Pevnost Ében-Émael z druhé světové války měla být děsivá. Návštěva vám připomene její neslavný konec
Místa popsaná v článku
- Návštěva pevnosti vám dá nahlédnout do její historie.
- Muzeum nabízí nejrůznější vojenskou techniku včetně kluzáků.
- Ve své době to byla největší pevnost, která ale rychle kapitulovala.
Ében-Émael se nachází v Belgii v těsné blízkosti holandských hranic na břehu Albertského kanálu. Tato pevnost byla postavena v letech 1931-1935 pro jediný účel. Měla zastavit postupující německou armádu před branami státu. Palebná síla a okolní vodní příkop z pevnosti činily nepřekonatelnou překážku. Avšak co se nepodařilo protivníkovi pozemní silou, to dokázal ze vzduchu pomocí kluzáků a zhruba 80 vojáků.
Během dvaceti minut byla dobyta ve své době největší pevnost na světě o posádce několika stovek mužů. Připomenout si tenhle příběh můžete i dnes, pokud se sem vydáte.
Muzeum uvnitř pevnosti
I v dnešních dobách je objekt stále vojenským majetkem, ale zároveň slouží jako muzeum pro širokou veřejnost. Vstup do pevnosti je nutné si vzhledem k velké oblibě rezervovat.
Po krátkém úvodním slovu průvodce začíná celá prohlídka v posluchačské místnosti, kde je v němčině, popřípadě angličtině, puštěn film o historii pevnosti. Následně návštěvníci pokračují dlouhou chodbou do malého muzea, kde jsou k vidění palné zbraně, uniformy vojáků i trhaviny Charge Creuse 50 kgs. A právě tyto nevelké, leč důmyslné nálože májí na svědomí pád celé obří pevnosti.
Přepadení ze vzduchu
O kus dál se nachází vybavený operační sál s přilehlým pokojem pro zraněné, místo kterých zde dnes leží už jen figuríny. V honosně vybaveném salónku si pro změnu návštěvník může představit hlavní vedení pevnosti.
V zadní části vás průvodce zavede do míst, kudy dovnitř vnikli němečtí výsadkáři. Ti se nejprve zcela nepozorovaně snesli na horní prostranství, kde zlikvidovali zaskočené stráže. Poté si pomocí trhaviny prorazili cestu skrz silný železobeton.
Zdeformované ocelové dveře a o kus dál zcela zničený výtah jsou toho jasným důkazem. Tlaková vlna od výbuchu měla v bunkru zcela paralyzující efekt, který u celé posádky způsobil obrovskou paniku a urychlil její rychlou kapitulaci.
Okolí pevnosti
Ještě před tím, než se dostanete ven z pevnosti, lze si prohlédnout jeden z oněch německých kluzáků. Tato z velké části dřevěná konstrukce s malým prostorem dokázala pojmout až 10 osob a sloužila výhradně pro útočné výsadkové operace.
Prohlídka pevnosti končí na horní travnaté plošině, kde jsou k vidění okolní palebné věže. Při jejich rozmístění je téměř neuvěřitelné, že právě na tomto místě došlo k zaskočení belgických vojáků.
Cestou ven z celého objektu si ještě můžete na závěr prohlédnout pár kousků vojenské techniky, jako je tank nebo protiletadlové dělo.
Zdroj: autorský text