Reklama
Pes

Co pomáhá zdraví a jaké potraviny škodí? Odborníci radí, jak se starat o psy během podzimních cest

Psi jsou v mnohém podobní lidem. Základem je správná strava, hodí se také vitamíny a prevence.
Zdroj: Klára Vrtalová

  • Podzim obecně přináší větší riziko různých zdravotních problémů. Platí to jak pro lidi, tak pro psy. 
  • Nejen během podzimních cest se proto vyplatí dbát o zdraví mazlíčků. 
  • Předcházet problémům pomůže prevence ve formě vitamínů a dalších doplňků stravy. 
  • Pomůže také správná strava. Pozor, některé potraviny mohou být pro psy přímo škodlivé. 

Podzim mnozí považují za nejkrásnější období v roce. Všude je barevné listí, a když do toho zasvítí nízké podzimní slunce, je to naprostá idylka. Podnikat výlety do přírody v takovémto prostředí je prostě paráda. Jenže podzim je typický také vlhkým počasím, velkými výkyvy teplot a zároveň jde o období různých viróz. Takže nejen v případě lidí je to celkově nápor na imunitu, imunita dostává zabrat také v případě čtyřnohých kamarádů. 

A stejně jako u lidí platí také pro psy, že problémům se dá řadou způsobů předcházet. Ideální je samozřejmě myslet na prevenci dlouhodobě, ne jen na podzim. Dobrá imunita se hodí celoročně. Nakonec to není nic až tak složitého. Stačí se vyvarovat některých chyb v krmení, podpořit zdraví čtyřnohých parťáků vhodnými doplňky a vitamíny a myslet třeba na to, že občas se vyplatí obléci i psa. 

Co typicky ohrožuje zdraví psů na podzim?

Na podzim může působit problémy už zmíněné střídání teplot, kdy je přes den a na slunci příjemně, ale někde v lese ve stínu už může být poměrně chladno. Zejména pak ráno nebo večer. U psů to může přinášet bolavá záda, prochladnutí, záněty močových cest nebo respirační infekce. 

„Další problém, se kterým se potýkáme, je zvýšená prašnost - všude je spousta spadaného listí, ve kterém psi velice rádi skotačí a prach se dostává prakticky všude. Důsledkem jsou záněty spojivek, záněty zvukovodu, kontaktní alergie na kůži v podobě svědění, zarudnutí, případně vyrážky,“ vysvětluje veterinářka MVDr. Tereza Kalová, která spolupracuje se společností Petlando zaměřující se kromě jiného také na chovatelské potřeby a doplňky pro psy a kočky. 

Zároveň také doporučuje psa za deštivého počasí i po koupání pořádně vysušit, zejména pak meziprstí. K tomu se mohou hodit třeba také sušicí rukavice

„Nejvíce imunitu ohrožují již výše zmíněné výkyvy teplot a velký infekční tlak, který v tomto období pociťujeme i na sobě. Stejně jako u lidí je podzim obdobím různých viróz, u psů je tomu podobně. Na posílení imunity nejčastěji podávám colostrum, u respiračních infekcí jitrocelový sirup, případně preparáty s obsahem beta glukanů, u průjmů nebo i preventivně probiotika. Je ale potřeba sáhnout po zvířecích, protože naši mazlíčci mají jiné složení střevní mikroflóry,“ říká MVDr. Tereza Kalová. 

Zejména při větších výletech třeba do hor, jak to nakonec zažila během osmého tripu také Lumi, se hodí využít obleček pro pejsky. Veterinářka ale upozorňuje, že obleček neznamená nějaký stylový svetr, který se bude vyjímat někde na Instagramu. Ten do sebe vlhkost spíše natáhne a naopak přinese další problémy. Správný obleček je nepromokavý, funkční a neměl by se vyhrnovat. 

Doplňky poslouží jako dobrá prevence

Předcházet problémům pomohou doplňky stravy. U psů a také koček to funguje vlastně stejně jako u lidí. Také zdraví mazlíčků lze podpořit různými vitamíny a přípravky dostupnými v řadě variant podle toho, na co přesně se chceme zaměřit nebo co naše čtyřnohé kamarády trápí. Výjimkou nejsou ani doplňky zaměřené na imunitu. 

„Imunitní systém psa je první linií obrany proti nemocem. Na to je dobré myslet a podporovat imunitu. Možností je celá řada. Například doplněk stravy pharma.pet immunity obsahuje látky pro stimulaci a podporu přirozené obranyschopnosti. Tento doplněk je ideální volbou pro psy, kteří mají oslabenou imunitu nebo pro ty, kteří potřebují zvýšenou ochranu během sezónních výkyvů teplot,“ vysvětluje dlouholetá chovatelka a majitelka eshopu a společnosti Petlando Ilona Horáková. Zajímavou možností pak je rovněž černý kmín, respektive organický olej z černého kmínu. I ten je součástí některých přípravků zaměřených na správnou funkci ledvin a opět také na imunitu.

Zároveň dodává, že lze sáhnout také třeba po doplňku zaměřeném na imunitu pro psy se zvýšenou potřebou živin, například během růstu, v období zvýšené aktivity nebo při rekonvalescenci. Nebo existují přípravky určené pro komplexní podporu zdraví psů, tedy podporující nejen imunitu, ale i další oblasti, jako je kupříkladu srdeční činnost a zdraví kloubů. V případě větších potíží se ovšem vyplatí sáhnout po přípravku zaměřeném primárně na daný problém. 

„Například při potížích kloubů jsou dobrým řešením tobolky slávky zelené. Slávka zelená (Perna canaliculus) je bohatá na glukosamin, chondroitin a omega-3 mastné kyseliny, které podporují regeneraci kloubní chrupavky a zlepšují pohyblivost. Pravidelné užívání tobolek pomáhá předcházet bolestivým zánětům a zlepšuje kvalitu života starších psů nebo těch, kteří jsou vystaveni vysoké fyzické zátěži,“ vysvětluje Ilona Horáková. 

Co psům naopak škodí? Třeba čokoláda

Doplňky jsou určitě užitečná věc, ale primární jsou správné stravovací návky. Platí to především pro páníčky, kteří často neváhají dát psům potraviny, které jim mohou přímo uškodit. Je dobré na to myslet tak nějak všeobecně a zejména během dovolených nebo o Vánocích. Takový ten přístup „jsou svátky, tak ať se Punťa také dá,“ se může dost nevyplatit. Co tedy mazlíčkům určitě nedávat? 

  • Čokoládu: Ta obsahuje látky teobromin a kofein, které mohou u zvířat způsobit otravu. Symptomy mohou zahrnovat třes, zvracení, průjem a v extrémních případech i smrt. Pokud si tedy chcete dopřát kousek čokolády, udělejte to raději bez svého chlupatého přítele.
  • Rozinky a hroznové víno: Hrozny a rozinky mohou způsobit akutní selhání ledvin u psů a koček. I malé množství může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně nevolnosti, zvracení a letargie.
  • Obiloviny: Ty nejsou v menším množství problém, ale... Všechny obiloviny by měly tvořit jen malou část stravy našich domácích mazlíčků. Psi a kočky jsou masožravci a jejich strava by měla být tvořena především masem.
  • Sýr a mléčné výrobky:  Sýr a mléčné výrobky také nepatří do jídelníčku psů a koček. I když některé kočky mohou tolerovat malé množství mléka, většina z nich trpí laktózovou intolerancí. To může vést k průjmu a jiným zažívacím potížím. Příliš mnoho mléčných produktů může také přispět k obezitě a dalším zdravotním problémům.

Zdroj: Petlando

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Co potřebuje pes pro let do Koreje a co lze koupit v demilitarizované zóně? Napoví nepoužité záběry

Co se nevešlo do první epizody korejského Fotra na tripu? Tady jsou nepoužité záběry.
26.06.2024 12:06
|
0
Reklama

Za pivem, památkami a po stopách hippies na kole nebo pěšky. Kodaň je fascinující

Severská metropole není jen o malé mořské víle, ale také o malebných zákoutích a procházkách.
25.04.2024 11:23
|
1

Istanbul na vlastní pěst: I krátká ochutnávka evropského Orientu je tak skvělá, že budete chtít více

Zajímavá atmosféra, nádherné památky, dobré jídlo, nízké ceny... Takový je Istanbul
28.03.2024 14:06
|
0

Pojídání bobulí, úklid domu, očista duše, rozbíjení talířů. A jak slavíte Silvestr vy?

Jak slaví jednotlivé národy příchod nového roku? Někdo hází nádobím, jiný zase granátovým jablkem.
31.12.2024 08:48
|
0

Je tohle cestovatelský ideál pro rodiče s dětmi? Cybex představil novou skládací autosedačku

Je lehká, složíte ji během několika sekund a zabírá mnohem méně místa než klasická sedačka.
19.12.2024 16:31
|
0
Reklama

Určitě vás to zajímá, ale báli jste se zeptat. Co Fotr vaří na cestách a proč pije vývar?

Máme pro vás fotří kuchařské tipy, které by se mohly hodit nejen na cestách.
18.10.2024 11:31
|
1

Karbonové usazeniny v motoru řidiči většinou neřeší. Přitom mohou cestování autem dost zkomplikovat

V boji proti usazeninám pomohou prémiová paliva. Jsou lepší volbou než ruční dolévání aditiv.
05.09.2024 19:34
|
22
Reklama
Fotr na tripu