Reklama
Auto

Napříč Řeckem obytňákem. Prázdné pláže, karety a delfíni, to je ta pravá svoboda cestování

I v hlavní sezóně se dá jedna z nejkrásnějších zemí Evropy poznávat bez turistů
Zdroj: Zdeněk Večeřa

Musím poznamenat, že Řecko opravdu stojí za návštěvu a řadí se mezi nejkrásnější země, které jsem v Evropě navštívil. Cestovali jsme z Albánie podél celého pobřeží až k Soluni. V Řecku jsme strávili zhruba jeden červencový týden naší cesty a i v hlavní sezóně bylo možné najít pláže, kde jsme byli téměř sami. Samozřejmě na takovýchto plážích nemůžete počítat se servisem v podobě baru a toalet, ale občas i na taková místa narazíte.
Zaregistrovat se

Chcete také přispívat na web Fotrnatripu.tv?

Zaregistrovat se

Delfíni, karety a prázdné řecké pláže

Naším prvním dobrodružstvím v Řecku byla plavba za delfíny a karetami. Využili jsme služeb společnosti Amvrakikos Cruises, kterou můžeme všem doporučit. Byl to skvělý zážitek, během kterého jsme slyšeli hromadu informací o delfínech a navíc jsme jich i spoustu viděli. Výlet včetně občerstvení a zastávky na koupání doporučujeme rezervovat předem.

Pokračovali jsme na Peloponés, kam se dá z pevniny dostat mostem nebo trajektem. Doporučujeme trajekt, který je zábavnější a cena poloviční. Podél Peloponésu je spousta dlouhých a krásných pláží bez davů turistů, kde si můžete vychutnat svobodu tohoto způsobu cestování. Na plážích najdete spoustu označených želvích hnízd, a když budete mít štěstí, u břehu uvidíte plavat karety.

Nevynechali jsme ani Olympii, kterou doporučujeme navštívit hned po ránu. Vyhnete se tak nájezdu autobusů s turisty a velkému vedru. Samotné místo jsou již spíše hroudy kamenů, ale i přesto bych návštěvu doporučil, a to včetně slavného původního stadionu. V ceně vstupenky je i muzeum. Zastavili jsme se i na Fotrem proslavené Voidokilia Beach, kam jsme dorazili až pozdě odpoledne a i díky tomu nebyla přeplněna. Překvapilo nás velmi mělké a teplé moře. Za výstup stojí i blízká skála, ze které je nezapomenutelný výhled na krásu tohoto místa. Pokračovali jsme do Sparty, malebného městečka plného historie. Za sochou Sparťana jsou archeologická naleziště původního osídlení a v centru na náměstí plno kavárniček.  

Atény a fronta dlouhá 300 metrů

Cestu do Atén jsme naplánovali na večerní čas a díky aplikaci Park4night jsme zaparkovali u stanice metra Anthoupoli. Brzy ráno jsme vyrazili na metro a pokračovali do stanice Acropoli, blízko které se nachází druhý vchod pod Akropolí. Dorazili jsme deset minut před otevřením pokladen a před vstupem byla už třicetimetrová fronta návštěvníků. Nefungovala data na mobilu, proto jsme se vydali do fronty na lístky, kde před námi bylo pět lidí. 

Po zakoupení lístků jsme se nenápadně vetřeli před celou frontu a do deseti minut po otevření jsme již šlapali kopec k Parthenónu. Před půl devátou už nahoře nebylo k hnutí. Místo nás zklamalo stavebním ruchem a všudypřítomným lešením. Prošli jsme okolí, kochali se krásným výhledem na obrovské město a za 45 min jsme již odcházeli. Fronta před vstupem dosahovala 300 metrů a my byli rádi, že jsme si přivstali. Město jsme si užili do sytosti a raději jsme vyrazili opět k moři.

Naší další zastávkou byla slavná vesnice Thermopyly s nenápadným památníkem a pak už jsme pokračovali směr Soluň. Cestou jsme si užili koupání s krásným pozadím v podobě pohoří Olymp. Slunce zapadající za téměř 3000 metrů vysoké pohoří vytvořilo krásnou scenérii. Výstup na Olymp je nevhodný pro menší děti, proto jsme ho v plánu neměli. Pokračovali jsme do solných lázní ve městě Pydna. Lázně jsou trochu divoké, ale volně přístupné a za zastávku stojí. Pak už jsme dorazili do Soluně, která pro nás byla zklamáním. Tvořilo ji jedno náměstí a k vidění toho moc nebylo. 

Návštěvu Řecka můžeme i přes dlouhou cestu doporučit. Uchvátily nás nádherné, čisté a téměř prázdné pláže, které člověk v dojezdové vzdálenosti autem jen těžko najde. Vysoké hory vytvářejí nádherný kontrast k okolnímu moři a průjezd mezi sady olivovníků je opravdovým zážitkem. Naše cesta pokračovala do Bulharska, ale o tom zase někdy příště.

Reklama

Diskuze

Majtíci - 22.01.2024 21:32:55
Psáti netřeba, vše již bylo napsáno :-) https://majtici.blogspot.com/2023/03/recko-2021_31.html
Lenka Kubátová - 22.01.2024 07:10:15
Řecko jsme jeli na motorce a nejen pro tento způsob cestování nás nadchlo. Hornatá krajina, příjemní lidé, úžasná historická místa. Zejména Peloponés byl nádherný. Chtěla jsem zde uvést doporučení na další místa, ale nevejde se, budu muset napsat článek.

Albánie: Nebezpečná země? Nebojte se a jeďte se přesvědčit

Kam povedou kroky naší příští dovolené není snad třeba ani psát. Určitě se do Albánie vrátíme
31.03.2024 09:21
|
0
Reklama

Už vás tradiční italské atrakce nebaví? Pak vyzkoušejte Apuánské Alpy a zdejší mramorové lomy

V okolí města Carrara i v jednom ze zdejších mramorových lomů řádil samotný James Bond
06.12.2023 15:40
|
0

Lago Liscia: Oáza naprostého klidu uprostřed Sardinie nabídne tisíce let staré olivovníky

Výlet za nejstaršími olivovníky k jezeru Lago Liscia je vítaným zpestřením letní dovolené
31.10.2023 07:21
|
0

Rumunsko: Cesta za medvědy, kempování na divoko a české vesnice ukryté v horách

Vydejte se za nedotčenou přírodou do země, kde cesty stále brázdí koňské povozy
29.12.2023 07:37
|
0
Reklama
Fotr na tripu