Polsko má spoustu krásný jezer. Důkazem je třeba Jezioro Czorsztyńskie, které jsme objeli na kole
Místa popsaná v článku
- Na jezero se můžete vydat čtyřmi různými typy lodí.
- Součástí přírodní rezervace Bór na Czerwonem je i turisticko-cyklistická naučná stezka.
- V restauraci Markowa Zagroda jsme ochutnali místní specialitu - pečené pstruhy.
Czorsztyńskie jezero vzniklo přehrazením řeky Dunajec a vybudováním přehrady mezi dvěma hrady Czorsztyn a Niedzica. Jezero má plochu 10 km². Výstavba přehrady byla ukončena v roce 1997 a pyšní se přehradní zdí o výšce 56 metrů. Přehrada má 2 turbíny s výkonem elektrárny 90 MW.
Czorsztyńskie jezero jako turistická atrakce
Jezero slouží také k rekreačním účelům. Je zde možnost zapůjčit si loďky s vesly a šlapadla. Dá se také absolvovat vyhlídková plavba na lodi. Na jezeře zároveň jezdí kyvadlová lodní doprava mezi zmíněnými hrady Czorsztyn a Niedzica v podobě malých loděk s kapacitou zhruba 10-12 lidí, nebo lze plout i větším parníkem.
Obě varianty jsou určeny i pro cyklisty, takže stačí zakoupit si lístek za 25 zlotých a pohodlně se dostanete i s kolem na druhou stranu jezera. Plavba trvá přibližně 15 minut malou loďkou a 25 minut parníkem. Malá loďka je rychlejší, ovšem za cenu toho, že občas schytáte prskanec vody do tváře, když je větrno. Parník je zase pohodlnější, spodní paluba je dokonce uzavřená, takže v horším počasí lze plavbu absolvovat i komfortně. Horní paluba je otevřená, což z ní dělá ideální místo pro focení během plavby.
My jsme si vyzkoušeli plavbu oběma způsoby a nutno říci, že jsme si to užili i na parníku i na malé loďce. Parník jezdí v hlavní sezóně přibližně jednou za hodinu (poslední plavba z Niedzice je v 16:30) a malé loďky jezdí častěji (poslední plavba z Niedzice je v 18:00).
Na kole z vesnice Kluszkowce směr Nowy Targ
Program na kole nám však začal už ráno, kdy jsme vyrazili z vesnice Kluszkowce. Hned jsme se napojili na cyklostezku a vedle jezera jsme směřovali západním směrem. Původní plán obkroužit jezero jsme však pozměnili u Debna, kde jsme měli v plánu jet na jih a obkroužit jezero v protisměru hodinových ručiček. Trasu jsme však prodloužili o zajížďku do Noweho Targu. Přispěl k tomu hlavně fakt, že až do Noweho Targu jsme jeli po perfektní cyklostezce.
Nowy Targ, jak prozrazuje název (v překladu „nový trh“), je známý svými trhy, které se konají na místním tržišti každý čtvrtek a sobotu. Kousek od tržiště vede i zmíněná cyklotrasa. Nowy Targ má přibližně 33 000 obyvatel a je regionálním centrem Podhalí. V centru jsme si prohlédli náměstí s radnicí a fontánami a sousoší Dialog. Jeho autorem je Michał Batkiewicz právě z Nowého Targu. Sochařská kompozice znázorňuje zvířecí motiv: ovci a berana.
Po polední pauze jsme se vydali na jih, kde se kousek za městem nachází Bór na Czerwonem (v překladu les na Czerwonem). Je to přírodní rezervace, která byla vytvořena již v roce 1925 a patří do soustavy Oravsko-Podhalanských rašelinišť. Centrální část rezervace tvoří vrchovištní rašeliniště, kolem kterého se nacházejí zamokřené a lesem porostlé území. Na konci rezervace vede turisticko-cyklistická naučná stezka (závěr je po dřevěném můstku), na jejímž konci se nachází dřevěná vyhlídková terasa.
Cesta zpět k jezeru
Po krátké prohlídce jsme se vydali přes husté lesy v okolí Gronkowa, Krempachy a Fridman opět k jezeru, abychom dokončili naši okružní jízdu. Na jižní straně nás však čekala vcelku strmá stoupání, takže profil nebyl tak rovinatý jako na severní straně. Stále jsme si ale užívali kvalitní asfaltovou cyklostezku až do Niedzice, které dominuje hrad Niedzica, zvaný také Dunajec.
Kousek od hradu se nachází i přístaviště, které bylo naším cílem, abychom se přeplavili na severní stranu jezera. Čekání na loď jsme vyplnili posezením u kávy v bistru hned vedle přístaviště. Po přeplavení na severní stranu nás čekaly už jen 2 kilometry do vesnice Kluszkowce, místa našeho ubytování.
Markowa Zagroda a zdejší delikátní pstruzi
Kousek od vesnice Kluszkowce se nachází osada Mizerna. V místní restauraci Markowa Zagroda se specializují na pečení pstruhů. V krásném areálu si můžete zkusit také chytání ryb v malém rybníčku.
My jsme však dali přednost jen konzumaci, v nabídce jsou pstruzi pečení v peci, uzení pstruzi a také smažení pstruzi + samozřejmě různé variace příloh. Při objednávce a zaplacení jídla dostanete pager a můžete si vybrat místo k sezení v rozlehlém areálu, takže podnik je bez obsluhy. Když je jídlo připraveno, dostanete signál na pager a svou objednávku si vyzvednete v restauraci. Pstruzi byli delikátní a atmosféru místa vyšperkovala i místní goralská kapela, která měla koncert vedle rybníčku u restaurace.
Zdroj: autorský text