Reklama
Bonusy k TV pořadu

Zápisky z korejského tripu, díl 10: Ve městě Tegu se nám líbilo nejvíce, žijí zde korejští Moraváci

Město, jezero, barber, k-pop představení, kolo ve vzduchu, prostě cokoliv vás napadne
Zdroj: Klára Vrtalová

Tegu, umístěné v srdci Koreje, vyniká svou unikátní historií a atmosférou. Díky své poloze se město většinou vyhnulo devastacím korejské války, což mu umožnilo zachovat si svou originální zástavbu, odlišnou od ostatních korejských měst. Navzdory počtu obyvatel téměř tři miliony si Tegu zachovává půvab a přívětivost, které byste očekávali spíše v malém městě než v metropoli. Toto spojení velkoměsta s atmosférou městské vesnice činí z Tegu fascinující destinaci plnou kontrastů.

Fotosalon, nakupování a ruské kolo s karaoke

V srdci Tegu se nachází malebné obchodní centrum, jehož rozlehlost a rozmanitost nabídky evokují srovnání s Pařížskou ulicí v Praze, avšak zvětšené stonásobně. Zatímco se procházíte jeho velkolepými, klikatými ulicemi, objevíte obchody s nejnovější módou, obuví, telefonními doplňky a šperky, což z Tegu činí nakupovací ráj. Zajímavostí je, že zde naleznete i motorkářskou ulici, kde se na dlouhých 400 metrech řadí obchody specializující se na prodej motocyklů všeho druhu, od zbrusu nových modelů po veterány, včetně servisů.

Nekonečná nabídka Tegu pokračuje řadou restaurací, obchodů specializovaných třeba pouze na ponožky a fotografických salonů. Působivé je, jak se obchody s podobným sortimentem shlukují do malých enkláv - navštívíte-li ulici s jedním fotosalonem, najdete jich zde hned pět. Stejně tak na ulici se zlatnictvím brzy narazíte na dalších osm. Toto uspořádání, kvůli kterému se Tegu říká „malý Soul“, z něj činí ideální destinaci pro nakupování. Navíc s cenami, které jsou výrazně nižší než v mnoha jiných městech.

Překvapení čeká na návštěvníky i v podobě ruského kola umístěného na střeše sedmipatrového obchodního centra, kde si můžete vychutnat výhled na město z kabinek vybavených karaoke. Zajímavosti se v Tegu nevyhýbají ani módní scéně - natáčeli jsme, v čem se Korejci oblékají, prozkoumali obchody s oblečením a zjistili, jak se zde nakupuje. Je zde hodně obchodů typu 7-Eleven, které nabízejí vše od polévky přes aspirin až po populární fotokoutky bez obsluhy, kde si můžete vybrat ze široké palety rekvizit a vytvořit si zábavné fotografie. Ve velké místnosti plné čelenek, brýlí, paruk a knírů se každý může vyzdobit podle svého, nechat se vyfotografovat v automatické fotokabině a následně si fotografie uspořádat podle svých představ.

Jak Pepa ukázal Korejcům opravdické vousy

Při návštěvě Tegu se Pepa rozhodl vyzkoušet místní barber shop, což se ukázalo jako nezapomenutelný zážitek nejen pro něj, ale i pro barbera. Přestože byl barber profesionálem se stylově zařízeným salónem, setkání s Pepovými hustými vousy ho zjevně vyvedlo z míry. Nezkušenost s tak výraznou bradou ho uvedla do stavu nervozity, připomínající pocit před důležitou zkouškou.

Kadeřník brzy zjistil, že Pepovy vousy jsou značně tužší, než je zvyklý, což vyžadovalo úpravu nástrojů – dokonce musel použít ostřejší žiletku, aby dosáhl hladkého výsledku. Po dokončení úpravy se opatrně ptal, zda je Pepa s výsledkem spokojen a vypadalo to, že si Pepu dokonce tajně vyfotil jako vzpomínku na to, že ostříhal skutečně výjimečného fousáče. Barberova laskavost převážila nad jazykovou bariérou, i když si oba nemohli plně porozumět, zanechal Pepa v barber shopu trvalou stopu.

Rybník, nebo jezero? Hlavně kavárna!

V oblíbeném parku v Tegu se rozprostírá místo, o němž se mluví jako o jezeře, avšak při bližším pohledu zjistíte, že jeho rozměry jsou spíše srovnatelné s průměrným rybníkem, jaký byste našli v jihočeské krajině. Tento rybník, původně využívaný jako zásobárna vody pro zemědělce, byl proměněn v pulsující srdce městského života, obklopené procházkovými parky, moderními posilovnami a především četnými kavárnami, jež z něj činí vyhledávanou turistickou destinaci Tegu.

Navzdory jeho nenápadné velikosti je toto místo svědkem neustálého ruchu a stává se domovem nejrůznějších společenských setkání. Lákadlem číslo jedna se staly okouzlující projížďky na lodičkách ve tvaru kachny, které dodávají celé oblasti pohádkovou atmosféru. Co do počtu kaváren konkuruje tento park největším metropolím - nezapomenutelným příkladem je obří čtyřpatrová kavárna Starbucks, která v sobě skrývá víc než jen obyčejné posezení u kávy. Tegu se rovněž může pochlubit titulem prvního města v Koreji, které otevřelo dveře svých kaváren i pro čtyřnohé přátele, odhalujíc přitom nejen lásku k zvířatům, ale i vřelost a otevřenost místních obyvatel. Tato čtvrť je dokonalým odrazem korejské pohostinnosti, kde se snoubí laskavost, bezprostřednost a přátelský duch, připomínající někdy lidovou srdečnost „korejských Moraváků“.

Po procházce se nezapomeňte ofoukat

Naše cesty do Tegu vedly přes malebné horské scenérie, kde jsme se ubytovali v horské chalupě a každodenní hodinová cesta do města se stala součástí našeho dobrodružství. Jedním z nezapomenutelných zastavení byla oblast Geochung-gun, známá jako omlazující termální oblast, obklopená nekonečnými sady jabloní. Tato lokace, ležící mezi nedotčenými lesy a horami, slibuje omlazení díky čistému vzduchu a magické atmosféře panenské přírody. A aby přilákala ještě více turistů, byl mezi vrcholky hor vybudován působivý visutý most ve tvaru Y vysoký 70 metrů, který v roce 2021 obdržel ocenění od Světové mostní asociace jako nejlepší pěší most světa.

Však korejský přístup k přírodě je takový, že nenechá nic náhodě, včetně bezpečnosti na turistických stezkách. Při vstupu na cestu nás uvítala krabička s rozprašovačem, díky kterému jsme se mohli zdarma postříkat proti klíšťatům – veřejný postřik proti klíšťatům je zde běžnou službou. A to nebylo vše; narazili jsme i na zařízení, které připomínalo nabíječku pro elektrická auta, ale ve skutečnosti šlo o ofukovač. Tento geniální přístroj slouží k odstranění prachu z oblečení nebo bot po návratu z turistické trasy. Podobné ofukovače, které se staly neocenitelnými pomocníky na cestách, jsme pozorovali i v dalších rekreačních oblastech, včetně pláží.

Malování, jaké jsme ještě neviděli

Během naší návštěvy jednoho fascinujícího tematického parku (Gimhae Gaya Theme Park) jsme byli svědky unikátní kombinace historie a umění. Park byl inspirován kdysi mocným královstvím Gaya, které zde existovalo přibližně 50 let před naším letopočtem a zaniklo asi 500 let po Kristu. Toto království, připomínající konfederaci městských států podobných antickému Řecku, bylo proslulé svými bohatými zásobami železa, rozsáhlým námořnictvem a obchodními vztahy s Japonskem a Čínou.

Park nabízel nejen atrakce pro děti, ale také edukativní expozice vyprávějící o historii a významu království Gaya, čímž umožňoval mladým návštěvníkům se zábavnou formou seznámit s minulostí. Nejvýraznější moment naší návštěvy však přišel s představením, na které jsme měli lístky bez předchozího vědomí o jeho obsahu. Očekávali jsme dětskou malířskou dílnu, ale namísto toho jsme byli překvapeni hodinovou show, ve které čtyři talentovaní mladí umělci – malíři i tanečníci – vytvářeli díla inspirovaná královstvím Gaya. Jejich umělecké dovednosti překračovaly všechna očekávání, když před našimi očima tvořili obrazy pomocí uhlů, laserů, světla a dokonce malovali do vody, vše na rytmus k-popové hudby a se zapojením diváků do děje. Tohle představení nebylo pouze zábavné, ale také edukativní, umožňující divákům nahlédnout do bohaté historie království. 

Tento park je navíc domovem největšího lanového centra v Koreji a nabízí jedinečnou atrakci v podobě jízdy na kole po laně ve výšce 25 metrů nad zemí, což byl zážitek, který si nenechala ujít odvážná Josefínka. Svoji lásku k výškám a adrenalinovým zážitkům zdědila po Pepovi, který ale tentokrát musel lanové dobrodružství vynechat kvůli hmotnostnímu omezení.

A tím opouštíme oblast kolem města Tegu. Naší další zastávkou je město Mokpcho a jeho okolí. Čekají nás barevné ostrovy, parádní lanovka nebo vesnice tučňáků. Bude to zajímavé, jako je v Koreji zajímavé úplně všechno. 

Pokud vás zajímají další díly našeho „korejského deníku“, případně i jiné články, které souvisí s natáčením sedmé série Fotra na tripu, všechno najdete pohromadě na tomto odkazu. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Záhady a taje korejského kraje: Černá skla na autech jsou standard. Pepa ví, jak tahle móda vznikla

Téměř všechna jihokorejská auta mají tmavá skla a tudíž do aut není vůbec vidět
26.03.2024 12:57
|
0
Reklama

I Korejci si připomínají Karla Čapka aneb zápisky z korejského tripu, díl 9

Jedeme dál, ale už se nám to krátí
19.03.2024 10:04
|
0
Reklama

Záhady a taje korejského kraje: Mluvící zpětná zrcátka nejsou pro zábavu, usnadní jízdu po dálnici

V korejských autech na vás bude občas mluvit vnitřní zpětné zrcátko. Proč? Asi nějaká záhada...
18.03.2024 10:05
|
0

Záhady a taje korejského kraje: Červené a zelené pruhy jsou skvělé. Chceme je i na české silnice

Po zelené u nás chodí turisté v lese, v Koreji jezdí po zelené řidiči na dálnicích
14.03.2024 11:37
|
0

Irské Star Wars: Kde všude ožily ve smaragdové krajině Hvězdné války

Ať tě provází síla a taky trocha toho irského štěstí. Sláinte!
30.03.2024 08:52
|
0
Reklama

I Korejci si připomínají Karla Čapka aneb zápisky z korejského tripu, díl 9

Jedeme dál, ale už se nám to krátí
19.03.2024 10:04
|
0

Zápisky z korejského tripu, díl 8: Od záhadných draků po digitální ráj, v Koreji je prostě všechno

Láva, Versailles, dinosauři, světelný les, korejská válka... v Jižní Koreji najdeš všechno!
12.03.2024 07:12
|
0
Reklama
Fotr na tripu