Reklama
Rady cestovatelům

Istanbul na vlastní pěst: I krátká ochutnávka evropského Orientu je tak skvělá, že budete chtít více

Zajímavá atmosféra, nádherné památky, dobré jídlo, nízké ceny... Takový je Istanbul
Zdroj: Dagmar Gregušová

Pro náš krátký výlet do Istanbulu jsme si vybrali listopad. Cílem bylo centrum evropské části, konkrétně čtvrť Fatih, a tam jsme si našli ubytování. Doporučujeme ji, pokud chcete vidět nejkrásnější místa v rámci nenáročné pěší túry.

Z letiště se můžete pohodlně a za velmi atraktivní cenu dopravit autobusem přímo do centra (autobusy jezdí i třikrát za hodinu). Už při cestě do hotelu nás kromě krásného slunečného počasí a příjemných dvaceti stupňů začala přitahovat úžasná atmosféra města. Ulice byly plné turistů všech národností ze všech koutů světa. Člověk se ocitne v tak multikulturním a zároveň harmonickém prostředí a okamžitě se stane jeho součástí.

Zaregistrovat se

Chcete přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Dopravní „výchova“ a mešity

Musíme jít do hotelu na druhé straně. Proto přijíždíme k semaforu a poslušně čekáme na zelenou. Ale počkejte... Zatímco svítí červená, auta poslušně čekají a davy lidí přecházejí na druhou stranu...

Jsme zmatení, ale nakonec odložíme naší domácí výchovu a jdeme s davem. Tak jsme se to do konce pobytu naučili, protože tak to tam funguje. Zelená = jdi. Červená = jdi taky. Motorky a skútry jezdí i po chodnících a úzkých ulicích pro pěší. Ale musíme říct, že i tak jsme měli jakousi jistotu, že jsme v bezpečí, jezdili opravdu ohleduplně.

Mešity Hagia Sofia a Modrá mešita jsou od sebe vzdáleny jen několik kroků. Dámy si mohou zapůjčit šátek, který by měly během prohlídky nosit přes hlavu. Před vchodem se obvykle tvoří velmi dlouhá fronta turistů, ale nenechte se odradit, jde to opravdu rychle. Samotná prohlídka (pokud jdete bez průvodce) také není časově náročná. Okouzlí vás krásný interiér a pietní atmosféra, na vyhrazených místech uvidíte i místní obyvatele, kteří se modlí. 

Zaujalo nás, že Hagia Sofia byla kdysi byzantským křesťanským chrámem. Mešity od sebe odděluje prostorné náměstí plné autentických kaváren a restaurací. Zde se můžete občerstvit jejich výbornou silnou kávou, čajem, různými zákusky nebo čerstvě pečenými kaštany.

Zdroj: Dagmar Gregušová
Zdroj: Dagmar Gregušová

Plavba Bosporem

Pokud se chcete kochat pohledem na evropskou a asijskou část Istanbulu zároveň, nenechte si ujít plavbu přes Bosporskou úžinu. Protože jsme bydleli nedaleko mešity Hagia Sofia, došli jsme k nádherné mešitě Yeni Cami na pobřeží, odkud se můžete vydat na jednu z mnoha výletních lodí. Rozhodli jsme se pro tu, kterou díky hlasitému pokřiku a pozvání nebylo možné přehlédnout - navíc nás velmi mile překvapila cena, která činila 3 eura za hodinu a půl plavby. 

A opravdu jsme nelitovali, brzy se setmělo a večerní výhledy na Istanbul skutečně stály za to. Druhý den jsme si plavbu ráno zopakovali. Ta se nám velmi líbila, břehy evropské i asijské části se nám ukázaly v plné kráse a naše oko potěšila i družina roztomilých delfínů.

Grand Bazaar

Deštivý den jsme využili k malému putování po Velkém bazaru. Vůně koření a čajů vás omámí. A nás omámil i prodavač, který nás rychle a neodolatelně zval k ochutnávce svých fantastických čajů a koření. Málem jsme si to ani neuvědomili a už jsme si pakovali kufry (měli jsme to v plánu). Později naše srdce trochu zaplakalo, když jsme tyto výrobky viděli v jiných obchodech za poloviční ceny. Ach, to jejich nešťastné smlouvání... Na to jsme nebyli dostatečně vyzbrojeni. Rozhodně si na to dejte pozor a nenechte se rychle zlákat.

Fantastická kuchyně

V Istanbulu je ochutnávka jejich tradičních jídel nutností. Určitě si nenechte ujít kebab na různé způsoby. Jako přílohu ke klasické rýži si vyžádejte balónový chléb. Přinesou vám ho horký, křupavý, čerstvě upečený. Vyhlížejte restaurace v postranních uličkách. Kvalitou a autenticitou se neliší od těch na hlavních ulicích nebo náměstích, ale ceny jsou o polovinu nižší.

Nejsme příznivci sladkých dezertů, a tak jsme si spravili chuť v jejich tradiční cukrárně značky Hafiz Mustafa na hlavní ulici poblíž mešity Hagia Sofia. Přátelé, bez návštěvy tohoto místa Istanbul ani neopouštějte. Ochutnali jsme lahodný pistáciový pudink a Noemův pudink. Byly pastvou nejen pro oči, ale i pro naše chuťové pohárky. A úžasná silná turecká káva, čerstvě uvařená v džezvě, kterou vám Turci rádi nabídnou i jako dárek k obědu nebo večeři, vaše chuťové pohárky opravdu pohladí.

Trip do Istanbulu byl skvělou volbou

I když nejste zrovna zkušení cestovatelé, nemusíte se bát. Naši hostitelé nám okamžitě pomáhali, když jsme jen trochu potřebovali pomoci třeba najít ulici nebo si koupit jízdenky v jejich důmyslných automatech. Velmi rádi nám také pomohli z vlastní iniciativy, aniž by cokoli očekávali. Obecně jsou to velmi veselí a pohostinní lidé, kteří se postarají o to, abyste si domů odvezli ty nejhezčí vzpomínky. Určitě se sem ještě vrátíme.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Krize! Pepa stojí v Uzbekistánu, nemá peníze, ani naftu!

Po 7500 ujetých kilomerech se Toyota Land Cruiser zastavila. Důvod? Chybí palivo!
31.07.2019 08:41
|
3
Reklama

Gruzie nejsou jen krávy na silnici, Kavkaz a nedostupné, divoké hory

Dopřát si můžete dokonalý servis luxusních hotelů a hýčkajícího wellness
14.07.2019 09:18
|
0

Zázrak, který najdete deset kilometrů od gruzínsko-turecké hranice

Po cestě napříč Gruzíí autem ho jednoduše nesmíte minout. Skalní klášter Vardzia vám sebere dech
10.07.2019 10:00
|
0
Reklama
Fotr na tripu