu? Vyzkoušíme vás

I tento týden pro vás máme 10 zákeřných otázek. Kdo viděl Fotra v televizi, má výhodu.
08.11.2024 07:18
|
0

Kvíz: Jak dobře znáte Srbsko a Sarajevo? Vyzkoušíme vás. Kdo viděl 5. epizodu Fotra, má výhodu

Máme pro vás další kvíz. Tentokrát se v otázkách občas zaměříme také na zajímavé detaily.
01.11.2024 09:25
|
0
Reklama
Fotr na tripu