Reklama
Rady cestovatelům

Vidět to nejlepší z Istanbulu a neutratit ani korunu? Vyzkoušeli jsme tuhle fintu na vlastní kůži

Turkish Airlines pořádají pro své cestující v transitu zdarma prohlídky města včetně dopravy a jídla
Zdroj: Jana Laufová - Fotrnatripu.tv

Čeká vás přestup na letišti v Istanbulu, letíte s Turkish Airlines a délka mezipřistání je někde mezi 6 a 24 hodinami? Pak se můžete zdarma zúčastnit jedné z organizovaných prohlídek města, kterou turecké aerolinky jako bonus pro všechny své cestující pořádají. Na svém webu slibují dokonalý servis - dopravu, jídlo, průvodce i vstupy do památek. Vše bezplatně a bez předchozí registrace. My jsme tuto pohádkovou službu otestovali na vlastní kůži.

Istanbul byl pro nás přestupním místem během cesty na Mauricius. Zpáteční celonoční let s malou holčičkou a táhnoucí se nemocí se na nás podepsal. Se silnou spánkovou deprivací jsme neměli chuť cokoliv řešit nebo hledat. Představa dvanácti hodin na letišti nás nelákala a na vymýšlení plánu v hlavním tureckém městě nezbývala energie. Organizovaný výlet, který bychom za běžných okolností nevolili, zněl v naší situaci jako ideální řešení.

Na vlastní pěst?

Pokud se přihlásíte k prohlídce, měli byste ji absolvovat v plné šíři. Není možné využít pouze dopravu do centra a od skupiny se odpojit.

Památky, nákupy nebo plavba po Bosporu

Registrace k prohlídce Istanbulu probíhá v mezinárodním příletovém terminálu istanbulského letiště (Hotel Desk, International Arrivals Terminal) nebo na přepážce Touristanbul (Touristanbul Desk Office, Transfer desk area). Při registraci je požadovaná mezistátní letenka zprostředkovaná Turkish Airlines. Každý den je k dispozici osm typů prohlídek města. V závislosti na délce a době mezipřistání aerolinky svým pasažérům nabízejí různé varianty výletů, které v době jejich transferu připadají v úvahu. 

Přesný itinerář je závislý na konkrétním druhu prohlídky a také se může mírně lišit v průběhu týdne. Při většině výletů jsou na programu nejznámější památky, nicméně při některých lze zažít i plavbu lodí po průlivu Bospor nebo nákupy v přístavu Galataport. Organizovaný výlet zahrnuje služby certifikovaného průvodce, autobusovou dopravu do centra města i občerstvení v průběhu dne. To vše je k dispozici opravdu zcela zdarma.

Typy prohlídek a rozvrh

Typ prohlídky Název prohlídky Čas
T01 Sightseeing tour 8:00-11:30
T02 Half day tour 8:30-15:00
T03 Full day tour 8:30-18:00
T04 Turkish historical series tour 10:00-16:00
T05 Afternoon tour 12:00-18:00
T06 Evening tour 16:00-21:30
T07 Bosphorous tour 18:30-23:00
T08 Shopping tour 18:30-23:00
Zdroj: Jana Laufová

Uložení příručních zavazadel

Pro odložení příručních zavazadel doporučuji využít úschovnu na letišti. Je možné ponechat zavazadla v autobuse, nicméně aerolinky za jejich uložení neručí. K návratu na letiště jsme navíc využili jiný autobus, než který nás dopravil do centra Istanbulu.

Abyste se chtěli vrátit

Po registraci jsme naše příruční zavazadla uložili v úschovně a přesunuli se k nedalekému místu srazu. Brzy si nás vyzvedla milá průvodkyně, předala nám další instrukce a celou skupinu odvedla k autobusu připravenému před letištní budovou. Následovala snídaně v centru Istanbulu a poté komentovaná prohlídka.

V rámci středečního půldenního programu jsme navštívili například Modrou mešitu, Hipodrom s německou fontánou, Hadí sloup, Egyptský obelisk i areál paláce Topkapi. Vstup do všech památek je pro účastníky Touristanbul nejen bezplatný, ale dokonce i bez čekání ve frontě. Vzhledem ke svižnému průběhu ovšem nelze očekávat dostatek času na průzkum všech historických perel, které program v Konstantinopoli nabízí. Vyhrazený čas stačí pouze na to, abyste dostali chuť navštívit Istanbul ještě jednou, což je ostatně i cílem těchto akcí. 

Vlastníkem Turkish Airlines je turecký stát a prohlídky města fungují jako investice do cestovního ruchu. Klienti aerolinek by měli v rámci časově omezených prohlídek poznat to nejhezčí z Istanbulu, aby se tak navnadili na další (a delší) návštěvu Turecka. Náš půldenní program v centru byl zakončen obědem, odjezdem zpět na letiště a pocitem, že se ještě někdy musíme vrátit.

Organizace na jedničku

Turecké aerolinky na svém webu vyzdvihují dokonalou organizaci a my jejich sliby můžeme jen potvrdit. Během dne jsme ani na moment netápali, nedocházelo ke zbytečným prostojům, zároveň byl celý program zvládnutelný i s malým dítětem. Bonusem bylo chutné jídlo (forma byla jednodušší, ale naprosto dostačující) a pocit, že není nutné se o cokoliv starat. 

Ani zpáteční cesta nebyla během dopravní špičky problém. Celou dobu jsme mohli bez stresu pospávat a otázku navazujícího letu přenechat koňovi. Aerolinky slibují, že pasažérům nehrozí promeškání navazujícího letu a pokud by přece jen došlo k neočekávaným komplikacím, klienti budou do cílové destinace přepraveni následujícím spojem. I čas na letišti po ukončení výletu byl tak akorát. Prostoj stačil na vyzvednutí příručních zavazadel, ke zvládnutí všech potřebných úkonů i k rychlému občerstvení před odletem. A dcera se nakonec ani nedostala k obávané otázce „Kdy už konečně půjdeme do letadla?“.

Zdarma i přespání. Až dvě noci v pětihvězdě

Pasažéři Turkish Airlines, kteří v Istanbulu stráví v transitu delší dobu, mohou i zdarma přespat. Cestující v ekonomické třídě mají na výběr ze čtyřhvězdičkových hotelů a mají nárok na jednu noc. Cestující v byznysu si mohou užívat dokonce dvě noci v pětihvězdičkovém hotelu.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Turecké lyžařské areály jsou letadlem dostupné za pár korun. Objeli jsme je se SsangYongem Rexton

Prohlédněte si alternativy alpského lyžování v oblíbené letní dovolenkové destinaci
17.02.2021 20:17
|
1
Reklama

Zázrak, který najdete deset kilometrů od gruzínsko-turecké hranice

Po cestě napříč Gruzíí autem ho jednoduše nesmíte minout. Skalní klášter Vardzia vám sebere dech
10.07.2019 10:00
|
0

Pepa se plavil přes Černé moře s celým vlakovým nádražím

Na trajekt nemusí najet jen auta nebo kamiony. Ve spodním patře se ukrývaly vlaky
27.06.2019 06:55
|
0

Cestovní pas na poslední chvíli může vyjít až na 6 000 Kč. Poradíme, jak ušetříte

Dětem bez dokladu můžete nechat vyrobit levnější občanku, i když jim ještě zdaleka nebylo 15 let.
10.07.2024 08:00
|
0

S občankou nejen po Evropě, ale klidně i do Karibiku. Bez pasu lze cestovat do více než 50 destinací

K cestám do některých exotických míst není potřebný cestovní pas. Která to jsou?
01.07.2024 08:00
|
2
Reklama

Tady si fanoušek zklidní nervy pocuchané z fotbalistů. V Miniatur Wunderlandu navíc omládne

Během hodiny lze navštívit Velkou cenu Monaka formule 1, Las Vegas i Copacabanu.
25.06.2024 08:10
|
0

S občankou v mobilu zatím za hranice nevycestujete. Světlo na konci tunelu už ale existuje

Digitalizace osobních dokladů byla zahájena v lednu 2024. Jaký bude její dopad na cestování?
06.03.2024 07:47
|
3
Reklama
Fotr na tripu