Také Asie je na dosah ruky a ne, nemyslíme tržnici Sapa. Dokonalá čínská zahrada je přístupná zdarma

- Čínská zahrada v Curychu je sice malý, ale moc pěkný kousek Číny.
- Přístupná je zdarma. Je zde malé jezírko, malinkatá umělá skála i menší čínský chrám.
- Všechny prvky zahrady mají svůj přesně specifikovaný význam.
- Na prohlídku čínské zahrady může navázat procházka podél Curyšského jezera.
Není velká, ale je to dokonalá oáza klidu i tehdy, pokud tady bude více lidí. Čínská zahrada v Curychu má zajímavou a takovou klidnou atmosféru. Zdejší prostředí tak nějak všechny odrazuje od toho, aby tady dělali hluk. Lidé se tu tiše prochází po chodníčcích kolem malého jezírka, fotí si rozkvetlé květiny, fotí samozřejmě i sebe a případně se posadí do jednoho z altánů a debatují o tom, co je zrovna napadne.
Je to krásné místo, které výborně poslouží jako zpestření, pokud zrovna pojedete kolem. No a my jsme kolem jeli v rámci naší cesty „Kolem světa“. Takže jsme díky téhle zahradě do našeho příběhu přidali kromě věcí, jako je socha Svobody nebo afrického safari, také kousek Číny.
Čínská zahrada byl dar
Zahrada se nachází u Curyšského jezera na jeho severním okraji. Fakticky jde o dar, který Curychu darovalo čínské město Kchun-ming jako důkaz přátelství a jako poděkování za pomoc při řešení problémů s pitnou vodou a s kanalizací, které čínské město mělo. Údajně jde o jednu z vůbec nejvýznamnějších čínských zahrad mimo Čínu. Mimochodem, když si Kchun-ming zadáte do vyhledávače, vyskočí na vás fotky míst nápadně připomínající zahradu v Curychu. To jistě nebude náhoda.
Uzavřený areál se dá projít za pár minut. Kdo spěchá, udělá pár fotek a jde pryč. My jsme tu ale nakonec strávili asi hodinu, protože je prostě příjemné zpomalit a vychutnat si zdejší atmosféru a případně se i na chvilku posadit a v klidu si všechno prohlédnout. Všechny prvky tu mají svůj speciální význam, ať už jde o zdobené mostky, budovy, jezírko nebo lvy u vchodu. Zahrada byla otevřena v roce 1994.
Hned za vstupem zaujme umělá skála, skrz kterou vede malinký tunel a ten vás přivede k jezírku. To je uprostřed zahrady a dá se obejít ze všech stran, případně ho můžete i přes mostky přejít. Na jedné straně jezírka je pak malý čínský chrám s různými typickými dekoracemi a tradičními čínskými předměty. V koutě za chrámem pak najdete také vzrostlé bambusy. Pokud bude trochu foukat, užijete si jejich typické šumění.
No a v koutě zahrady je pak také asijská restaurace (přístupná i zvenku), kde jsme si dali vynikající kuře na kari. Jen samozřejmě ceny jsou vysoké. Však se bavíme o Švýcarsku.
Jak to v čínské zahradě vypadá, to si můžete prohlédnout v bohaté galerii výše. A co všechno dalšího jsme na cestě „kolem světa“ viděli, to najdete zde.
Zdroj: autorský text
Čínská zahrada v Curychu: Základní info
- Otevřeno denně od 11:00 do 17:00
- Vstupné se neplatí
- Zprovozněna byla v roce 1994
- Kuře na kari v místní restauraci: 387 Kč