Reklama
Pěšky

Východ slunce nad Olympem aneb po Fotrových stopách v Řecku

Trek k bájnému sídlu bohů je zážitkem, na který se nezapomíná
Zdroj: Plevíci na tripu

Máme 17. července 2023 a my v rámci naší třítýdenní dovolené v Řecku (po stopách Fotra na tripu) vyrážíme na jeden z nejnáročnějších výšlapů, který jsme doposud absolvovali. Již z vyprávění kamaráda a z pohledu na výškový profil v mapě víme, že tohle nebude procházka růžovou zahradou. Je rozhodnuto, že ženský necháme relaxovat u apartmánového bazénu a my si dáme pěkně do těla a hlavně něco nevšedního zažijeme.

A o čem, že tu píši? Píši o výšlapu na nejvyšší horu Řecka, na bájný Olymp! Být totiž v Řecku na road tripu a nevyužít této možnosti, to by byla obrovská škoda.

Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Výstup začíná za svitu čelovek

Po dvou týdnech stanování na Peloponésu jsme se přesunuli na pevninu do apartmánu v městečku Peraia na dohled od Soluně. Vzhledem k tomu, že na Olymp je třeba se vypravit dopoledne, než se vzduch prohřeje a vrchol zahalí v oblacích, usedáme v půl třetí ráno do auta. Přesouváme se na 260 km vzdálené parkoviště (1050 m n. m.), které je považováno za ideální výchozí bod treku.

Na parkoviště přijíždíme kolem půl páté, dáváme snídaní, balíme vše potřebné a především dostatek vody na zajištění pitného režimu. Je po páté hodině ráno a teploměr ukazuje slušných 20 °C. Naše cesta k vrcholu Olympu začíná za svitu čelovek.

Tip na přespání

Kdo se necítí na jednodenní výšlap nebo chce dosáhnout samotného vrcholu Olympu Mytikas v nadmořské výšce 2917 metrů, může přenocovat na chatě Spilios Agapitos. Jeden den vyrazíte, dojdete k chatě, přespíte a ráno se vydáte k vrcholu. Při cestě zpět máte možnost opět přespat na chatě, nebo pokračovat až k parkovišti.

Cesta k Spilios Agapitos připomíná výlet na Sněžku

Prvních pár stovek metrů vede cesta po docela slušném šotolinovém chodníčku, ale to se s přibývajícími metry postupně mění. Přidávají se kameny, kořeny a také sklon se nebezpečně zvedá. Začíná svítat a nám se místy otvírají nádherné výhledy na masiv Olympu nebo opačně k moři, nad kterým vychází slunce.

Menší kořeny a kameny následně střídají vyšší schody přes balvany. Přidává se i volná kamenná drť, která pod nohama klouže. Postupně se z lesa dostáváme až do klečového prostředí. Podobné známe z výšlapu na Sněžku, ale tady to i díky mořskému klimatu působí trochu jinak. Přidává se vítr a ani sklon se nenechává zahanbit. Všímáme si, že se z údolí táhne oblačnost a hřeben se po chvilkách halí do mraků. Doufáme, že se počasí ustálí a nám se na vrcholu naskytne dechberoucí výhled do kraje.

Naše tempo je slušné a k chatě Spilios Agapitos, která je brána jako záchytný bod s možností přespání, se dostáváme až nečekaně brzo (v 7:15). Od chaty v nadmořské výšce 2050 m n. m. sledujeme údolí s mořem pod námi. Nádherný pohled.

Zatím co jsme po celou cestu k chatě potkali sotva čtyři turisty, u chaty je docela živo. Řada lidí snídá nebo se protahuje a připravuje se na výstup. My neztrácíme zbytečně čas, dáváme větší svačinku a pokračujeme dále.

I v Řecku může teplota klesnout pod 10 °C

Sklon kopce je stále strmější, nohy začínají bolet, ale stále se dá jít docela svižně. Začíná silně foukat, je chladno (odhadujeme do 15 °C) a my oblékáme větrovky. Sledujeme i fotíme krásné výhledy, které se díky větru a mrakům neustále mění. Tušíme, že z výhledu přes mraky nebude asi nic.

Kolem nadmořské výšky 2400 metrů se dostáváme do pásma bez života. Pokud tedy pomineme skupinky nadšených, zpocených a unavených turistů, škrábajících se do svahu. Podklad pod nohama se změnil a je zde pouze kamenná břidlicová suť, která nebezpečně ujíždí. Musíme proto dávat velký pozor, kam a jak došlápnout. Cesta se stává hodně úmornou, a tak si sedáme na kámen a dáváme menší pauzu na občerstvení i doplnění tekutin. Nohy máme zakyselené a znovu se na ně postavit je docela výzva, nohy neskutečně bolí.

K cíli nám schází něco přes 200 výškových metrů. Sklon se nemění, zato oblačnost houstne. Je devět hodin a my přicházíme na náš vrchol Olympu. Píši záměrně na náš, protože vrchol Skala 2882 m n. m. je pár metrů pod vrcholem celého masivu Olympu, ale odtud je již rozumnější mít vysokohorskou výbavu, včetně přileb a lan. Hodně silně fouká a teplota je sotva 10 °C. Dáváme pár fotek a jdeme se schovat do závětří. Při svačině se kocháme občasnými záblesky slunce a osvícených skal. I když nám nevyšlo počasí na jedničku a k moři nedohlédneme, je to nezapomenutelný zážitek.

Fazolová polívka, která stojí za zastávku

Po krátkém odpočinku vyndáváme z batohu jeden pár trekových holí a každý za pomoci jedné z nich začínáme opatrně sestupovat. Zjišťujeme, že nahoru to bylo rozhodně bezpečnější. Teď stačí jeden špatný pohyb nebo uklouznutí na sypkém podkladu a kutálíme se někam dolů. Kvitujeme, že máme třetí opěrný bod v podobě trekové hole a díky tomu se stává náš sestup bezpečnější a jistější. I když se snažíme jít opatrně, nejednou nám obě nohy ujedou, ale naše berlička vše vyřeší.

Na pár okamžiků mraky opouští vrchol a my zvládáme pořídit pár pěkných fotek na památku. Dostáváme se zpět na „zpevněnou“ cestu, ale i zde pokračujeme za pomoci hole, protože je sestup o poznání jistější a svižnější. Z internetu máme načteno, že občerstvení v podobě fazolové polívky na chatě Spilios Agapitos stojí za zastavení. Těšíme se, jak si dáme do nosu. Blížíme se k chatě, sluníčko svítí a vzduch se prohřívá. Kolem 11:30 přicházíme na chatu a za 6,5 eur dáváme chleba s fazolovou polévkou. Usedáme venku ke stolu, odkud jsme se ráno dívali na moře a stoupající slunce.

Když si tělo říká o prohřátí

Po krátkém odpočinku pokračujeme dále k parkovišti. Cestou míjíme nejen známá místa, ale i ta, která jsme kvůli tmě neviděli. Co se nám ráno za tmy a svítání zdálo jako kousek, tak při sestupu moc neubíhá, ale je to tím, že již vyhlížíme náš cíl. Zvládli jsme to. Je 14 hodin a my jsme konečně u auta.

Cpeme do sebe sušenky, měníme ponožky a boty za suché. Cestou na apartmán ještě zastavujeme u moře pod útesem nedaleko městečka Plaka Litochorou. Nahřívání kostí na sluníčku střídáme s osvěžením v moři.

Po přesunu do našeho letoviska v Peraia bereme plavky a jdeme dovádět do bazénu. Byl to krásný a náročný den, na který budeme rádi vzpomínat. Ještě jedno pozitivum výšlap přinesl. Umožnil nám, po více jak 14 dnech v teplotách kolem 35 °C, se konečně zchladit :-).

Martin Pleva, web: plevicinatripu.blogspot.com

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Místo pláží jsme zkoumali ozvěny studené války daleko v sardských horách. Je to mrazivý zážitek

Zapomeňte na kýčovité pláže, Sardinie nabízí spoustu zajímavějších míst. Tohle je jedno z nich.
29.07.2024 12:28
|
0
Reklama

Albánie: Nebezpečná země? Nebojte se a jeďte se přesvědčit

Kam povedou kroky naší příští dovolené není snad třeba ani psát. Určitě se do Albánie vrátíme
31.03.2024 09:21
|
0
Reklama

Dolomity a kempování v autě: Kde přespat, kam se vypravit a na co si dát pozor?

Italské Dolomity jsou rájem pro každého, kdo miluje hory
07.12.2023 08:17
|
0

Už vás tradiční italské atrakce nebaví? Pak vyzkoušejte Apuánské Alpy a zdejší mramorové lomy

V okolí města Carrara i v jednom ze zdejších mramorových lomů řádil samotný James Bond
06.12.2023 15:40
|
0

Madeira, 2. díl: Horský trek přes ostrov věčného jara aneb jak nás vyškolilo místní počasí

Déšť a zima nám daly zabrat, ale zvládli jsme to a odměnou byly i krásné výhledy.
28.09.2024 10:07
|
0

Minimundus: Cesta kolem světa za šest hodin i důkaz toho, že za miniaturní dům lze dát 20 milionů

Tenhle rakouský park zabaví všechny návštěvníky. Projít se tu můžete po památkách celého světa.
08.09.2024 07:39
|
0
Reklama

Gravelem nebo na horském kole: 70 km dlouhý okruh v Bavorsku hned za hranicí nadchne cyklisty

Strávili jsme tady Velikonoce v přírodě bez lidí. Viděli řeku i zámek, zažili sjezdy i výšlapy.
26.08.2024 14:55
|
0

Máte rádi výhledy a historii? Výšlap na zříceninu Pustý hrad se vám bude líbit. Zvládnou ho i děcka

Kdo tedy zavítáte na Slovensko a budete poblíž, máte tip, kam se podívat.
02.08.2024 10:25
|
0
Reklama
Fotr na tripu