Neznalost pravidel přijde v oblíbené letní destinaci draho. Pozor na krmení holubů i na sběr písku

- Dovolená v Itálii se dá přežít bez pokut, stačí dodržovat pravidla.
- V národním parku Cinque Terre hrozí pokuta za žabky na nohou až 2500 euro (62 300 Kč).
- Za mušle nebo písek ze Sardinie zaplatíte až 3000 euro (74 760 Kč).
- S drony se dá v Itálii létat, musíte se ale za poplatek registrovat. Jinak je to až za 2000 euro (49 840 Kč).
Itálie právem patří k oblíbeným dovolenkovým destinacím, kam Češi každoročně vyrážejí. Je to také jedna z evropských zemí, kde si člověk musí dát pozor na různá pravidla a hlavně pokuty. Pojďme si připomenout, na co byste si v Itálii měli dát pozor, abyste si zbytečně neprodražili letní dovolenou.
Až 70 tisíc za písek a mušle!
Zbyl vám rohlík od svačiny? Pak s ním rozhodně nekrmte holuby a jiné ptactvo v Benátkách a dalších větších městech Itálie. Jestliže vás někdo uvidí, počítejte s tím, že se vám dovolená prodraží. Pokuta je přísná (až 500 euro - až 12 460 Kč), protože zákaz turisté nedodržují a stále ptactvo krmí. Holubi přitom mohou přenášet různé nemoci a znečišťovat exkrementy okolí. Nejhorší situace je na náměstí San Marco. Zapomeňte tak na ikonické fotky s holuby a raději si kupte croissant.
Zákaz koupání v kašnách by mohl být poměrně pochopitelný, ale někteří turisté nemají respekt ani k tomu. Přitom riskují i své zdraví – voda může být od jiných návštěvníků či zvířat znečištěná. Pokuta za takové osvěžení je až 450 euro (11 214 Kč) a zákaz platí na celém území Itálie. Stejně tak si dejte pozor v Římě na Španělské schody. Tady hrozí pokuta od 160 do 400 euro (3978 - 9968 Kč). Kontroly jsou velmi přísné. Prostě si raději odpočiňte na lavičce. Sezení na schodech totiž způsobuje nevratná poškození a navíc přispívá k přeplněnosti místa.
Jednu z nejvyšších pokut vůbec můžete dostat na ostrově Sardinie. Na sběr písku do sklenice nebo odnesení byť jen maličké mušle raději rovnou zapomeňte. Možná to samo o sobě nezní hrozně, ale pokud by si suvenýr chtěl odnést každý, z místních pláží by nezbylo nic. Navíc tím narušujete plážový ekosystém. Platí zde tedy zákaz odnášení písku a mušlí. Pokud vás nachytají – a věřte, že na Sardinii je to hodně hlídané – pokuta může být až 3000 euro (74 760 Kč).
Zákaz sběru platí i pro řasy a mořskou vodu. Pozor si dejte také na náramky z mušlí a podobné suvenýry. Pokud si nejste jistí, zda je kupujete legálně, raději si to ověřte na oficiální stránce (na tomto odkazu nebo zde). A ještě jedna drobnost – při sprchování na pláži nepoužívejte mýdlo, protože ohrožuje mořské prostředí. Za porušení tohoto zákazu hrozí pokuta až 300 euro (7 476 Kč).
S drony je to trochu komplikované
Zákaz nošení žabek v Itálii patří mezi trochu kontroverzní témata – řada médií z toho udělala nesmyslnou bublinu. Takže ano, žabky, sandály i baleríny samozřejmě nosit můžete. Jediné místo, kde je vhodné je vyměnit za pevnější obuv, jsou stezky v národním parku Cinque Terre. Italové zde zavedli pokuty za nevhodné obutí ve výši 50 až 2500 euro (1246 Kč - 62 300 Kč) – právě proto, že je těžké ukáznit nezodpovědné turisty. Procházka městem je jedna věc, ale do hor už jsou potřeba pořádné boty. Podrobněji se tomuto tématu věnuje redakční kolega Lukáš.
Milovníci fotek z výšky si na dovolenou do Itálie klidně mohou vzít i svého drona. Musí ale splnit několik podmínek, aby mohli beztrestně létat. Dron je nutné registrovat na portálu D-Flight (členství Base stojí 6 euro na rok) a dodržovat předpisy EASA a ENAC. Létání bez povolení může vést k pokutě až 2000 euro (49 840 Kč), podle závažnosti přestupku. Registrace navíc zpřístupní mapy letových zón, takže se vyhnete zakázaným oblastem.
Každý dron, který si turista přiveze, musí být také registrován u našeho Úřadu pro civilní letectví (ÚCL). Pilot musí absolvovat online školení a složit test. Pokud to všechno máte, v Itálii už není potřeba nic dalšího řešit – jen mít u sebe certifikát o absolvování a na dronu nalepený ID kód. Létání je zakázáno nad plážemi, památkami (např. Koloseum, Vatikán) a vojenskými objekty.
Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí, ÚCL, Velvyslanectví ČR v Římě