Proč se říká serpentině serpentina aneb cestování jako způsob vzdělávání
![Lukáš Dittrich](https://static.fotrnatripu.tv/img/authors/19f9c61ad69b20bebc86ea045e687d6b.lukas-dittrich.20250115125044.webp)
- Co vám klikatá silnice plazící se po úbočí připomíná? Možná hada?
- Tak přesně proto se serpentině říká serpentina.
- Původ je z latinského „serpentinus“, tedy hadovitý nebo hadí. A také italské „serpente“ znamená had.
Klikaté silnice stoupající vysoko do hor plné ostrých vraceček bývají vděčnou cestovní atrakcí. Vyšplhat se někam vysoko do hor může být až adrenalinovou záležitostí samo o sobě, zejména pokud se tam chcete dostat s větším obytňákem, nebo třeba s vypětím vlastních sil na kole.
Šplhat se budete serpentinami a při tom nekonečném zatáčení si možná položíte otázku, odkud se tohle označení vlastně vzalo. Proč se serpentinám říká právě serpentiny?
Žádná záhada, může za to had
Žádná velká záhada v tom není a pokud mluvíte anglicky nebo italsky, patrně už tušíte, kde se tohle slovo vzalo. Anglické „serpent“ znamená had, v italštině je to „serpente“ a oficiálně na počátku toho všeho údajně bylo latinské „serpentinus“. V překladu je to pořád v podstatě to stejné, tedy „hadí“ nebo „hadovitý“.
Všechno tohle zkrátka odkazuje na tvar cesty klikatící se obvykle po úbočích nějakých prudkých svahů. Respektive na tvar cesty, která se po těch úbočích doslova plazí.
Podobně zatočené „hadí“ silnice ale různě po světě mohou mít i jiná označení nebo přezdívky. Třeba ve Francii najdeme Les Lacets de Montvernier, což ve volném překladu znamená Montvernierské tkaničky. Článek o tomhle konkrétním místě najdete zde.
A schválně, která je vaše nejoblíbenější silnice plná serpentin? Bude to třeba Grossglockner, nebo Stelvio? Nebo třeba osmý div světa v podobě Strada della Forra u Lago di Garda? Podělte se, ať víme, kam vyrazit.
Zdroj: autorský text