Elektromobilem kolem světa: Lexie podnikla s Fordem Explorer rekordní trip, nebylo to bez komplikací
- Cestovatelka Lexie Alford objela svět s elektrickým Fordem Explorer.
- Původní plán byl 29 tisíc kilometrů a 90 dnů.
- Nakonec cesta trvala 200 dnů a Lexie najela 30 203 km.
- Během cesty Lexie navštívila Evropu, Afriku, Austrálii, Asii a Jižní i Severní Ameriku.
- Výsledkem je rekord. Lexie je první, kdo oficiálně objel svět v elektrickém autě.
Není trip, jako trip. Moc pěkně to dokumentuje i naše čtenářská rubrika Komunita, kam píšete vlastní zkušenosti. Někdy to jsou výlety na jeden den, jindy na víkend, někdy na několik týdnů. Od Fotra jsme zvyklí na pořádné tripy trvající plus mínus sto dnů, no a občas se někdo sbalí a odjede pryč na více než půl roku a při tom zvládne objet celý svět.
Přesně tohle je případ cestovatelky Lexie Alford. Ta jednoho krásného dne usedla v Nice do elektrického Fordu Explorer a vyrazila kolem světa. Akce proběhla v rámci představení tohoto elektromobilu a výsledkem je spousta zážitků, tři hodinové dokumentární filmy a také rekord. Lexie je oficiálně první, kdo objel svět v elektrickém autě.
Jak to všechno začalo?
Ono se to vlastně moc neví (a my se k tomu pravděpodobně vrátíme samostatným článkem), ale ve 20. letech minulého století jedna taková „dámská“ expedice s vozem značky už Ford proběhla.
Tehdy šlo o Ford T, se kterým objela svět Aloha Wanderwell. Ta vyrazila v roce 1922 z Nice a vrátila se v roce 1927. Stala se první ženou, která objela svět v tehdy stále ještě novém dopravním prostředku. V autě.
V podstatě se tak vyloženě nabízelo podobnou akci zopakovat vzhledem k tomu, že od expedice Alohy Wanderwell uplynulo sto let a na trh se zároveň chystalo nové auto, které se v překladu jmenuje „průzkumník/cestovatel“.
Srovnávat obě tyto cesty ale pochopitelně není možné, protože za sto let se toho na světě hodně změnilo, lidstvo dostalo nové možnosti a cestování je obecně mnohem jednodušší (važme si toho). Zatímco Aloha se musela prodírat po špatných cestách a spát, kde se dalo, Lexie mohla přespávat v hotelech a cestovat většinou po běžných silnicích. Punc dobrodružství tomu dal elektrický pohon a hlavně nejistota v odlehlejších částech světa kolem dobíjecí infrastruktury. Ta ostatně nakonec donutila mladou cestovatelku několikrát změnit plány i trasu.
Co to je cesta kolem světa?
Pokud byste se chtěli někdy pokusit o stejnou jízdu a třeba objet svět v elektromobilu rychleji než Lexie, bude se vám hodit vědět, co to vlastně cesta kolem světa je. Celá akce proběhla ve spolupráci se společností RecordSetter a cesta byla udělaná tak, aby naplnila pravidla, podle kterých tahle společnost definuje „cestu kolem světa“.
Lexie tak musela navštívit pět světových kontinentů, musela celkově ujet zhruba 29 000 km, bylo potřeba, aby se pohybovala jedním směrem (kilometry najeté při cestách zpět se nepočítají) a celé to sledovala oficiální GPS, kterou měla cestovatelka v autě.
Pravidla také požadují, aby všechno absolvoval jeden řidič, ale nezakazují více automobilů. To celou cestu dost urychlilo, protože místo přepravy jednoho Fordu Explorer z kontinentu na kontinent Lexie jeden Explorer nechala v cíli určité etapy, přeletěla letadlem na další kontinent a tam usedla do dalšího Exploreru.
Tahle cesta odstartovala v Nice 8. září loňského roku a nakonec trvala 200 dnů. Podle původních plánů ale měla být podstatně kratší.
Explorerem kolem světa? Takový trip si také dáme
Jet s elektrickým Fordem Explorer kolem světa je mimořádně zajímavý nápad, který nás dost zaujal. Pokud vše klapne, takový trip si na jaře dáme také, ale pochopitelně v malém měřítku, protože nemůžeme být půl roku pryč. Důkladně jsme prohledali Evropu a vytipovali si místa, která připomínají světové lokality a právě na ně se podíváme. Věděli jste, že v Evropě máme například malé Tokio, že na jihu Francie jsou obří duny, že tu máme i evropský Grand Canyon nebo že se můžete zajet podívat na sochu svobody? Tohle bude taková naše malá „cesta kolem světa po Evropě“. Dost se na to těšíme!
Cesta přes Evropu? To je elektrická pohoda
Lexie odstartovala v Nice v hotelu Le Royal. Není to náhodně vybrané místo, právě tady před sto lety vyrazila na cestu také Aloha Wanderwell. První část celého světového tripu byla vcelku snadná. Vedla z Nice po pobřeží dále na východ, přes Itálii, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Bulharsko, Turecko do Gruzie. Konec byl naplánován v Tbilisi. Na rozjezd to bylo necelých 5000 km.
Trasa to byla vcelku pohodová, protože v Evropě je už dnes poměrně hodně nabíjecích stanic. Minimálně dost na to, abyste se elektromobilem dostali tam, kam potřebujete. Místo problémů s dobíjením se objevil problém s přechodem tureckých hranic z Bulharska.
Lexie nakonec udělala menší zajížďku, z Bulharska to vzala do Řecka a do Turecka nakonec přijela trajektem. Pak už vše šlo opět podle plánu. Jen to znamenalo zdržení a nějaké kilometry navíc.
Pokračujeme do Afriky
Druhá etapa odstartovala přeletem z Tbilisi do Kapského města. Tady začala africká část cesty. Trasa měla původně kopírovat cestu Alohy Wanderwell. V plánu bylo dalších pět tisíc kilometrů s cílem v keňském přístavu Mombasa. Jenže dopředu bylo jasné, že tady už to s dobíjením bude trochu větší výzva než v Evropě.
Čím dále na sever Lexie jela, tím méně možností veřejných nabíječek bylo k dispozici a začalo být nutné auto dobíjet z domácí zásuvky. Postupně se tak zmenšovala vzdálenost, kterou bylo možné během dne urazit a prodlužoval se čas nabíjení. Nakonec se ukázalo, že pokračování po původní trase by zabralo spoustu času a místo do Mombasy nakonec Lexie dojela do Harare.
Změna trasy proběhla po konzultaci s lidmi ze společnosti RecordSetter. Podle nich to není problém, jen je prostě nutné najet chybějící kilometry na jiném kontinentu.
Evropskou a africkou část cesty obsahuje první epizoda třídílného seriálu Charge Around The Globe. Najdete ji na videu níže:
Kdo je Lexie?
Lexie Alford je mladá cestovatelka známá jako Lexie Limitless. Ve věku 21 let dosáhla rekordu coby nejmladší člověk, který navštívil všechny země světa. Lexie i nadále cestuje po světě a své zážitky sdílí přes YouTube a Instagram. Je to také fotografka a aktuálně dokončuje svou autobiografii.
Další na programu je Austrálie a Asie
Australská etapa odstartovala v Adelaide a pokračovala přes Melbourne po východním pobřeží do Cairns. Opět to byla cesta dlouhá přibližně pět tisíc kilometrů, ale na rozdíl od Afriky tady šlo podle plánů úplně všechno. Žádná zdržení, žádné větší komplikace. Pouze denní rutina. Vstát, řídit, dobíjet, jít spát a tak pořád dokola.
Následoval přelet do hlavního města Indie, do Dillí. Tady začínala pro změnu asijská část cesty a předem se očekávalo, že to bude mnohem větší dobrodružství. A také že bylo.
Lexie měla naplánovanou trasu přes Indii do Bhútánu. Následně měla přeletět do Vietnamu a přes Thajsko dojet do Singapuru. Jenže tady přišla první zásadní komplikace, a sice nemoc. Cestovatelka tak zůstala ve městě Agra. Pravidla rekordu nedovolují, aby auto řídil nikdo jiný, takže se nemohla hnout z místa. Výsledkem bylo několikadenní zdržení. Cestu pak opět komplikovalo hledání dobíjení a občas nefungující nabíječky.
Překročení hranic do Bhútánu přineslo další problémy a dlouhé čekání na vyřízení potřebných formalit souvisejících hlavně s autem. Ale nakonec se to povedlo.
Horší to bylo s částí vedoucí z Vietnamu do Kambodži. Přišla další nemoc a protože podle úřadů bylo nutné překročit hranice v přesně daný den, Lexie nemohla čekat, až se uzdraví. Explorer tak musel dojet na hranice na odtahovce a Lexie jiným autem na zadních sedadlech. I to je cestování. Plánovat můžete, jak chcete, ale všechno se může rychle změnit.
Australskou a asijskou část cesty obsahuje druhá epizoda dokumentu Charge Around The Globe. Najdete ji na videu níže:
Jižní i Severní Amerika
Přelet do Chile znamenal odškrtnutí dalšího kontinentu. Tady Explorer s Lexie pokračoval ze Santiaga po pobřeží na sever do města Calama a odtud napříč Argentinou zpátky na jih do Buenos Aires. I tady byly problémy kolem nabíjení. Zejména proto, že jednotlivé denní etapy měly hodně dlouhé přejezdy mezi městy a mimo města nebylo moc kde nabíjet. Takže se muselo jet s ohledem na to, aby se to celé zvládlo.
Další v pořadí pak byly Spojené státy. Takže opět jeden dlouhý přelet k dalšímu Exploreru, který čekal v Los Angeles. A potom napříč USA na východ až do New Yorku. O nedostatku nabíječek tady nemohla být vůbec řeč, jenže se objevil jiný problém. Aby je mohla Lexie využít pro evropské auto, bylo nutné používat adaptéry a ty z počátku této etapy fungovaly pouze v kombinaci s pomalým AC nabíjením. Až později se podařilo najít adaptér, který fungoval i s DC nabíjením, což cestu pochopitelně zrychlilo.
Zpět v Evropě
Návrat do Evropy proběhl letem z New Yorku do Osla a znamenal návrat do domácího prostředí i konec problémů kolem nabíjení. Poslední evropská část cesty směřovala z Norska přes Dánsko, Německo, Belgii zpět na jih Francie do Nice. A už to byla pohoda.
Do Nice nakonec Lexie dorazila přesně po 200 dnech místo původně plánovaných 90 dnů. Lidé z RecordSetter nakonec napočítali přesně 30 203,6 ujetých kilometrů a pět navštívených kontinentů. Rekord tak byl oficiálně uznán platným a Lexie si mohla odškrtnout další významný počin.
Kromě toho, že v minulosti dosáhla rekordu v podobě nejmladšího člověka, který navštívil všechny země světa, je teď také první, kdo v elektromobilu oficiálně objel svět. Pokud ji chcete překonat, s chutí do toho. Určitě o tom pak něco napište k nám do rubriky Komunita.
Třetí epizodu Charge Around The Globe najdete níže:
Zdroj: Ford