Reklama
Auto

Elektromobilem kolem světa: Aljaška? Skoro. Italské Lago di Braies nabízí úchvatné zimní scenérie

Nedaleko je také Passo di Giau, nejvyšší evropský průsmyk, kam se člověk dostane autem i v zimě.
Zdroj: Lukáš Dittrich, Fotrnatripu.tv

Místa popsaná v článku

  • Naší evropskou cestu kolem světa jsem odstartovali zimními lokacemi v Dolomitech. 
  • Lago di Braies podle některých názorů připomíná Aljašku a je fakt nádherné. 
  • Jenže je zde značné množství lidí téměř pořád. 
  • Průsmyk Passo di Giau leží nedaleko Lago di Braies, měl by to být nejvyšší průsmyk v Evropě, který je otevřen přes zimu. 
  • Autem vyjedete do výšky 2236 m n. m., v zimě se tu lyžuje a také se tu provozuje snowkiting. 
  • Opět jde o populární místo, protože nabízí fantastické výhledy. Věhlasu napomáhá i fakt, že se tu jede jedna z etap Giro d'Italia. 

Na úvod rychlé vysvětlení toho titulku. Ano, vyrazil jsem na větší trip elektromobilem, ale tak úplně kolem světa to v pravém slova smyslu nebylo. Je to nadsázka, jenže není příliš velká. Smyslem tohoto tripu bylo navštívit místa připomínající ta světová, která jsou v Evropě a tudíž jsou celkem dobře dosažitelná. Zprvu jsem se bál, jestli to celé není pitomost a jestli to vůbec bude dávat smysl, ale dnes už mám všech těch skoro 6500 km za sebou a před sebou mám tisíce fotek. A vím, že to smysl dává. 

Právě na fotkách nejvíce vynikne ta pestrost celého tripu. Jsou tam duny, jsou tam plameňáci, jsou tam nosorožci a žirafy, je tam růžové jezero, tokijská ulice, menší japonský palác, velké vodopády nebo socha Svobody. A také je tam sníh, se kterým dnes začneme. Úplně první zastávkou na téhle trase byly Dolomity a konkrétně Lago di Braies a Passo di Giau. 

Trochu perná noc, ale dalo se to

Před cestou jsem si řekl, že se tak trochu vrátím ke kořenům. Budu spát ve stanu a vezmu si maximum jídla s sebou, protože se mi nechtělo nic řešit během cesty, která byla už od prvních plánů hodně nabitá. Takže každá ušetřená minuta se hodí. Kemp se hodí také. Představa, jak strávím přes dva týdny na čerstvém vzduchu (nebo v autě) se mi dost zamlouvala. 

Ale protože se jede „kolem světa“ a termínově to vycházelo na přelom března a dubna, bylo také jasné, že je potřeba se připravit na teploty, které stanování moc nepřejí. V Dolomitech to platilo dvojnásob. Předpověď nejprve slibovala zimní očistec s teplotami až mínus třináct a vydatnější sněžení v den příjezdu, ale nakonec se postupně měnila k lepšímu. Sněžení postupně úplně zmizelo a oteplilo se. Nad ránem mělo být jen mínus osm. Jen...

Vyhlédl jsem si kemp Olympia u městečka Villabassa, který je otevřen celoročně. Z Prahy jsem to vzal ještě menší oklikou přes Garmisch-Partenkirchen, kde jsem potřeboval něco vyzvednout. Celkově to byl ale poklidný celodenní přesun převážně po dálnicích, který byl rozkouskován na tři dobíjecí zastávky.

Cestování elektromobilem na takhle dlouhé trasy dnes už není moc velký problém. Ne, pokud máte takový ten dospělý moderní elektromobil, což Ford Explorer naplňuje. Jeho dojezd je i na dálnici už natolik velký, že vás dříve spíše přepadne únava než nutnost dobíjet. V mém případě to vycházelo na zastávku po dvou hodinách jízdy, někdy trochu více.

Ano, je nutné se provozu auta trochu přizpůsobit, ale jinak to opravdu není žádné dobrodružství. Trochu otrava je ale řešení věcí kolem dobíjení. Což o to, nabíjecích stanic je v západní Evropě spousta. Ale někde člověk nabíjí za 12 Kč/kWh, jinde za dvojnásobek. Takže buď můžete jet bezstarostně a prostě nabít tam, kde to zrovna vyjde, ale pak to celé může být také dost drahé. Nebo můžete nabíjet jen tam, kde je to levné, ale pak zase budete muset trochu hledat a občas si pár kilometrů zajet. Moje verze cestování byla ta druhá varianta.

Každopádně k večeru jsem dorazil do cíle, vyřídil formality na recepci a rozbalil stan ukrytý v té černé krabici, kterou si Explorer vezl na tažném. Noc byla nakonec celkem v pohodě. Hlavní podíl na tom mělo malé elektrické topení a teplý spacák. Bylo ale nutné se do toho spacáku pořádně zašít. Uvnitř spacáku sice bylo teplo, ale mimo byla příšerná zima. Šestkrát jsem si rozmýšlel, jestli už opravdu potřebuji na záchod, nebo ještě ne.

Další články

S Fordem kolem světa po Evropě

Tenhle trip navazuje na odhalení elektrického Exploreru, v rámci kterého cestovatelka Lexie objela se stejně modrým exemplářem celý svět. A stejně tak navazuje na jednu v našich končinách zcela zapomenutou cestu, kterou zhruba před sto lety podnikla s Fordem T Aloha Wanderwell. I ta jela kolem světa a samozřejmě to bylo daleko větší a delší dobrodružství. My bohužel tolik času nemáme, takže jsme se vypravili hledat místa podobná těm světovým, která jsou v Evropě. Celý trip měl skoro 6500 km a kromě „Aljašky“ jsme našli také třeba sochu Svobody, duny, za které by se nemusela stydět ani Sahara, našli jsem i kousek Číny, Japonska nebo Vietnamu a úchvatný byl třeba také švýcarský Grand Canyon. Bylo toho fakt hodně. Téměř celou cestu jsme navíc kempovali a vařili si z konzerv. Bylo to super! Všechny články z této cesty se budou postupně objevovat na stránce, kam se dostanete kliknutím na tlačítko „další články“ 

Další články

Na úvod Aljaška anebo Lago di Braies

Když se tahle cesta plánovala, rozhodně jsme tam chtěli mít nějakou zimní lokaci. Při brouzdání po internetu jsem narazil na názor, že Lago di Braies navozuje atmosféru Aljašky. Fotky kolující po internetu tomu dávají zapravdu. Nádherně tyrkysová voda uprostřed obřích hor a strmých skal. Po ranním rozmrznutím na slunci a poté, co jsem odpojil stan od auta, jsem zamířil právě sem. 

A už příjezd k jezeru ukázal, že to přirovnání k Aljašce není úplně přehnané. Silnice stoupající mezi vysoké hory, které se tyčí za lesy lemující cestu. Jenže už od první chvíle je také jasné, že tohle místo bude turisticky oblíbené až moc. Už šest kilometrů před cílem potkáváte parkoviště P1. Kolik jich tu asi bude? Jsou tu celkem čtyři. Čtyřka je v podstatě přímo u jezera a i o všední den na konci března je tu nečekaně hodně aut. Raději si ani nechci představovat, co se tu děje v nějaké větší sezoně. 

Ceny parkování u Lago di Braies

ČasMotocyklOsobní autoObytné autoAutobus
6:00-17:005 euro/3 h10 euro/3 h20 euro/3 h---
17:00-20:003 euro/3 h
6 euro/3 h
20 euro/3 h
---
20:00-6:002 euro/3 h
3 euro/3 h
20 euro/3 h
---
Sazba za 24 h------40 euro50 euro
30 min navíc/max sazba+0,5 euro/7 euro+0,8 euro/15 euro------

Kempování v Dolomitech, cena

Až na jednu výjimku se během celé téhle cesty kempovalo, a to i v Dolomitech, kde ranní teploty padaly k mínus deseti. Teplý spacák v kombinaci s topením to ale vyřešil. Spal jsem tu dvě noci, konkrétně v kempu Olympia ve městečku Villabassa. Pro představu přikládám ceny z přelomu března a dubna: 

  • Místo s elektřinou, 2 noci: 33,55 euro
  • Turistická taxa, 2 noci: 5,40 euro

Samozřejmě odsud můžete podniknout i větší výlety, ale můj případ byl asi ten úplně klasický, který bude provozovat většina zdejších návštěvníků. Chtěl jsem vidět především samotné jezero, které jsem chtěl obejít kolem dokola. Trasa má zhruba 3,5 kilometru a v letních měsících by to měla být nepříliš náročná procházka. Jenže v zimě to neplatí.

Když jsem se u hotelu vypravil doleva s tím, že jezeru objedu po směru hodinových ručiček, hned následovala cedule, že cesta je po 400 m zavřená. Došel jsem, kam to šlo, pak jsem ještě kousek popošel po břehu, protože vody bylo v jezeře málo a jezero bylo navíc zamrzlé, ale rychle jsem pochopil, že pokračovat po zavřené cestě fakt není dobrý nápad. 

Cesta se na chvilku ztrácela v lese v prudším kopci, na zemi přemrzlý sníh a ledové plotny... Tohle chtít projít v obyčejných botách je opravdu takříkajíc o hubu. Vrátil jsem se proto zpět k hotelu a šel druhou stranou, kde je velmi široká příjemná cesta. I zde je ale pár krátkých prudších stoupání a i to byl na zmrzlém podkladu trochu problém. Potkal jsem i skupinku mladých Španělek, které sem dorazily v teniskách a chvílemi se zdálo, že se hromadně sesypou do jezera. I nenáročná procházka v horách si prostě žádá odpovídající obuv. 

Po téhle cestě dále šlo spíše méně lidí a ti, kteří se tam vydali, často vzdali svou snahu dojít na druhou stranu u prvního zmrzlého kopečku. Takže na protější straně Lago di Braies byl docela klid. Ale přímo u hotelu to bylo jedno velké focení na sociální sítě a restaurace v době oběda praskala ve švech. 

Jaké je teda Lago di Braies?

Nelze se tomu divit. Lago di Braies je fakt nádherný kus země. Té tyrkysové vody jsem si sice moc neužil, ale jinak je to poměrně vysoko položené horské místo (1500 m n. m.) nabízející katalogové scenérie a velice snadnou dostupnost. Tohle je z pohledu turismu smrtící kombinace. Pokud si tak chcete užít jezero aspoň trochu v klidu, bude to chtít vyrazit hodně brzo ráno a určitě ne o víkendu. 

V teplejších měsících lze kromě procházky kolem jezera využít i plavbu v loďkách přímo po hladině, což samozřejmě v době mé návštěvy možné nebylo. Každopádně pokud vám itinerář vaší cesty nedovoluje dostat se sem tak, abyste k jezeru vyrazili brzy ráno, asi sem v letní sezoně vůbec nejezděte. 

Passo di Giau: Vzhůru do oblak

Zhruba hodinu cesty a nějakých 60 km od Lago di Braies leží druhé místo, které jsem měl v rámci zastávky v Dolomitech vytipované. Byl to průsmyk Passo di Giau. Ten leží nedaleko Cortiny d'Ampezzo, takže je jasné, že ani tady nebude o turisty nouze. Tenhle průsmyk totiž nabízí naprosto skvělé scenérie a výhledy na Dolomity v celé jejich kráse. Ví to spousta lidí, protože se tudy jezdí i jedna etapa Giro d'Italia a letos se tu pojede znovu.

Já jsem se sem ale vypravil ještě kvůli něčemu jinému. Passo di Giau jsem našel v nějakém internetovém seznamu jako průsmyk, který by měl být nejvýše položeným evropským průsmykem udržovaným i v zimě. Jistěže Stelivo je něco poněkud jiného, ale tam bylo pochopitelně koncem března zavřeno, zatímco na Passo di Giau hlásili bezproblémovou sjízdnost po řádně ošetřené silnici. Přitom je to ale také pořád poměrně vysoko položené místo. U cedule, kde se asi budete chtít fotit, uvidíte oficiální výšku přes 2200 metrů. 

Po cestě od Lago di Braies jsem přímo projel Cortinu, kde vládla už pozdní lyžařská sezona a vyloženě jarní počasí, ačkoliv se v okolí ještě stále lyžovalo. Silnice postupně stoupá vzhůru, zajímavější to začne být až poté, co se odbočí z SR48 na SP638 vedoucí až nahoru do průsmyku. Čeká vás spousta pěkných vraceček, ačkoliv z téhle strany vede silnice z velké části v lese. Kdo si chce užít více výhledů, pro něj bude lepší cesta z jihu od Selva di Cadore.  

Jakmile se dostanete nad les, uvidíte Dolomity v celé jejich kráse. V době mojí návštěvy zde pochopitelně ještě vládla zimní atmosféra a vysoké sněhové mantinely kolem cesty dokazovaly, že tady se zima umí o slovo přihlásit opravdu důrazně. Výjezd to celkově je ale nenáročný, pohon všech kol jsem tady nepotřeboval. Pokud by ale na silnici byl sníh, pak by to samozřejmě bylo něco jiného. 

Jednu z těch největších zdejších plání brousil kdosi s kitem. Pro tenhle sport je Passo di Giau ideálním prostředím. Já jsem přejel hřeben, abych si prohlédl i klikatící se silničku na druhé straně. Většina místních hotelů byla zavřená, u toho jediného otevřeného byla lanovka a totálně prázdná sjezdovka. Jinak pusto a prázdno a takový klid a ticho, že když se po zmrzlém podkladu sjezdovky spouštěli tři lyžaři, dělalo to hluk pomalu na celé údolí. 

Malá zimní procházka

Přímo nahoře v průsmyku, hned za cedulí oznamující výšku průsmyku, je velké parkoviště. To ale v době mojí návštěvy bylo také zavřené a zavalené poctivou vrstvou sněhu. K dispozici tak bylo jen pár míst před závorou u Berghotel Passo Giau. Bez nějaké speciální výbavy se v zimě odsud dalo dojít v podstatě jen na jediné místo, a to na vyhlídku těsně pod skalní masív Ra Gusela. Z parkoviště to bylo asi tak na půl hodinky a i když to není nijak daleko, stojí to za to.

Já jsem se sem dostal pozdě odpoledne už ve chvíli, kdy kiťák zabalil svého draka a těch několik málo turistů také zmizelo. To jsou pak kouzelné chvíle. Jen vy, sníh, ostrý ledový vítr a nekonečné hory všude, kam se člověk podívá. 

V létě se odsud dá vyrazit do okolí na spoustu treků a procházek, případně lze výlet různě nakombinovat s lanovkami, kterých je blízko Passo di Giau docela dost. Já jsem toho více než průjezdy průsmykem a podvečerní procházku na vyhlídku nestihl, takže popis dalších zdejších míst přenechám někomu, kdo tu také byl a chtěl by o tom něco sepsat do rubriky Komunita. 

Teď už zase rychle zpět do spacáku

Tyhle dva malé výlety jsem dal za jeden den. Návrat do kempu už byl proto poměrně pozdní, skoro až za tmy. Auto hlásilo nabití na něco málo přes deset procent a hlad oznamoval nutnost sáhnout pro další konzervu. Vyřídil jsem všechny tyhle formality, hodil rychlou sprchu a zaplul do spacáku, abych vcukuletu usnul a spokojeně spal do té doby, dokud mne neprobudila zima, protože jsem nevědomky vystrčil ruku ze spacáku. 

Další ráno proběhlo balení, návštěva blízké nabíječky a pak jeden z těch ne až tak dlouhých přejezdů k Veroně na safari. Mělo sice pršet, ale zase mělo být také podstatně tepleji než v Dolomitech. Ale o tom zase příště. 

Zdroj: autorský text

Ford Explorer Electric: Čím jsme jeli

Podobně jako Lexie jsme vyrazili na trip „kolem světa“ s elektrickým světlem modrým Explorerem. Technicky je to sourozenec Škody Enyaq nebo VW řady ID. Naším společníkem byla vrcholná verze s pohonem všech kol (a tedy s dvojicí elektromotorů), která má výkon 340 koní a hlavně která se umí nabíjet ze všech variant nejrychleji (výkonem až 185 kW). Udávaný dojezd je 532 až 566 km, to se ale netýká dálničního provozu s naloženým autem. Naší realitou byly poloviční vzdálenosti. Rychlost nabíjení ovšem byla velmi příjemná, stejně jako komfort a dynamika. Silné elektromotory zařídí pořádný odpich i plně naloženému Exploreru. To se hodí třeba na dálnicích, když se potřebujete rychle zařadit do jiného pruhu. Veškeré technické detaily a ceny najdete v katalogu u kolegů z Autosalonu.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Kolem světa po Evropě: S elektrickým Explorerem máme za sebou 3000 km a spoustu navštívených míst

Naše cesta „kolem světa“ vstupuje do druhé poloviny. Ta první byla velmi výživná.
04.04.2025 08:00
|
3
Reklama

Přes pět tisíc kilometrů dlouhý trip s elektromobilem. Vzali jsme Explorer a vyrazili „kolem světa“

Naše cesta „kolem světa“ bude samozřejmě po Evropě. Ale místa navštívíme světová!
28.03.2025 08:42
|
0
Reklama

Pivařova cesta kolem světa. Mapa ukáže, kde stojí jedno točené 15 Kč a kde skoro 300 Kč

V Ománu je obecně z pochopitelných důvodů s alkoholem problém. Za pivo tu dáte skoro 300 Kč.
25.03.2025 08:05
|
0

Minimundus: Cesta kolem světa za šest hodin i důkaz toho, že za miniaturní dům lze dát 20 milionů

Tenhle rakouský park zabaví všechny návštěvníky. Projít se tu můžete po památkách celého světa.
08.09.2024 07:39
|
0

Itinerář Fotra na tripu 9, díl druhý: Rusko, Kunda, saunování v udírně, ponorka a Tartu

Město Kunda Fotr nemohl při návštěvě Estonska vynechat, stejně jako Tartu, město kultury.
23.04.2025 17:45
|
0

Šéf nízkonákladové společnosti Ryanair šel do restaurace. Naúčtovali mu příplatek za prostor na nohy

Kromě toho se účtovalo také 9,95 eur za přednostní sezení a 19,95 eur za sezení v tiché zóně.
23.04.2025 10:07
|
5
Reklama

Sčítání radarů kvůli zjištění, zda slouží jen a pouze k prevenci. V Itálii zmizí rychlostní pasti

Tohoto se asi v ČR nedočkáme. V Itálii chtějí zjistit reálný stav a počet rychlostních kamer.
22.04.2025 14:31
|
0

Zase jedu na dovolenou do Chorvatska a rád. Přestože ani sám nevím, kolikrát jsem tam už byl

Komentář: Dovolená bude vždy taková, jakou si ji uděláte. I Chorvatsko může být pořád zajímavé.
20.04.2025 09:05
|
1
Reklama
Fotr na tripu