Reklama
Reportáž Sezóna 2023 7. epizoda

Co jeskyně v Řecku, to rodná půda pro jednoho boha. Vydejte se za místem narození toho nejvyššího

Jeskyni Psychro najdete vysoko v pohoří Dikty. Ještě na jaře vás tu ale může překvapit sníh
Jaro je skvělou příležitostí vydat se na dovolenou nebo alespoň prodloužený víkend, protože nikde nepotkáte davy turistů - což se v případě oblíbených dovolenkových destinací v létě může stát snadno. Jedním takovým místem může být z fleku Kréta. Stačí si jen přibalit teplejší oblečení, protože ještě na jaře jsou obvykle kopce pokryty bílou peřinou a počasí je spíše nevyzpytatelné. Na výlet můžete vyrazit třeba půjčeným vozem nebo pomocí cestovní agentury a vydat se k pohoří Dikty, které doplňuje náhorní plošina Lasithi.

Spoléhat se tu musíte především na sebe, protože oblast je velmi řídce osídlena. Cílem vaší cesty by rozhodně měla být jeskyně, ve které se narodil nejvyšší řecký bůh Zeus. Do navigace si tedy zadejte cílový bod Diktéon Ándron. Jedná se o krápníkovou jeskyni, která leží ve výšce asi 1025 metrů nad mořem vedle stejnojmenné vesnice a které se také říká Psychro. 

Leč je jeskyně opředena mýtickou minulostí, podle archeologů byla obývaná už v období neolitu. Prapůvodní lidé ji využívali jako pohřebiště a to dokazuje nález mnoha artefaktů jako jsou šperky, vázy a různé sošky. Všechny tyto věci si navíc můžete prohlédnout v Heraklionu v archeologickém muzeum.

Co v jeskyni Psychro Fotr viděl a vy byste si při návštěvě rozhodně neměli nechat ujít? To vám prozradí v další reportáži. My jen doporučujeme si s sebou přibalit především pevnou obuv. Další díly z Kréty nebo i jiných zemí, si můžete pustit v rubrice Epizody.

Zdroj: autorský text s využitím Pepy Vrtala
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Reklama
Fotr na tripu