Reklama
Pěšky

Strategická Soluň nabízí válečné muzeum, Bílou věž nebo výletní loď Arabella

Co rozhodně nevynechat při návštěvě druhého největšího města Řecka?
Zdroj: Martin Strážay

Místa popsaná v článku

Město Soluň s bohatou historií, směsicí kultur a známé pro některé také jako řecké Thessaloniki vzniklo v úrodných deltách dvou řek. Nachází se v malé nížině a obklopují ho hory. Právě díky své poloze mělo a má toto město stále velký strategický význam. Důležitost tohoto přístavu uvidíte i na místech, která jsme během našeho rychlého výletu tohoto řeckého města navštívili.
Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Válečné muzeum v Soluni

Během deštivého dne jsme vyplnili čas v Soluni (řecky Thessaloniki) v místním vojenském muzeu (War Museum of Thessaloniki), které bylo otevřeno v roce 2000, takže je poměrně „mladé“. Sídlí v budově postavené v letech 1900 – 1902. Stálé sbírky mapují historické události od přelomu 20. století až po osvobození Řecka od německých vojsk na konci druhé světové války. Sbírky zahrnují řadu dobových fotografií, různé uniformy armád, vcelku velké množství střelných zbraní a nábojů, umělecká díla, mapy a různé dobové předměty řecké armády a armád ostatních zemí.

Exponáty poskytují podrobný pohled na balkánské války, světové války, okupaci a řecký odboj a osvobození od okupačních vojsk. Válečné muzeum má kromě výstavních prostor také venkovní expozice – tanky, obrněná vozidla, stíhací letoun a dokonce i torpédo a mořskou minu. V prostorách muzea se nachází také kavárna, kde si můžete dát kávu, příp. alko a nealko nápoje.

Muzeum spravuje armáda, nachází se v širším areálu tábora Ares Field, kde dnes sídlí velitelství 3. armádního sboru, takže při vstupu vás přivítá voják, který má právě službu a prodá vám vstupenku, je otevřeno denně (9:00 - 17:00), vstupenka stojí čtyři eura. Na návštěvu muzea si vyhraďte alespoň jednu až dvě hodiny.

Nejznámější pamětihodnost Soluně: Bílá věž

Bílá věž je nejznámější pamětihodností Soluně. Vybudovali ji Benátčané v 15. století a patřila do soustavy městského opevnění tohoto města. Za svůj název vděčí události z roku 1912, kdy Řecko během balkánské války ovládlo Soluň a věž byla natřena na bílo.

V současnosti je tato 30 metrů vysoká pamětihodnost přístupná veřejnosti jako vyhlídková věž, odkud je pěkný výhled. Pobřežní bulvár Soluně s přístavem je jako na dlani. Na každém podlaží Bílé věže se nacházejí zajímavé expozice místního muzea: 1. patro - přeměny Soluně, 2. patro - monumenty a historie, 3. patro - Soluň, vlast lidí, 4. patro - cesty za obchodem, 5. patro - volný čas a kultura, 6. patro – příchutě Soluně. Takže dost času můžete trávit i v útrobách věže během výstupu na vyhlídku.

Otevírací doba během zimní sezóny (1. 11. – 31. 3.) je od 08:30 do 15:30, za vstup zaplatíte 4 eura. Otevírací doba během letní sezóny (1. 4. - 31. 10.) je pak od 08:00 do 20:00 a za vstupné dáte osm euro.
Zdroj: Martin Strážay

Výletní loď Arabella

Jednou z atrakcí Soluně je i výletní motorová loď Arabella. Je to replika pirátské lodi, do které vás láká samotný pirát na nábřeží u Bílé věže. Je to místo, kde Arabella kotví a nabírá cestující.

Plavby jsou každou hodinu, jízdné se neplatí, nedostanete ani žádný lístek, ale očekává se, že si během plavby koupíte drink. Například předražené pivo za 10 €, za které byste dali v některém z místních barů přibližně 4-5 €. Je to však dobrá investice, neboť za cenu drinku absolvujete přibližně půlhodinovou plavbu směrem k hlavnímu přístavu a podél hlavního bulváru Soluně zpět a užijete si pohled na siluetu města.

Třeba se však připravit na řeckou nedochvilnost, jízdní řád je pouze na tabuli, realita je taková, že loď vyrazí většinou až když má dost cestujících, takže se může stát, že vyrazí klidně o 15 minut později, než je psáno na tabuli. Na lodi hraje z reproduktorů hudba a panuje pohodová atmosféra.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Čtvrt století na Krétě: I tento ostrov má drsnou tvář, ale nabídne také božské mlsání a milé lidi

Tentokrát se podíváme do neznačených zákoutí a ochutnáme vyhlášené pochoutky
03.04.2024 07:40
|
0
Reklama

Čtvrtstoletí na Krétě: Tip na skvělou rakiji. Za těch 25 let stojí dvojnásobek, přesto jen 3 eura

Dozvíte se nejen, kde mají nejlepší pálenku a víno, ale i zmrzlinu, olivový olej, koření a ryby
11.03.2024 07:15
|
1
Reklama

Lednové cesty našich čtenářů v jedné galerii: Od Španělska přes Itálii na Krétu a přes ČR do Skotska

Díky, že píšete s námi! Pište dále a vyhrajte.
14.02.2024 16:43
|
0

Čtvrtstoletí na Krétě, kapitola druhá: Jak vyřešit auto nebo pokuty a kde jsou ty nejlepší trhy?

Také se podíváme na další zajímavá místa, jako je pláž Vai nebo jeskyně Milatos
01.02.2024 17:20
|
0

Cyklo-lodní putování po Dalmácii. Od želv u jezera přes vodopády vzhůru k obří Panně Marii

Projeli jsme na kole okolí Vranského jezera, Skradin, vodopády Krka, Šibenik, Pakoštane a Primošten.
04.11.2024 13:41
|
0

Dva tipy na prodloužený turistický víkend v Tatrách. Užili jsme si vodopád, řetězy i plesa

První výšlap je pro milovníky velké nadmořské výšky, druhý se drží více při zemi.
30.09.2024 11:46
|
0
Reklama

Na kole a lodí přes chorvatské ostrovy Lastovo, Mljet, Šipan až do Dubrovníku

Náš výlet na kole po chorvatských ostrovech pokračuje dál. Dojeli jsme do Dubrovníku.
22.09.2024 08:15
|
0

Cyklovýlet ve znamení vína a ústřic. Projeli jsme na kole chorvatské perly Pelješac a Korčulu

Další kapitola cyklo-lodního putování po Dalmácii.
02.09.2024 13:09
|
0
Reklama
Fotr na tripu