Reklama
Letadlo

Poprvé na letišti: Kde parkovat, kam jít na odbavení a jak probíhá bezpečnostní kontrola

Tři hodiny před odletem nepodceňujte. Hlavně nezapomeňte doklady a plavky do batohu.
Zdroj: Michaela Rubešová

  • Odbavení může trvat poměrně dlouho, časovou rezervu nepodceňujte. 
  • Bezplatné parkování na Ruzyni bylo zkráceno na 15 minut. 
  • Pozor dejte na platnost cestovních dokladů. 
  • Zkontrolujte také, jak velké máte příruční zavazadlo. 

Absolvovat svůj první let v životě je vždy trochu zážitek a adrenalin dohromady. Pokud se však na celý proces připravíte dopředu, nebudete se mít čeho bát a z čeho stresovat. Navíc, jestliže letíte s cestovní kanceláří, tak po příletu do cílové destinace na vás bude čekat delegát. Provedeme vás celou cestou od příjezdu na letiště až po usazení se na sedadlo v letadle.

Doklady, léky i náhradní oblečení u sebe

Nejpozději po zakoupení dovolené u cestovní kanceláře (nebo ještě lépe před tím) byste si měli zkontrolovat, zda máte platný pas. Totéž platí, pokud se chystáte na sólo cestu. Je to rozhodně lepší, než pak panikařit pár dnů před odletem a zbytečně vynaložit tisíce na nový cestovní pas vydaný na poslední chvíli.

Zejména na letech mimo Schengenský prostor ho budete totiž potřebovat, bez platného průkazu se s dovolenou můžete rozloučit. Nezapomeňte si také zkontrolovat datum expirace, protože některé země vyžadují, aby byl váš pas platný ještě 3 až 6 měsíců poté, co se vrátíte domů. V rámci Schengenu však můžete létat pouze s občankou. Je proto vhodné si zkontrolovat platnost také u ní.

Do kabelky, batohu, příručního zavazadla, prostě čehokoli, co si budete brát s sebou na palubu letadla, si vždy dejte ty nejdůležitější a nejcennější věci. Jedná se například o peněženku, doklady, potvrzení o pobytu, elektroniku, powerbanku, klíče nebo třeba náhradní oblečení pro případ, že by se váš kufr po cestě ztratil a museli jste na něj v cílové destinaci čekat. Stejně tak by v osobní tašce neměly chybět léky, které pravidelně užíváte. Raději si jich vezměte víc, kdybyste v zemi museli zůstat déle.

Pokud se chystáte na dovolenou a máte v plánu si nechat odbavit velké zavazadlo, pak pro něj platí také pravidla. Každá společnost si určuje, jaký rozměr a váhu kufr může mít, obvykle to bývá do 23 kilogramů, ale setkat se můžete i s 32 kg. Do zavazadla nepatří elektronika jako je třeba notebook, foťák nebo powerbanka. Stejně tak zápalné látky jako jsou výbušniny a pyrotechnika, vystřelovací konfety, dále pak zbraně, zapalovače nebo bojové a lovecké nože.

Od dubna zkrácená doba parkování

Na pražské letiště se dá dostat několika způsoby, ať už je to hromadná doprava, nebo ta osobní. Své auto můžete zaparkovat navíc za poplatek přímo na letištním parkovišti. Nebudete se muset stresovat, zda vše stihnete a po návratu se k autu dostane během pár minut. Parkování si raději zamluvte dopředu, ať máte výhodnější cenu a zbyde na vás místo.

V okolí se nachází i jiné možnosti parkování, ale u nich je nutné počítat vždy s časem přesunu na letiště. Nedoporučujeme auto nechávat na modrých zónách v okolí letiště, protože vás mohou odtáhnout (pokud nemáte elektromobil). Vyzvednutí auta po týdnu stání na odtahovém parkoviště by vás vyšlo na nekřesťanské peníze. Parkování přímo na letišti ale také není nejlevnější. 

V případě, že vás jen někdo odveze, tak od dubna letošního roku platí nová pravidla. Motoristé na vysazení posádky mají pouze 10 minut, než se jim načte poplatek za vjezd. To v případě vyšší špičky může znamenat šibeniční časový úsek.

Když se budete dlouho loučit, znamená to pro vašeho řidiče jediné. Za 15 minut s vámi zaplatí 50 korun, ale jakmile se doba protáhne na půl hodiny, už ho u kasy čeká platba za 150 korun. Rozlučte se tedy raději už v autě, ať se zbytečně nezdržujete.

Let na vlastní pěst bez CK

Jestliže jste si koupili letenky sami, pak se můžete odbavit online (některé nízkonákladovky to přímo vyžadují). Postup je jednoduchý, krok za krokem si to vyřídíte buď v počítači na jejich internetové stránce, nebo přímo v aplikaci. Důležité je však mít uschovaný QR kód, který budete potřebovat pro vpuštění do tranzitní části letiště. Je proto vhodné si nabít telefon do 100 procent, aby se vám v průběhu času na letišti nevybil. S online odbavením nemusíte na letiště spěchat, pokud tedy nemáte v plánu odbavovat ještě velké zavazadlo, pak je to jinak.

Číslo přepážky je na tabuli

Pokud letíte do zemí Schengenu (nutně to neznamená, že jsou to jen ty, co jsou v EU), pak miřte na Terminál 2, pokud letíte například do Egypta nebo jiné exotické země, pak volte vždy jedničku. Po příchodu do budovy si vyhledejte informační tabuli, na které zjistíte číslo přepážky, kde si odbavíte velké zavazadlo, obvykle je otevřeno více přepážek (zvláště u charterových letů).

Jestliže tam číslo ještě není, přijeli jste na letiště brzo a musíte si počkat. Optimální je, když jste na letišti zhruba tři hodiny před odletem, protože v exponované dny zde může být více cestujících a pak vás čeká zdržení na pasovce nebo na bezpečnostní kontrole.

Jakmile se dostanete k přepážce, předložte svůj pas. Někdy po vás budou chtít i potvrzení o pobytu. Následuje zvážení a zaregistrování zavazadla. Jestliže splňujete váhový limit, nemusíte se ničeho bát. Obdržíte boarding pass (palubní letenku) a štítek od zavazadla, který se lepí na zadní stranu.

Na letence naleznete důležité informace o času odletu a číslo gatu (brány), včetně místa sezení. Je vhodné si ale kontrolovat váš let na informačních tabulích, protože se někdy stane, že se na poslední chvíli číslo brány změní, tak ať zbytečně neutíkáte přes celé letiště.

Další postup má dvě možnosti. Pasažéři, kteří letí v rámci Schengenského prostoru, to mají jednodušší, protože nepodstupují pasovou kontrolu. Pro cestování jim tak stačí mít u sebe pouze občanský průkaz. Ti se tak s palubním lístkem vydají k bráně, kde ho naskenují a pokračují na bezpečnostní kontrolu.

Cestující mimo Schengenský prostor čeká ještě pasová kontrola. Do speciální čtecího zařízení položíte otevřený pas, stránka s obličejem a údaji se naskenuje, následně se otevře branka, do které vstoupíte na vyznačená místa. Kamera si vyfotí obličej a pokud se shoduje s pasem, je vše v pořádku a můžete pokračovat do duty free zóny.

Pozor na objem tekutin

V Terminálu 1 cestující absolvují bezpečnostní kontrolu až před vstupem do odletové brány, zatímco ti v Terminálu 2 to mají rychlejší a čeká je hned na začátku po načtení palubního lístku. Co je důležité v obou případech?

Jestliže máte palubní zavazadlo, pak z něj vyndejte veškerou elektroniku, kterou položte do samostatného plastového kastlíku. My do něj pokládáme ještě telefon a powerbanku, do dalšího kastlíku odložte samotný kufr, pokud ho máte, pak samozřejmě kabelku, batoh a podobně.

Na některých zahraničních letištích vyžadují i sundání bot, v Čechách jsme se zatím setkali pouze se svlíknutím bundy, čepice, případně mikiny. Platí také, že se dávají pryč z těla veškeré kovové předměty, jako je třeba pásek nebo chytré hodinky. Jestliže jste po operaci a máte v sobě kov, jako třeba šrouby nebo kardiostimulátor, mějte u sebe lékařské potvrzení ideálně v angličtině. Nutně se v Česku nevyžaduje, ale v zahraničí by se vám potvrzení mohlo hodit.

Ven by měl přijít také pytlíček s tekutinami, kdy platí, že jedna věc smí obsahovat maximálně 100 ml, dohromady však mohou věci dosahovat hodnoty 1000 ml. Mezi tekutiny patří i kosmetika jako třeba krém, řasenka nebo rtěnka.

Uzavíratelný pytlík si lze pořídit v domácích potřebách, v drogerii a je dostupný také na letišti. Pokud jste nestihli dopít lahev s limonádou, musíte se s ní bohužel rozloučit, protože nesplňuje podmínky. Stejně tak se rozlučte s nůžtičkami na nehty, žiletkami nebo třeba deštníkem s ostrým hrotem. To vše a mnoho dalšího totiž patří do zakázaných předmětů.

V rámci bezpečnostní kontroly se může stát, že se stanete náhodným cestujícím, který bude pečlivěji zkontrolován. Ničeho se nebojte, jde jen o běžnou kontrolu a určení je čistě náhodně. V takovém případě spolupracujte s pracovníkem. Obvykle vám jen papírkem otřou oblečení a dlaně. Papírek pak strčí do speciálního přístroje, který zanalyzuje přítomnost drog nebo výbušnin. Když vše proběhne v pořádku, můžete si z pásu odebrat své věci a zamířit k bráně.

Vzhůru do oblak!

Poslední částí je čekání na boarding. Připravte si letenku do pasu a předejte ji letušce. Tu obvykle nebude pas zajímat, ale každá aerolinka to má jiné. U nízkonákladovek mohou kontrolovat velikost palubního zavazadla, pokud přečuhuje, budou chtít zaplatit „pokutu“.

Každopádně z palubního lístku vám odtrhnou větší část a vám zbyde jen malý útržek, na kterém máte navíc nalepený štítek od kufru. Zůstanou na něm také informace, kde se v letadle nachází vaše sedadlo. Ta jsou obvykle značená v horní části, takže číslo sedadla nemůžete přehlédnout. Jestliže u sebe nepotřebujete nic, pak si palubní kufr schovejte do schránky na hlavou, menší se vejde pod sedačku před vámi.

Před odletem si zapněte pás a vyslechněte si instrukce od letušek, v telefonu si zaklikněte letový režim a do pusy si dejte žvýkačku nebo třeba bonbon, pomůže vám to od zalehlých uší a také nervozity. Po vzletu vás čeká pár i několik hodin letu podle cílové destinace. Doporučujeme si vzít s sebou třeba knížku nebo si do telefonu stáhnout písničky, či filmy, na které můžete koukat bez připojení na internet.

V letadle je poměrně hluk, a tak se vám nebude asi lehce spát, ale někteří to řeší prostě špunty do uší. V neposlední řadě si na sebe přibalte svetr nebo mikinu, protože na některých letech může být zima od klimatizace, tak ať nezmrznete a celý let ještě na dovolené neodstonáte.

Pokud máte další užitečné tipy, jak co nejsnáze absolvovat celý proces odbavení i let samotný, neváhejte se podělit v diskuzi. 

Zdroj: autorský text

Reklama

Diskuze

Anonym - 17.09.2024 11:07:50
Zase lobing pražského letiště. "odbavování může trvat dlouho"? ano díky líné obsluze, resp. nenažraným akcionářům letiště. Ti nejsou pro svoji ziskuchtivost schopni přidat personálu na odbavování a proto ty fronty.

Sklápět, nebo nesklápět? Jak si během letu s nízkonákladovkou udělat pohodlí a nenaštvat ostatní

Minimum komfortu na cestě do cílové destinace je daní za typicky levné letenky.
02.07.2024 08:02
|
0
Reklama

Co potřebuje pes pro let do Koreje a co lze koupit v demilitarizované zóně? Napoví nepoužité záběry

Co se nevešlo do první epizody korejského Fotra na tripu? Tady jsou nepoužité záběry.
26.06.2024 12:06
|
0

Takto vypadá nejluxusnější „čekárna“ na letišti, kterou si užívá jen málo vyvolených. Račte vstoupit

Fotr se mohl v Soulu podívat do „čekárny“ první třídy. Parádní apartmá denně využije jen 20 lidí.
22.06.2024 17:55
|
0

Dvě piva a dost. Pití alkoholu na letištích by se mělo kvůli cestujícím opilcům významně omezit

Letecká společnost Raynair žádá zavedení limitu pro konzumaci alkoholu. Zatím nebylo rozhodnuto.
21.01.2025 08:05
|
0

Na kvalitní polskou lyžovačku je to 30 minut z Harrachova. V termálech se pak vykoupete za pár korun

Nechat si prohřát kosti v termálech nebo procházkovat na čerstvém vzduchu. Zabaví se i rodiny.
16.01.2025 12:16
|
0
Reklama

Bude to epická vzpomínka na československou expedici i techniku. S Tatrou 603 jedeme do Japonska

Zážitky nám z první ruky bude zprostředkovávat náš kolega. Robin Běhal pojede v čele výpravy.
12.01.2025 16:39
|
1

Botasky a tepláky jako běžná zimní výbava na horách znamená problémy. Mnozí za ně zaplatí

Někteří za nezodpovědnost zaplatí „jen“ omrzlinami, jiní zaplatí i výjezd Horské služby.
06.01.2025 15:16
|
0
Reklama
Fotr na tripu