Reklama
Atrakce

Rakouská obec Fucking si musela změnit jméno, lákala příliš mnoho turistů. Byli jsme se tam podívat

Dnes původní jméno připomínají staré cedule typu „Fuckinger Kartoffeln“.
Zdroj: Wikipedia Commons

Místa popsaná v článku

  • Název Fucking nemá s oním anglickým slovíčkem nic společného. 
  • Do malinké obce ale přitahoval množství turistů, takže si vesnice jméno změnila. 
  • Dnes tu člověk nenajde nic zajímavého, ale najde tu klid. 

Bylo 6. století a západní Evropa se ještě stále nevzpamatovala z neklidného období po rozpadu římského impéria. Vládu nad Evropou si postupně rozdělovaly barbarské národy, z nichž mnohé stále vyznávaly pohanské kulty. A tehdy prý jakýsi bavorský velmož jménem Focko založil osadu, která získala jeho jméno.

Fockova vesnice je jako Vucchingen v písemných pramenech poprvé zmiňována k roku 1070. O dvacet let později se dočítáme o zdejším pánovi, jehož jméno latinsky znělo Adalpertus de Fucingin. S postupujícími staletími se název dále měnil až se v polovině 16. století objevil Fugkhing, jenž se o dvě století později změnil v již známý Fucking. A pak malou nenápadnou rakouskou vísku objevil anglosaský svět…

A začaly se ztrácet cedule

První vlnu pozornosti vyvolal Fucking na konci 2. světové války, kdy se do oblasti dostali američtí a britští vojáci, kteří do světa vypustili první fotografie s imaginativním názvem vesnice. Lavinu ale spustil až internet.

Obci Fucking, mající pouze kolem stovky obyvatel, se dostalo nebývalé pozornosti zejména díky globálně propojeným sociálním sítím, které nalákaly do dosud neznámé vísky nebývalý počet turistů. Ti toužili po selfie s názvem vesnice, mnozí si však rakouské Fucking vykládali mnohem svébytněji. Rakouská víska tak získala mezinárodní pozornost, o níž nestála. Neblahým důsledkem toho bylo, že se například až příliš často ztrácely cedule s názvem obce.

Velkou pozornost obec vyvolala zejména mezi Brity, kteří si místo oblíbili a vymýšleli s názvem vesnice nekonečné vtipy. Místní průvodce pro britský deník The Daily Mirror řekl: „Všichni Němci chtějí vidět Mozartův dům v Salzburgu, Američané chtějí vidět, kde se točil film Za zvuků hudby. Japonci chtějí navštívit Hitlerovo rodiště v Braunau, ale pro Brity je to všechno o Fuckingu.“

Čeho je moc, toho je příliš. A tak se starousedlíci rozhodli pro změnu názvu obce.

Oberfucking a Unterfucking zůstávají

První pokus o změnu názvu proběhl již roku 2004, byl však odmítnut. „Pro nás je Fucking Fucking a Fuckingem zůstane,“ prohlásil starosta a dalších osm let se nic nedělo. V roce 2012 se o názvu obce hlasovalo znovu a tentokrát byla většina pro změnu. Přesto až roku 2021 došlo ke změně názvu obce a 1. ledna toho roku se z Fuckingu stal Fugging.

Víska Fucking si své jméno změnila, ne tak ale další obce, které se v regionu nacházejí. Necelých 70 km severně totiž nedaleko sebe leží místní části Oberfucking a Unterfucking, které jsou součástí města St. Marienkirchen nedaleko západní hranice s Německem. Ani jedna však se svým názvem nemá problém.

Zajímavé je, že na druhé straně hranice v Německu, se zhruba 34 km od bývalého Fuggingu nachází vesnice jménem Petting. I když i tento název má svůj satirický potenciál, potíže s přemírou turistů a nechtěné pozornosti tu nemají.

Možná by byl nejvýstižnější Foging

Pokud dnes zadáte v mapách do vyhledávání Fucking, pořád vám tuhle vesničku najdou. Dnešní Fogging leží asi 40 km severně od Salzburgu, takže když pojedete někam do Itálie, případně zpět z Itálie či třeba ze Slovinska, je to skoro po cestě. A přesně takhle jsme se sem dostali my. 

Při návratu z Itálie jsme si výlet ještě malinko prodloužili, abychom zjistili, co vlastně takový Fugging nabízí. A věru toho opravdu moc není. Zábavné cedule s názvem obce už zde pochopitelně nenajdete. Když budete ale koukat pozorně, možná někde zahlédnete nějakou starší ceduli, která přece jen na původní název odkazuje. Třeba na místní náměstíčku jsme zahlédli „Fuckinger Kartoffeln“. 

Jinak je ale Fugging opravdu jen malinká vesnička uprostřed ničeho. Takže tu dnes už opět bez davů britských turistů bude panovat především klid. Celé okolí pak vypadá, že bude ideální třeba na projížďky na kole.

V době naší návštěvy nám ale počasí moc nepřálo. V husté mlze se zdálo, že by vůbec nejlepší jméno téhle obce bylo Foging. 

Zdroj: Jan Hrdina, Lukáš Dittrich, autorský text

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dálniční známky Rakousko 2025: Ceny se mění, řidiči si připlatí

Změny se týkají všech dostupných známek s platností od 1. prosince 2024.
14.11.2024 13:20
|
0
Reklama

Pneumatiky M+S už údajně nejsou považovány za zimní. Skutečně? Víme, jak tomu je v Rakousku

Médii nedávno proběhla zpráva o tom, že pneumatiky M+S už nejsou zimní. Ale neplatí to všude.
10.10.2024 10:28
|
0
Reklama

Rakousko, nedobytná chata železniční společnosti a sníh v Itálii. Natáčení osmé řady pokračuje

První epizoda už je sice v televizi, ale natáčení neskončilo. Další deník paní Colombo je tady.
03.10.2024 08:00
|
0

Rakousko má ve svých městech skvělou ekologickou past. Za nepozornost hrozí pokuta až 55 tisíc

Ekologické plakety jsou povinné pouze pro auta kategorie N. Není ale náhodou váš osobák užitkáčem?
28.08.2024 17:46
|
4

Bez mikiny bos aneb otřesný zážitek z letiště v Manchesteru. Největší šikanu si užily děti

Od začátku jsme si připadali jako kusy dobytka. To nejhorší ale přišlo u kontroly zavazadel.
19.08.2024 08:20
|
35

Amsterdam: Pach i vůně města, kde si koupíte sex, marihuanu nebo tulipány

Netradiční město s bohatou historií, které stojí za to zažít na vlastní kůži.
17.07.2024 09:04
|
0
Reklama

Kletba Zakletého jezera aneb jak jsme unikli indiánské válce

Co se skutečně skrývá za legendami, které jsou opředeny kolem tajemného jezera?
02.07.2024 12:33
|
0

Záhadné „skleněné“ pevnosti najdete pouze ve Skotsku. Kdo je stavěl a proč?

Jednu z největších archeologických záhad doby železné jsem měl nadosah.
22.05.2024 08:18
|
0
Reklama
Fotr na tripu