Reklama
Auto

Čtvrtstoletí na Krétě, kapitola druhá: Jak vyřešit auto nebo pokuty a kde jsou ty nejlepší trhy?

Také se podíváme na další zajímavá místa, jako je pláž Vai nebo jeskyně Milatos
Zdroj: Václav Sarkisov
Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Jsem tu zpět. Je čas opět šlápnout na plyn a vyrazit za poznáním. Předtím, než tak učiníme, mám ještě jednu dobrou radu pro půjčování aut, čtyřkolek a skútrů na Krétě. Jakýkoliv dopravní prostředek si na tomto ostrově můžete v základu půjčit dvěma způsoby. Ten první je prostřednictvím cestovní kanceláře nebo agentury, případně jejich delegáta, kterého požádáte o zprostředkování této služby. Nevýhodou této varianty pronájmu vozu je skutečnost, že do ceny je zahrnuta provize cestovní kanceláře, a tudíž bývá cena mnohdy vyšší než při zapůjčení vozu přímo v některé pobočce. Věřte, že jich na Krétě najdete hodně. Stačí chvilku korzovat po centrech měst a určitě jich pár na výběr najdete. Je to dobré i z jiného důvodu – můžete si u nich vzít podklady pro zapůjčení vozu a dříve, než k němu přistoupíte, si porovnat nabídky a především ceny.

Plné pojištění je základem

Tím se ale zároveň dostávám k tomu podstatnému. Pamatujte, že vždy je dobré, a vřele to doporučuji, pronajmout si vůz s plným pojištěním. Sice ceny, které ho nezahrnují, jsou velmi lákavé, ale věřte, že by se vám to ve finále nemuselo vyplatit. Taková proražená olejová vana od odletujícího kamene se může hodně prodražit. A věřte, že pokud chcete poznat opravdové krásy a tajemná místa na ostrově, polním a off-roadovým cestám se nevyhnete. Při každé cestě křížem krážem po Krétě jsou cesty na polovinu asfaltové a na polovinu „ty polní“. A to se ani nechci pouštět do většího rozboru dodržování dopravních předpisů. Nechci tvrdit, že je to tu jako na divokém Balkánu, ale místní si s předpisy či značkami hlavu moc nelámou.

Výhodou tohoto systému je skutečnost, že podobný přístup k věci má i místní policie. Nechají vás být za každé porušení předpisů, což by stejně nestíhali, ale ve chvíli, kdy něco způsobíte, věřte, že vás řádně „osolí“! Princip je jednoduchý: proč vymáhat pokuty po drobných, když mohou viníka potrestat za tisíce. Jinak policisté jsou ochotní a vstřícní. Poradí, když nevíte kudy kam, a neodmítnou ani selfie, když je o něj požádáte. Takže, abych neutekl od podstaty sdělení, plné pojištění vřele doporučuji. Jinak k zapůjčení vozu vám stačí náš řidičský průkaz platný v EU a nějaká ta eura v kapse. Jen pro úplnost, pro zapůjčení i té nejmenší a nejpomalejší čtyřkolky potřebujete oprávnění alespoň na malý motocykl s tím, že tyto stroje správně nesmí na státní rychlostní silnice (což ovšem často turisté porušují). Viděl jsem za ty roky pár ošklivých bouraček. Nejenže riskujete mastnou pokutu, ale především některé čtyřkolky svým výkonem a výbavou nevyhovují pro jízdu po cestách plných zatáček a převýšení.

Když už narážím na ty zatáčky na Krétě, tak jsou zde cesty většinou opravdu úzké a klikaté. V posledních letech, protože máme na „naší části Kréty už hodně najeto“, jezdíme téměř každodenně od jednoho ke druhému moři. Z jedné strany ostrova na druhou je cesta skutečně plná vydatných zatáček, a proto jsme se letos rozhodli, že vám všechny spočítáme. Moje „asistentka“ na kartonový papír zaznamenávala každou z nich (viz dokumentační foto jako důkaz). Základní cesta jedním směrem napříč ostrovem má 407 zatáček! Když k tomu připočteme i další pojížďky mimo hlavní trasu, dostaneme se k číslu kolem 1000 zatáček denně, což jednomu hlavu trochu zamotá. V této souvislosti přidám nápad na jeden takový výlet plný klikatých cest, kde bude minimálně jednou tolik zatáček než od moře k moři a kde budou zaručeně vaše malé děti na zadním sedadle blinkat. Pokud nechcete být o takový zážitek ochuzeni, vyrazte na Vai - adrenalin a romantika v jednom.

Na pláž Vai a do jeskyní Milatos

Pláž Vai se nachází v severní části východního pobřeží Kréty, v odlehlé části ostrova. Je to ten nejvíce vyčnívající kousek ostrova na mapě. Vai je proslulá především nádherným hájem datlových palem a průzračnými vodami plnými mořského života. Můžete se zde potápět s vybavením a zkušenými instruktory za tučný poplatek. Nicméně pokud bych měl za sebe hodnotit, výlet na toto místo není takovým zážitkem, jaký vám slibuje průvodce. Pláž není velká a v letních měsících bývá přelidněná. Lehátka jsou předražená a stínu tu kromě palem moc nenajdete. Kromě toho tu voda může být přeplněná rybami, což může být spíše děsivé než komfortní.

Pokud hledáte pohodovější výlet, který vás obohatí, doporučuji jeskyně Milatos. Jeskyně jsou vytesané do skály a najdete v nich kapli připomínající tragickou událost z doby turecké okupace v 19. století. Nacházejí se jen pár kilometrů od Stalidy, našeho základního tábora. Jeskyně Milatos byla ve starověku jeskyní kultovní s doloženým využitím v minojské epoše. Novodobá historie je pohnutá, v roce 1823 se zde udusilo 370 vesničanů schovaných před tureckými hordami. Přestože popis může znít ponuře, toto místo stojí za návštěvu. Svojí pronajatou dopravou se dostanete k místu, kde můžete zdarma zaparkovat, a poté vyrazit na pěší túru. Doporučuji kvalitní obuv a něco na hlavu, ideálně prodyšný šátek. 

Po výstupu po kamenité cestě dojdete na místo, které vás pohltí nejen pohnutou minulostí, ale i krásou okamžiku. Vaše fantazie bude pracovat na plné obrátky, přičemž ji zaměstná nejen událost, která se tu před mnoha lety odehrála, ale i způsob, jakým tento ojedinělý skalní útvar vznikal. Cestou zpět bude vaše mysl osvěžena nejen čerstvým vzduchem, ale i pohybem z kopce k vašemu vozu, se kterým se můžete svézt z kopce na místní pláž a jít se svlažit do azurově čistého moře. Je to originální výlet za pár korun, který stojí za poznání. A nezapomeňte si vzít do ruky láhev s vodou, žízeň určitě přijde.

Kam vyrazit na trhy?

Když už dnes tak pěkně výletíme, pak nesmím zapomenout na trhy. Když už máte díky pronajatému vozu možnost svobodného pohybu po ostrově, trhy stojí za návštěvu. Ze Stalidy vám mohu doporučit hned tři cesty na trhy, které mám nesčíslněkrát vyzkoušené. První jsou trhy v Heraklionu. O parkování v centru města jsem již psal v minulém příspěvku, a tak snad jen o trhu samotném. 

 Trh je zde celotýdenní záležitost, jen o víkendu jsou kamenné obchody zavřené a mezi venkovními stánky je asi pětkrát méně lidí než ve všední den. Trh v Heraklionu je převážně zaměřen na turisty, i když místní zde každodenně nakupují ryby, ovoce a zeleninu. Naleznete zde i masnu, prodejce koření či čerstvě mleté kávy. Ve všední den je to zde hlava na hlavě, a proto radím i obezřetnost a zvýšenou pozornost na svou peněženku. Setkáte se tu i s pouličními žebráky, ale to je nešvar velkých měst všeobecně. Ze Stalidy se do Heraklionu dostanete plus-mínus za půl hodinky cesty po hlavní národní silnici.

Zdroj: Václav Sarkisov

Pokud ale chcete zažít atmosféru venkovského krétského trhu, pak určitě doporučuji zajet do městečka Kasteli ve vnitrozemí. Trhy jsou zde vždy ve středu, stejně jako ve všech podobných místech. Na těchto trzích můžete zakoupit skutečné výpěstky místních z regionu, kde se ono město či obec nachází. Rozmanitá škála chutí a barev vás osloví. Místní trhovci, převážně starší lidé, vám hned rádi začnou vyprávět, kde a jak vše pěstují nebo loví. Dostanete ochutnat, co si kupujete, a trhovci ani neodmítnou fotografii s vámi nebo ještě lépe se svými produkty. Věřte, že koupi neodoláte. A když si pak najdete čas, zaparkujete auto u moře, sednete si na skálu, a při pohledu na moře odtrháváte třeba kuličky místního hroznového vína, které si vkládáte do úst, zapomenete na všechny starosti obyčejného světa a budete si připadat jako řečtí bohové.

Třetím trhem a tipem na výlet ze Stalidy je město Ágios Nikólaos. Jde o pobřežní město s 27 074 obyvateli. Trh najdete kousek od nemocnice, což je výhoda, neb při jízdě autem uvidíte cedule, které vás k „hospitalu“ navedou. Pak už místo najdete podle pohybu lidí, kteří na něj míří. A abych nezapomněl, trhy se v těchto místech konají každou středu, ale co je důležité, v čase zhruba od 7:00 do 13:00 hodin. 

Na trhu v Ágios můžete krom ryb, ovoce a zeleniny pořídit i pečivo od místních nebo třeba svíčky či oblečení, které jinde nenaleznete. Místní trh je vzhledem k počtu obyvatel mnohem rušnější než třeba v Kasteli, ale za návštěvu určitě stojí. A to nejen trh, ale i město samotné, které je přístavem menších lodí, centrem drobných obchodů se suvenýry i kaváren a cukráren s možností posezení přímo u moře. Navíc je jízda autem v tomto městě velmi jednoduchá, intuitivní a v okolí je možnost návštěv dalších míst, o kterých si můžeme napsat třeba zase příště. 

Pro tentokrát děkuji za vaši pozornost a jezděte opatrně, ať jste na vzdáleném ostrově, nebo třeba doma v Čechách.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Napříč Řeckem obytňákem. Prázdné pláže, karety a delfíni, to je ta pravá svoboda cestování

I v hlavní sezóně se dá jedna z nejkrásnějších zemí Evropy poznávat bez turistů
19.01.2024 08:07
|
2
Reklama

Cestovní horečka propukla naplno, Fotr balí a vyráží na tříměsíční trip směr Korea

Už za pár dnů zvedne fotří smečka kotvy a vypraví se směr Korea
03.01.2024 08:14
|
0
Reklama

Východ slunce nad Olympem aneb po Fotrových stopách v Řecku

Trek k bájnému sídlu bohů je zážitkem, na který se nezapomíná
11.12.2023 07:57
|
0

Do Turecka se nemusí jen létat. Fotr na tripu radí, jak se tam dostat bez problémů autem

Rady ohledně placení dálnic, koronavirových restrikcí nebo tankování
05.08.2021 12:27
|
1

Čtvrt století na Krétě: I tento ostrov má drsnou tvář, ale nabídne také božské mlsání a milé lidi

Tentokrát se podíváme do neznačených zákoutí a ochutnáme vyhlášené pochoutky
03.04.2024 07:40
|
0

Čtvrtstoletí na Krétě: Tip na skvělou rakiji. Za těch 25 let stojí dvojnásobek, přesto jen 3 eura

Dozvíte se nejen, kde mají nejlepší pálenku a víno, ale i zmrzlinu, olivový olej, koření a ryby
11.03.2024 07:15
|
1

Čtvrtstoletí na Krétě: Nevšední zážitky z ostrova bohů

Pozor na nebezpečí, které hrozí při tankování. Tipy pro vyznavače klidu i pro pařmeny
13.12.2023 09:36
|
0
Reklama
Fotr na tripu