Fantastické cestování odvážné slečny: Před zhruba sto lety nezkrotná Aloha objela s Fordem zeměkouli

- Aloha Wanderwell objela ve 20. letech jako první žena zeměkouli automobilem.
- Cesta trvala několik let.
- Aloha jela Fordem T.
- Dnes je tato expedice už skoro zapomenutá.
Možná našla inspiraci v dodnes známé verneovce „Cesta kolem světa za 80 dní“, kdy autor poslal hrdiny do civilizovaných, méně civilizovaných i naprosto ještě divokých oblastí, a nechal je bojovat nejen s neúprosným časem, ale i mnoha přírodními i nepřátelskými nástrahami. Kdo ví...
Mladá slečna nezapadala do dobového pohledu
Z dnešního pohledu to byla teenagerka! Jmenovala se Idris Galcia Welsh (později jí matka po svém druhém sňatku změnila příjmení na Idris Galcia Hall), narodila se v kanadském Winnipegu roku 1906. Už v šestnácti letech poznala svého budoucího manžela, cestovatele Waltera Wanderwella.
Z tohoto krátkého vstupního shrnutí je jasné, že mladou Idris nijak nelákala tehdejším ženám předepisovaná role doplňku domácnosti… Už její zevnějšek byl imponující: byla silná, pevné stavby těla, dosáhla výšky 182 cm a projevovala se zcela nebojácně. To je tedy v naprosto příkrém rozporu s „ideály“ tehdy nedávno skončené puritánské epochy viktoriánské Anglie.
Francouzské noviny ukázaly směr k dobrodružství
Po skončení první světové války odjela Idris dokončit své vzdělávání do francouzské internátní školy. Její rodiče snili o tom, že se vrátí jako skutečná dáma vytříbených evropských mravů, šťastně se vdá a bude mít kolem sebe hejno skotačících dětí, a její život se odehraje v mantinelech rodinného života, večírků, péče o rodinu, návštěv bohoslužeb a charitativní činnosti. Dnešním pohledem můžeme říci, že snad nic nebylo mladé slečně cizejší…
Když jí bylo šestnáct, narazila v novinách na inzerát, hledající odvážnou a soběstačnou mladou ženu na cestu kolem světa. Inzerát měl název „Mozek, krása, kalhoty“, a nalákal svobodomyslnou a velmi emancipovanou Idris, aby okamžitě odpověděla. Potřebu fyzické odolnosti splňovala a jazykově byla nadprůměrně vybavená. Prý se nezalekla ani nočních procházek po Paříži, která tehdy nebyla klidným městem bez výtržníků a lumpů všeho druhu.
Mezi dobrodruhem a mladou Idris to zajiskřilo
Organizátorem expedice byl právě Walter Wanderwell, a sama Idris uvedla, že už při prvním setkání „přeskočila jiskra“. Také Wanderwell byl světoběžník s neklidnou duší.
Původem Polák (Valerian Pieczyński), povolání částečně voják a částečně dobrodruh, který se za špionáž dostal v Americe dokonce do vězení. Byl v hledáčku americké policie také pro podezření z daňových úniků a finančních machinací.
Z Idris se najednou stává Aloha!
Idris, která později přijala jméno Aloha, byla najata jako řidička, tlumočnice a kameramanka. Expedice se mimo Wanderwella a Alohy zúčastnila také Wanderwellova tehdejší manželka. Financování výpravy bylo dvojí: počítalo se s velkou podporou americké Ford Motor Company, která nejen věnovala trojici tehdy nejpopulárnějšího amerického automobilu – Fordu Model T, ale zajistila i značnou část potřebných peněz. V průběhu cesty si expedice vydělávala přednáškami a promítáním vlastních filmů.
Zajímavostí ze života Igris „Alohy“ Wanderwell
- Byla to první žena, která objela autem zeměkouli.
- Musela v odlehlých oblastech pohánět motor směsí petroleje a benzínu.
- Do motoru během cesty po Indii používala rozpuštěný sloní tuk.
- Neměla dostatek oleje do diferenciálu, tak jej při cestě Afrikou doplňovala rozmačkanými banány.
- V Číně museli auta více než sto kilometrů táhnout námezdní kuliové na lanech.
- Aloha se stala členkou Cizinecké legie.
- Naučila se pilotovat a podnikala průzkumné lety.
- Její Ford T se nedochoval.
Pár detailů o Fordu Model T…
Podívejme se na trojici automobilů, s nimiž výprava cestovala: Ford Model T se vyráběl mezi roky 1908 a 1927. Není pravda, že to byl stále tentýž automobil. Vozidlo prošlo v průběhu téměř dvaceti let zásadními technickými a vzhledovými změnami. Rovněž není pravda, že všechna „téčka“ byla černá: výrobce během produkčního cyklu dodával i několik dalších odstínů, převážně tmavých.
Stejně tak neodpovídá skutečnosti, že „Old“ Henry Ford vynalezl pásovou výrobu. Její princip ještě před zahájením montáže Fordu T rozpracoval Ransom Eli Olds, výrobce značek REO a Oldsmobile. Skutečná inspirace na sestavování automobilů pásovou metodou přišla z proslulých chicagských jatek. Fordů Model T se vyrobilo více než 15 000 000, než byla v polovině roku 1927 jejich výroba zastavena ve prospěch mnohem dokonalejšího Fordu A. Ovšem Henry Ford se změně modelové filozofie velmi bránil, i když musel vědět, že „Tin Lizzy“ je beznadějně zastaralá a Fordu hrozí porážka od konkurenčního Chevroletu.
Ford Motor Company postupně dodávala „Téčko“ v mnoha karosářských provedeních včetně sportovních a velkoprostorových, dále užitkové modifikace (dodávka, policejní, vězeňský, malý autobus) a rovněž těžší nákladní modely, označené TT. Uvádí se, že v průměrném americkém městě střední velikosti bylo ve 20. letech kolem 75 % „Téček“ – myšleno z kompletního vozového parku osobních aut.
Žádné sériovky, „Téčka“ byla opravdovými speciály
Vozidla použitá na expedici samozřejmě nebyly běžné cestovní modely. Svým „sourozencům“ se podobaly jen v některých detailech. Základem se stala přední část s dvojicí sedadel a bytelná zadní nástavba (dnes bychom řekli pick-up). Vozy dostaly zesílenou elektroinstalaci a modifikované odpružení.
Karosérie neměly tehdy ještě běžné oddělené blatníky. Namísto pevné střešní nástavby kryla celou karosérii jen nouzová látková střecha na vysokých držácích. Posádka měla k dispozici dvě až tři rezervní kola s pneumatikami, základní sadu náhradních dílů, filmový materiál, zbraně, velké množství munice, tábornické prostředky a kvalitní kompasy.
Start se zimou na krku!
Samotná cesta začala v říjnu 1922, první zastávkou byla Itálie. Expedice navštívila také Monako, na pobřeží riviéry pak vstoupila na francouzské území. Během ledna a února 1923 křižovaly oba vozy Francii a krátce i Rakousko a Švýcarsko.
Na mizerných španělských cestách začaly odcházet tlumiče. Následně opět do Francie, pak do Belgie a hranaté chladiče „Téček“ zamířily k německým hranicím. Tady došlo k prvním projevům úředního šimla. Až po několika dnech se osádkám podařilo vyjednat překročení hranice. Němci byli k expedici značně nedůvěřiví…
Při opouštění Německa směrem na Polsko opět nastaly problémy. Našemu území se výprava vyhnula severním směrem. V zasněžených Karpatech vozy zamrzly a zastavily se ve sněhových závějích. Po několikadenní hádce Aloha (Idris) výpravu opouští a míří do západní Evropy. Mezitím zbytek expedice cestuje do Rumunska, pak do Konstantinopole (dnešní turecký Istanbul) a na palestinské území. Aloha se v březnu vrací a expedice dohání v Egyptě…
Až po opuštění Evropy začaly pořádné nesnáze!
Během následujících dvou měsíců projela výprava arabským světem a zamířila do Indie. Mimo velká města většinou nebyly cesty v evropském slova smyslu, místní rolníci si rádi vydělali pár drobných a zapřahali potahy, kterými byly fordy tažené přes dlouhé úseky rozmoklých a neprůjezdných ploch.
Cesta pokračovala přes Singapur směrem k čínským hranicím. Expedice očekávala problémy, a ty se skutečně dostavily. Nekompromisní policie zakázala vstup do země kvůli záplavám, hladomoru a probíhající občanské válce. Pevná vůle cestovatelů a nějaké peníze ale úředníky oblomily, výprava pokračovala na Peking.
Sovětské Rusko mohlo zmařit expedici epidemií
V říjnu 1923, tedy rok po startu, se výprava dostala k hranicím Sovětského Ruska. Po překročení se vozy otočily směrem k Vladivostoku, třebaže v této oblasti zrovna vypukla epidemie dýmějového moru. Odtamtud rychle (a s velkým štěstím) japonskou lodí do Kobe a následně do Tokia.
Z Yokohamy lodní cestou do tehdy ještě téměř panenského Honolulu (Havaj), 5. ledna 2025 se výprava vylodila v sanfranciském přístavu. Dále odjezd do kalifornského Riverside, kde se Walter Wanderwell a Aloha berou. Čtyři dny před vánočními svátky 1925 se Aloze narodila dcera Valri (o dva roky později také syn Nile).
S elektromobilem „kolem světa“ po Evropě
Příběh Alohy Wanderwell inspiroval Ford k nevšednímu odhalení elektrického Exploreru, se kterým objela svět mladá cestovatelka Lexie Alford. Její cesta ale proběhla v řekněme rychlejším a pohodlnějším režimu, protože Lexie mezi kontinenty létala letadlem a vždy jen nasedla do jiného Exploreru. I tak ale nebyla její cesta bez problémů a několikrát musela pochopitelně kvůli nabíjení trasu měnit. Tahle cesta nám dala inspiraci na jeden takový trip. Co kdybychom se podívali po Evropě, jestli tu nemáme exotická místa připomínající známé lokality z celého světa? Třeba duny, Afriku, kousky Asie a tak podobně. A víte co? Něco jsme našli, takže si také bereme elektrický Explorer a vyrazíme elektromobilem „kolem světa“ po Evropě. Ano, není to cesta na desítky tisíc kilometrů, ale i tak to bude zcela určitě zábava i dobrodružství. Články z této cesty začnou vycházet v dubnu.
Po návratu do USA končí expedice, ale i život
Expedice sice oficiálně skončila příjezdem výpravy na americké území, ale Aloha s manželem touží cestovat dále. Plaví se na Kubu, pak do jižní Afriky, pokračují ke Kilimandžáru a cestu Afrikou zakončují v Mombase, odkud se dostali na palubě osobní lodi do Francie a autem do Paříže.
Svůj nový domov nalezli roku 1929 ve floridském Miami, ale neposedná krev je hnala dál. V prosinci 1932 si manželé koupili třicetimetrovou motorovou jachtu, na níž chtěli plout z Kalifornie podél jihoamerického pobřeží. K tomu ale nikdy nedošlo, protože 5. prosince 1932 byl Walter Wanderwell nalezen v kajutě jachty zastřelený. Viník nebyl nikdy vypátraný a policie případ odložila. Samozřejmě se vyrojily spekulace o tom, že cestovatel někomu „shora“ překážel, ale pravý důvod a skutečného pachatele už zastřela opona proběhlých devadesáti let…
Aloha se v první polovině třicátých let podruhé vdala. Celý další život strávila cestováním, opakovaně navštívila Afriku, Indii, Austrálii a přednášela po celých Spojených státech i v Kanadě. Zemřela v roce 1996 v Kalifornii ve věku požehnaných 90 let.
Idris „Aloha“ Wanderwell – přestože za sebou měla tolik expedičních úspěchů – není v Evropě prakticky známá. To jen dokumentuje, že Atlantik představoval nejen dopravní a geografickou, nýbrž i komunikační překážku. Proto vzpomeňme s úctou na dámu vysokého vzrůstu i sebevědomí, která toho za volantem jednoduchého vozíku tolik dokázala…
Zdroj: archiv autora, FoMoCo, Time, L.A.Times