Naděje? Hlavně pro Západní Kapsko
Graaff-Reinet má ale šanci na zachování svého původního jména. Je totiž tak starý, že se přejmenování bude prosazovat jen těžko. Dobrým příkladem je Kapské město, jehož přejmenování na //Hui !Gaeb bylo nakonec zamítnuto, jak napsal
tamní webový zpravodaj Cape Town ETC. Kapským městem totiž bylo odjakživa a Khoikhoiové zmíněným původním jménem nazývali spíš horu.
Jako centrum Západního Kapska navíc těží z velkého množství bělošské menšiny, která pomáhá držet takové změny na uzdě. Ostatně, starostou Kapského města je Geordin Hill-Lewis, tedy běloch, což v Jihoafrické republice není tak časté.
Některá ostatní města ale už změny podstoupila. Nejviditelnějším bylo v roce 2021 přejmenování téměř milionového Port Elizabeth ve Východním Kapsku na Gqeberha (opět se čte s mlasknutím). Nové jméno od roku 1998 dostalo celkem 85 měst a obcí. Hodně známé je také středisko Mbombela v provincii Mpumalanga, které se dřív jmenovalo Nelspruit. Turisté totiž právě přes jeho letiště míří do slavného Krugerovar parku. Vyložený boj proti kolonializmu je cítit za přejmenováním Qeenstown na Komani nebo King Williamstown na Qonce. Padají afrikánská jména, jako třeba Donkerhoek na Entababusuku, Dreihoek na Uhlelo či Uitenhage na Kariega. Jinde se zase spíš jen narovnávají názvy (třeba Makhasanemi na eMakhasaneni), aby víc odpovídaly používanému jazyku. To je typický případ provincie KwaZulu Natal, kde ještě existují nezávislí králové, které jihoafrická vláda toleruje a nechává jim stále jistou moc nad tamním obyvatelstvem. Mimochodem, na wikipedii existuje kompletní seznam všech přejmenovaných míst v JAR, je opravdu dlouhý.
Najdete ho zde.
Není jisté, kam dál zákon o přejmenování míst a měst povede. Zatím je evidentní, že Jihoafrická republika nemá problém s tím měnit dlouho zažité názvy. U moci je ANC, Mandelova strana, která přes řadu skandálních případů korupce stále těží z velké popularity. Její voliči chtějí narovnávat vztahy, když už ne přerozdělováním půdy jako v sousedním Zimbabwe, které dopadlo tragicky, tak alespoň změnou jmen. Otázkou je, zda místo toho naopak tak velké množství změn převážně jedním směrem nevyvolá spíš větší nenávist než porozumění.
Podívejte se na video, kde vám Tanja Kleinhas z organizace pro původní obyvatele JAR ukáže, jak se vyslovuje //Hui !Gaeb:
Zdroj: Daily Maverick, Business Tech, Cape Town ETC,