Kojenecká letenka zdarma se nemusí vyplatit. Víme, kdy dítěti do dvou let koupit vlastní sedadlo
- Děti mladší dvou let (kojenci) mají letenku zdarma, musí však platit letištní poplatky.
- Kojenci běžně nemají nárok na vlastní sedadlo, extra sedadlo lze dokoupit.
- Cena extra sedadla může být nižší než letištní poplatky u bezplatné kojenecké letenky.
Představa, že máte při cestě na dovolenou letenku zdarma, je lákavá. Mnohé rodiny proto cíleně plánují své cesty na dobu, kdy dítě ještě nedovršilo věk dvou let, a za jeho letenku tak nemusí platit. Výhodná kojenecká letenka má ale háček.
Dítě nemá nárok na vlastní sedadlo a musí sedět na klíně rodiče. A tato nepohodlná varianta někdy stojí víc, než na kolik vyjde plnohodnotná letenka pro dospělého. Poradíme, jak situaci obrátit ve vlastní prospěch.
S miminkem nečekejte pohodlí
Zatímco pasažéři starší dvou let mají při koupi letenky automaticky nárok na vlastní sedadlo, kojenec může cestovat dvěma způsoby. V základní variantě, která je aerolinkami při nákupu letenek standardně nabízena, nemá kojenec na vlastní sedadlo nárok a cestuje na klíně dospělé osoby. Kojenec neplatí letenku, což ovšem neznamená, že by cestoval zdarma.
Kojenec není osvobozen od letištních poplatků, které například u společnosti Ryanair vychází na 25 eur. Pro ostatní pasažéry jsou letištní poplatky zahrnuty v uveřejněné ceně letenky. Snadno se proto může stát (typicky u akčních letenek nízkonákladovek), že za kojeneckou letenku „zdarma“ zaplatíte více než za tu plnohodnotnou. Tento paradox můžete snadno vyřešit zakoupením extra sedadla.
Koupě vlastního sedadla není pro kojence nabízena, nicméně vyřízení není složité. Například u společnosti Ryanair stačí, když při pořizování letenek vyberete svému nejmladšímu klasickou letenku pro dospělého, následně zavoláte na zákaznickou podporu a požádáte o změnu sedadla na variantu „kojenec“.
Nezapomeňte na rezervaci konkrétních míst, při náhodném výběru by se extra sedadlo mohlo nacházet v jiné části letadla. Komunikace se zaměstnancem aerolinek probíhá v angličtině a i s čekáním na připojení nám zabrala asi dvacet minut. Ke změně jsme museli nahlásit data narození a čísla cestovních dokladů jednotlivých cestujících.
Komplikovanější check-in
I přes komunikaci s pracovníkem aerolinky je nutné pro získání palubních lístků (boarding passů) stejné informace o cestujících zadat i před odletem během online odbavení (online check-in). V tomto kroku vás možná zarazí, že v systému společnosti Ryanair je kojenec vedený jako dospělý a není možné uvést jeho pravé datum narození.
Bez zadání všech povinných údajů ale nelze přejít k dalšímu kroku. Místo data narození kojence proto do systému zadejte datum narození doprovázející osoby. Tento postup nám byl doporučen pracovníkem aerolinky Ryanair.
A kdy se koupě extra sedadla vyplatí? Jak bylo zmíněno výše, můžete tak ušetřit zejména při nákupu levných letenek. Benefit vlastního sedadla ale oceníte i při delších letech, kdy se za více pohodlí a sedadlo navíc někdy vyplatí připlatit. Extra kojenecké sedadlo je také podmínkou přepravy miminka v autosedačce či vajíčku na palubě letadla.
Příjemným bonusem může být i možnost vzít plnohodnotné příruční zavazadlo, zatímco kojenec může mít v letadle zdarma pouze tašku s maximální hmotností 5 kg.
Zdroj: autorský text
Přeprava autosedačky
Autosedačka se počítá do extra dětských zavazadel a pro všechny děti mladší dvanácti let ji lze přepravovat zdarma. Běžně se autosedačka odbavuje s ostatními zavazadly a převáží se v podpalubí letadla. Autosedačku či vajíčko je možné vzít i na palubu letadla, neriskujete tak jejich poškození během přepravy. Nutnou podmínkou pro přepravu na palubě je vlastní sedadlo dítěte. Pozor, na palubu letadla můžete vzít pouze certifikované autosedačky, jejichž přeprava je schválena dopravcem.