Reklama
Rady cestovatelům

Ztraceni na Korejském poloostrově 1 aneb co nás o Jižní Koreji naučila první polovina našeho tripu

Co se říká a co jsme zažili my
Zdroj: Klára Vrtalová

Půlka našeho sedmého Fotr tripu je za námi. Jižní Korea je fascinující země s bohatou kulturou a historií, ale taky se spoutou zvláštností a specifik. V mnohém jde pro naši cestovatelskou rodinu o nejsložitější destinaci, a to především z lidského hlediska, ale k tomu se dostaneme později.

Pojďme si tuhle tak jinou zemi přiblížit několika zajímavými a zábavnými fakty:

Zaměření na vzdělání

Říká se, že Jižní Korea má jednu z nejvyšších úrovní vzdělání na světě, což vede ke konkurenčnímu prostředí už od mladého věku. To je tak intenzivní, že existuje dokonce termín „jae-yi-yook”, což znamená „spát pět hodin za noc” a je považováno za ideál žáků a studentů připravujících se například na přijímací zkoušky.

Například důležitost státních zkoušek je tu tak velká, že letiště pozastavují lety, aby nerušily studenty během psaní, a pracoviště otevírají později, aby se snížila dopravní zácpa a studenti mohli dorazit včas. To všechno je fakt zajímavé, ale třeba anglicky mluví tak jedno procento této padesátimilionové populace (a není to ta nejmladší generace).

Bez překladače bychom tu byli ztracení. Neznalost angličtiny si vysvětlujeme dvěma způsoby. Buď se ve školách učí jako druhý nebo třetí jazyk něco jiného, třeba čínštinu nebo ruštinu, nebo je angličtina v očích Jihokorejců v rámci fungování světa nepotřebná. Díky jejich uzavřenosti a nekomunikativnosti se nám zatím nepodařilo zjistit pravou příčinu, ale obě varianty mohou být pro Evropana minimálně na zamyšlenou.

Závislost na plastické chirurgii

Jižní Korea je známá jako hlavní město plastické chirurgie světa. Mít plastickou operaci je běžné a často vnímáno jako způsob, jak zlepšit šance na úspěch v kariéře nebo v osobním životě. Z našeho pohledu těžko posuzovat, nám přijdou, že nic takového nepotřebují, ale třeba v Soulu má každá druhá žena na ulici zalepený nos (a není to rouška).

Láska k technologiím

Jižní Korea je domovem některých z nejrychlejších internetových připojení na světě, což můžeme dosvědčit. Internetové připojení v nejvyšší kvalitě je v podstatě po celé zemi a bez výpadků. Taky tu kdysi byla nejrychleji přijata technologie chytrých telefonů. Jižní Korea je také známá svou obsesí s videohrami, až do té míry, že existují „PC banga” (PC herny), kde lidé tráví hodiny hraním her, jako je třeba „StarCraft”.

Naše děti si mimo Minecraftu ujíždí na hledání Pokémonů a tady nachází prý ty nejvzácnější druhy.

K-pop a fanoušci

Fanouškovská kultura kolem K-popu je na celosvětové úrovni. Fanoušci často kupují obrovské množství alb svých oblíbených skupin, aby zvýšili jejich šance na setkání s nimi osobně na akcích „fan sign”. Po více než padesáti dnech v Koreji nám přijde, že tu všude v podstatě hraje jenom K-pop. V kavárnách, na nádraží, v obchodech, na toaletách…

Kimčchi na zdraví

Průměrný Jihokorejec zkonzumuje asi 18 kilogramů kimčchi ročně. Kimčchi, neboli pálivá fermentovaná zelenina, je považováno za superpotravinu a je základem korejské stravy. Existuje dokonce i speciální chladnička určená jen pro skladování kimčchi, aby se udrželo ve správné teplotě a neovlivňovalo chutě ostatních potravin.

Probíhají tu dokonce soutěže v nejlepším použití kimčchi, kde účastníci představují nejneobvyklejší způsoby použití kimčchi od kosmetiky po umělecká díla. A taky samozřejmě soutěže v pojídání kimčchi, kde se soutěží v tom, kdo dokáže sníst co nejvíce kimčchi za určitý čas.

Kimčchi je tu zkrátka tak oblíbené a všudypřítomné, že se stalo i unikátním způsobem, jak říct „cheese“ při fotografování. Jihokorejci místo toho, aby lidé říkali „cheese“, řeknou „kimchi“, což má za cíl vyvolat široký úsměv.

Pokud jde o nás, kimčchi jako lahůdka vyvolávající široký úsměv na tváři a příjemný pocit v břiše jen Fotrovi.

Love motely

V Jižní Koreji jsou populární „love motely” (nebo motely lásky), které poskytují párům diskrétní místo pro setkávání. Tyto motely nabízejí tematicky zařízené pokoje a jsou často vyhledávaným útočištěm pro mladé páry, uvnitř bývá manželská postel a dva počítače. V love motelech se samo sebou s naší smečkou neubytováváme, ale sem tam je vídáme. A je to rozhodně zajímavý fenomén.

Příště se zaměříme na korejské tematické kavárny a kávu, na noční život a nakupování, korejskou kosmetiku, módu a jejich neobvyklý věkový systém.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Zápisky z korejského tripu, díl 7: Nádherný ostrov Jeju, potápěčky a Pepa ukazující prostředníčky

Ostrov Jeju nám přinesl spoustu krásných věcí a první opravdu nepříjemný zážitek
26.02.2024 07:40
|
0
Reklama

Zápisky z korejského tripu, díl 6: Lyžovala tu Ester, teď tu lyžoval Fotr. A pak bojoval s trajektem

Nezastavujeme, jedeme dál! Ze zimní olympiády na „Havaj“. Teda pokud se nám podaří koupit trajekt
20.02.2024 14:59
|
0
Reklama

Zápisky z korejského tripu, díl 5: Prodejte nám Lumi, zaplatíme cokoliv, skvělá videogalerie a sever

Zvláštních zážitků nám Korea nabídla mnoho. Nabídka na prodej Lumi byla jedním z nich
13.02.2024 15:03
|
0

Zápisky z korejského tripu, díl 4: O mizejících silnicích, alkoholu a psích bobcích v obchodech

Korea je technologicky daleko před námi, venčit psy ale Korejci vážně neumí
08.02.2024 08:54
|
0

Irské Star Wars: Kde všude ožily ve smaragdové krajině Hvězdné války

Ať tě provází síla a taky trocha toho irského štěstí. Sláinte!
30.03.2024 08:52
|
0
Reklama

Zápisky z korejského tripu, díl 10: Ve městě Tegu se nám líbilo nejvíce, žijí zde korejští Moraváci

Město, jezero, barber, k-pop představení, kolo ve vzduchu, prostě cokoliv vás napadne
28.03.2024 06:44
|
0

I Korejci si připomínají Karla Čapka aneb zápisky z korejského tripu, díl 9

Jedeme dál, ale už se nám to krátí
19.03.2024 10:04
|
0
Reklama
Fotr na tripu