Reklama
Rady cestovatelům

Buffels Bay: Čarovná zátoka pokaždé překvapí. Potkali jsme tu opice, pštrosy, pavouky i žraloky

Ten samý den jsme v okolí Kapského města spatřili i velrybu s mládětem.
Zdroj: Ondřej Běhal - Fotrnatripu.tv

Místa popsaná v článku

Malá zátoka Buffels Bay přiléhá k území Table Mountain National Parku nedaleko mysu Dobré naděje. Jde o místo, které se v mnoha průvodcích neobjevuje. Přesto jsme tu prožili nezapomenutelné chvíle. Zaujalo nejen přílivovým bazénem a vybavením pro piknikování, ale zejména velmi bohatou a pro českého turistu hodně exotickou faunou.

Pokaždé bez turistů

Většina turistů zaplatí vstupenku do Table Mountains National Parku proto, aby navštívila mys Dobré naděje a Střelkový mys (Cape Point) s jeho majákem a lanovkou. Tato místa bývají zaplavena turisty. Když ale cestou na Střelkový mys odbočíte z hlavní silnice doleva k oceánu a dojedete k maličké zátoce Buffels Bay, která je součástí mnohem větší False Bay, potkáte tam i v sezóně nanejvýš několik aut. Místo na první pohled moc nezaujme. Kousek od parkoviště je Buffels Bay Beach s bílým pískem, která bývá liduprázdná i proto, že v okolí najdete působivější pláže. Zajímavější pro turisty bude přílivový bazén a místa pro piknikování. Autor tohoto textu ale prožil při dvou návštěvách tohoto místa dva životní zážitky se zástupci místní bohaté fauny.
Zdroj: Ondřej Běhal - Fotrnatripu.tv
Sledujte řádění opic na parkovišti v Buffels Bay.

Auta jako hračky

Poprvé jsme sem zavítali s rodinou koncem zimy 2022 (tady samozřejmě vrcholilo léto), protože jsme se dočetli, že jde o místo s častým výskytem paviánů (anglicky „baboons“). Dvouleté dcerce jsme slibovali opičky, a tak byla dost zklamaná, že jsme žádné neviděli. Z množství bobků rozesetých po parkovišti a okolí ale bylo jasné, že si tu dávají sraz dost často. A tak jsme se rozhodli to nevzdávat. Navíc jsme mohli pozorovat hodně zblízka pštrosy. Pak jsme na chvíli odjeli opodál k hustému keřovitému porostu. Mezi keři jsme objevili sítě pavučin jak v nějakém lanovém parku. Nebo spíš v hororu, protože uprostřed každé pavučiny seděl velký žlutočerný pavouk. A byly jich desítky, stovky… Představa, že bychom si téhle pasti nevšimli a proběhli skrz, nebyla vůbec příjemná, i když jsem si později našel, že šlo zřejmě o neškodného tvora jménem „Golden Orb spider“. Udělali jsme několik fotek a opatrně vycouvali. Cestou jsme ještě narazili na želvu. A pak se vrátili na parkoviště. A tady našli, kvůli čemu jsme sem přijeli.

Řádila tam početná tlupa paviánů. Některým z nich posloužila jako hřiště parkující auta. Když jsem viděl, jak dokáží zánovní vozidla demolovat (podrobnosti v galerii pod tímto textovým blokem a na videu výše), bylo mi jasné, že musím střežit náš Volkswagen Polo z půjčovny, jinak budu mít při vrácení dost velký problém. A nejen to. Z některých agresivních samců šel takový strach, že jsem se trochu bál, abych nemusel bránit i manželku s dcerkou. Naštěstí k otevřenému konfliktu nedošlo, i když auto jsem úplně neubránil a občas se po něm některý z opičáků proběhl. 

Kromě samců tam byla i spousta roztomilých opičích miminek s maminkami, takže zůstalo u nezapomenutelného zážitku bez toho, že by byl zesílen nějakou zlou příhodou.

Žraloci u bazénu

Buffels Bay mi přinesla „zvířátkový zážitek“ i během mé druhé návštěvy tohoto místa, byť z úplně jiného soudku. Přijeli jsme sem s kolegou začátkem listopadu (tedy koncem jihoafrického jara) v rámci testovacích jízd s modernizovanou Audi Q8. Kontrast s turisty přecpaným mysem Dobré naděje a Cape Pointem byl ještě výraznější, než před rokem. Tady u Buffels Bay jsme potkali pouze rybáře, který po našem příjezdu dokončoval vedle přílivového bazénku svou práci a uřezával uloveným rybám hlavy.

Přílivový bazén byl slušně naplněný vodou. Nepředstavujte si ale vymazlené infinity hotelové bazény. Jde o obyčejný vyzděný obdélník na pobřeží s přírodním dnem. Jeho kouzlo spočívá v klidné hladině a ochraně proti vlnám. I když nebylo nejtepleji, rozhodl jsem se pro plaveckou fotku. Na konci bazénu směrem k oceánu jsem vylezl a po vrcholu zídky se chtěl vrátit zpátky.

Jenže: „Ty vole, pojď jsem, tady jsou ryby jako kráva,“ halekám na Radka. Z moře pomalu a elegantně až k zídce připlouvalo několik ryb. Velkých ryb. Ta největší měla přes metr a půl. A navíc ta ikonická ploutev nad hladinou. Takže vlastně paryb…

„Ty vole, poběž, to jsou žraloci,“ volám na kolegu, s nímž jsem před několika hodinami poprvé v životě kousek od nedaleké Boulders Beach pozoroval jen několik desítek metrů od břehu velrybu s mládětem.

Většina lidí se žraloků bojí, ale mě nádherný pohled na ně spíše motivuje skočit k nim do moře. V Thajsku jsem kousek od nich šnorchloval, byli podobě velcí a strach jsem taky necítil. Ale přece jen – mám doma ženu a čtyři děti. Měl bych být maximálně zodpovědný. Srdce chce za žraloky do vody, hlava se brání.

Přibíhá i jeden z místních obyvatel. „Máte obrovské štěstí. Vidět tady žraloky, to se nepoštěstí každý den,“ vypadá podobně vzrušeně jako my. „Můžu za nimi do vody? Nehryznou mě?“ ptám se ho. „Neboj. To jsou chrtí žraloci (hound sharks). Ti na lidi neútočí,“ pobízí mě, i když sám zůstává v bezpečné vzdálenosti na břehu.

Dělám to, co jsem chtěl udělat od začátku. Beru do ruky kus rybí hlavy válející se v zátoce, vstupuji do vody a nabízím ji žralokům. Bojí se. Připlují třeba na dva tři metry, ale blíž ne.

I tak je to úžasný zážitek. Miluji Jižní Afriku. Miluji Kapsko. Miluji Buffels Bay.

Zdroj: Ondřej Běhal - Fotrnatripu.tv
Pozorovat v klidu žraloky jen několik metrů od nich v divoké přírodě, to se nepoštěstí každý den ani v Jižní Africe.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Kam za divokými delfíny? Třeba do Skotska

Věřili byste, že Skotsko je jedním z nejlepších míst v Evropě, kde pozorovat delfíny?
25.10.2023 08:04
|
0
Reklama

V této ZOO je dotýkat se zvířat dovoleno. I krokodýla, hrocha nebo tygra!

Když budete chtít strčit krokodýlovi hlavu do tlamy, nikdo vám nebude bránit!
08.08.2020 09:46
|
4

Tip na autovýlet po Česku: Nůž Rybička má čestné místo v muzeu. Stal se národním symbolem

Továrna v Mikulášovicích funguje i dnes a vyrábí staré klasiky, ale i nové unikáty
07.07.2020 20:38
|
1

Tomu neuvěříte. Galerie vystavuje místo obrazů traktory!

Obdivovat můžete umělecké kousky. Třeba traktor, co navrhoval samotný mág designu Pininfarina
01.09.2020 12:16
|
5

Krize! Pepa stojí v Uzbekistánu, nemá peníze, ani naftu!

Po 7500 ujetých kilomerech se Toyota Land Cruiser zastavila. Důvod? Chybí palivo!
31.07.2019 08:41
|
3

Pepa zešílel. Chlemtá za volantem bordžomku. Co je to za dryják?

K dobrému zvyku naší smetánky patří projít se na kolonádě ve Varech. V Gruzii totéž platí o Borjomi
11.07.2019 10:00
|
0
Reklama
Fotr na tripu