Reklama
Auto

Podle návrhu by všechna města v EU měla zavést limit 30 km/h. Mohou za to koloběžky

Návrh od ETSC počítá s řadou dalších opatření. Třeba s minimálním věkem pro jízdu na koloběžce.
Zdroj: Jan Blažek

  • Nevládní organizace European Transport Safety Council (ETSC) doporučuje EU řadu bezpečnostních opatření zaměřených primárně na městský provoz.
  • Vyplývá to z nové studie, která se věnuje hlavně problematice elektrických koloběžek. 
  • ETSC doporučuje zavést standardy pro koloběžky a povinnosti pro jejich uživatele. 
  • Zároveň ale ETSC přináší obecnější doporučení. Podle nich by se například v rámci celé EU měla zavést maximální povolená rychlost 30 km/h ve městech. 

Nová studie od nevládní organizace European Transport Safety Council (ETSC) přináší řadu zajímavých skutečností týkajících se především jízdy na elektrických koloběžkách. Jde především o to, že nehody při jízdě na koloběžkách přináší poměrně hodně zranění i úmrtí. Konkrétně se v EU v roce 2022 při nehodě, jejíž součástí byla elektrická koloběžka, vážně zranilo bezmála 6000 lidí. A statistiky dokonce evidují i 119 úmrtí. 

Studie od ETSC přináší EU několik doporučení, jak tuto situaci vyřešit a jak zvýšit bezpečnost. Plošná třicítka v rámci celé EU je jedno z nich. 

Jízda na koloběžce až od šestnácti

Jako jeden z hlavních problémů vidí ETCS absenci standardů pro elektrické koloběžky platných v rámci EU. Takové standardy by měly zahrnovat například maximální rychlost 20 km/h, u sdílených koloběžek by pak v určitých zónách měla být maximální rychlost automaticky omezována na základě sledování polohy koloběžky. Jde například o pěší zóny, protože se tam pohybuje hodně lidí a i 20 km/h na koloběžce je v takových místech příliš. Někde by sdílené koloběžky měly automaticky zpomalovat až na rychlost chůze. 

Standardy by pak měly zahrnovat také požadavky na brzdy, povinné osvětlení nebo zabezpečení proti zásahům do systému pohonu koloběžky. Tato pravidla pak obsahují i zákaz jízdy na chodníku, zákaz jízdy na koloběžce ve dvou a více lidech, zákaz používání telefonu během jízdy na koloběžce nebo minimální věk pro používání koloběžky. Hranice byla stanovena na 16 let. V návrhu se pak objevuje také zákaz jízdy na koloběžkách pod vlivem alkoholu nebo drog. 

Plošná třicítka v celé EU

ETSC jde v řešení tohoto bezpečnostního problému ale ještě dále. Kromě návrhů směřovaných specificky na koloběžky studie obsahuje také obecná doporučení, která se dotknou řidičů. Jde především o zavedení plošného rychlostního limitu 30 km/h v městských oblastech a tam, kde se pohybuje větší množství zranitelných účastníků. 

Podle ETSC by měla EU také zřídit fond, ze kterého by se financovaly právě změny, jako je zavedení plošného limitu 30 km/h nebo změny dopravní infrastruktury s ohledem na zranitelné účastníky provozu. Limit 30 km/h už některá evropská města zavedla, například Paříž. Svého času se o tomto diskutovalo také v kontextu Prahy, ale na plošný limit zatím nedošlo, protože jednotlivé městské části si mohou třicítku dát tam, kde to považují za vhodné už teď. 

Všechna zmíněná opatření jsou prozatím jen návrhy a doporučení, ale stejně jako v případě cyklistů je zřejmé, že primárním a snadno řešitelným problémem je velmi chabé používání helmy. Podle studie téměř polovina zranění při nehodách koloběžky jsou zranění hlavy, přesto řada lidí helmu nepoužívá a mnohde to ani není povinné. V ČR podle statistik helmu nosí jen 21 % jezdců na koloběžce a třeba v Rakousku to je jen 9 %. 

Zdroj: ETSC

Reklama

Diskuze

Milan - 18.12.2024 09:16:47
Nechápu, jak mohou úřady (stát, EU) na silnice pustit řidiče bez papírů na jakýkoliv dopravní prostředek poháněný elektrickou, nebo elektronickou soustavou.
Milan - 18.12.2024 09:10:04
Pokud bychom měli být z hlediska bezpečnosti takto akurátní, tak by pro kola, koloběžky, segveje a pod. měly existovat oddělené trasy (extra cesty, nebo vyznačená pole na stávajících ces) tak, aby se rychlejší a pomalejší technika nepotkávala mezi sebou.

Cyklo-lodní putování po Dalmácii. Od želv u jezera přes vodopády vzhůru k obří Panně Marii

Projeli jsme na kole okolí Vranského jezera, Skradin, vodopády Krka, Šibenik, Pakoštane a Primošten.
04.11.2024 13:41
|
0
Reklama

Cyklovýlet ve znamení vína a ústřic. Projeli jsme na kole chorvatské perly Pelješac a Korčulu

Další kapitola cyklo-lodního putování po Dalmácii.
02.09.2024 13:09
|
0

Cyklo-lodní putování po Dalmácii začíná: Na kole jsme projeli Murter, Pašman, Ugljan a Zadar

Lodí jsme se vypravili po Dalmácii, abychom zdejší ostrovy projeli na kole.
27.05.2024 10:59
|
0

Tohle by se českým obcím nelíbilo. Evropská země omezila radary, nově nesmí měřit méně než 50 km/h

Změny současně omezují možnosti instalace radarů a kamer. Řidiči mají být také lépe informováni.
20.12.2024 08:03
|
0

Fotr na tripu 8, děsivá místa evropských hor: Mapa a kompletní přehled lokalit televizního seriálu

Zajímá vás, kde všude Fotr natáčel osmou sérii? Všechna místa z televize najdete v tomto článku.
20.12.2024 05:06
|
0
Reklama

Test Dacie Duster ve verzi obytňák. Vyzkoušeli jsme hybrid v kombinaci s tovární postelí za 40 tisíc

Kempovací box je pěkně zpracovaný a postel velká, ale nebude přece jen lepší koupit střešní stan?
19.12.2024 07:56
|
0

Řidičáky v ohrožení napříč Evropou. Směrnice EU orgánům dost zjednoduší přeshraniční vymáhání pokut

Nová směrnice zavádějící systém označovaný jako CBE byla schválena. Do praxe zbývá poslední krok.
18.12.2024 12:29
|
0
Reklama
Fotr na tripu