V Brenneru se objevila nová past. Řidiči obytných vozů mohou díky ní zaplatit hned dvě pokuty

- Přes most Lueg musí jezdit auta těžší 3,5 tuny vždy v levém jízdním pruhu.
- Pravý pruh bude kontrolovat automatická váha. Pokud do pravého pruhu vjede auto těžší 3,5 tuny, zastaví ho policie, auto znovu zváží a udělí mu pokutu.
- Za nerespektování zákazu vjezdu aut těžších 3,5 tuny do pravého pruhu se bude rozdávat pokuta 90 eur.
- V případě obytných aut, která mají maximální hmotnost do 3,5 tuny, ale reálně budou těžší, řidičům hrozí i druhá pokuta za jízdu s přetíženým automobilem.
Letos odstartovala velká stavební operace v Brennerském průsmyku. Během pěti let bude zbourán most Lueg a na jeho místě budou vybudovány hned dva nové mosty. Přinese to komplikace, přičemž ty největší lze očekávat v první fázi, která potrvá od letošního roku do roku 2027.
Kvůli nutnosti ulehčit původnímu mostu je zde provoz omezen na jeden jízdní pruh v každém směru. V některých vypjatých termínech, a zejména pak po celou dobu letních prázdnin, se provoz vrátí na uspořádání 2+2, ovšem za specifických podmínek. Auta těžší 3,5 tuny musí přes most jet vždy v levém jízdním pruhu, do toho pravého nesmí. A tady nastává možná zrada, která se bude týkat zejména větších obytných aut.
Nad 3,5 tuny vás automaticky odstaví váha
Od konce března zde v obou směrech začne fungovat automatická váha, která bude kontrolovat auta jedoucí v pravém jízdním pruhu (pokud bude tento pruh otevřen). „Společnost ASFINAG v současné době instaluje všechny části tohoto automatického systému, který by měl být uveden do provozu do konce března,“ odpověděl na náš dotaz Alex Holzedl z tiskového oddělení ASFiNAG a dodává:
„Za účelem kontroly všech vozidel jsou na místě přítomni členové ASFINAG a policie, kteří zastavují vozidla nerespektující stávající zákaz jízdy vozidel s hmotností nad 3,5 tuny v pravém jízdním pruhu. Tato vozidla budou zastavena před jízdou přes most Lueg. Po kontrole na nedalekém parkovišti budou muset řidiči zaplatit pokutu 90 eur za nerespektování zákazu jízdy v pravém pruhu. Poté budou tato vozidla přesměrována zpět na dálnici a následně navedena do správného jízdního pruhu.“ Jak přesně tohle bude fungovat, to názorně ukazuje video, které najdete pod článkem.
Podle mluvčího společnosti ASFiNAG tohle opatření primárně míří na velká nákladní auta a autobusy, váha ale bude upozorňovat na všechna auta s hmotností nad 3,5 tuny bez rozdílu a rozhodující bude aktuální hmotnost. Past by to mohla být pro všechna auta, která sice podle dokladů mají hmotnost nižší než 3,5 tuny a tudíž si řidiči mohou myslet, že do pravého jízdního pruhu vjet mohou. Jenže zejména takový větší pěkně naložený obytňák se čtyřmi cestujícími na palubě snadno může mít více než 3,5 tuny. A pak tedy teoreticky hrozí hned dvě pokuty. Jedna za nerespektování zákazu vjezdu těžkých aut do pravého pruhu, druhá za jízdu s přetíženým autem.
Ano, obytné auto může dostat dvě pokuty
S dotazem, jak tedy přesně budou policisté postupovat, jsme se proto obrátili přímo na tyrolskou policii, která bude kontroly u mostu Lueg provádět a která bude i rozdávat pokuty. Vedoucí oddělení Landespolizeidirektion Tirol nám potvrdil, že řidiči mohou klidně dostat více pokut naráz.
„Přes most Lueg nesmí v pravém jízdním pruhu přejíždět vozidla s celkovou hmotností vyšší než 3,5 t. Vždy záleží na skutečné celkové hmotnosti, nikoli na hmotnosti podle technického průkazu,“ vysvětluje Philipp Hanser, vedoucí oddělení Landespolizeidirektion Tirol. A dodává: „Za přejetí do nesprávného jízdního pruhu se ukládá pokuta. Pokud budou při policejní kontrole zjištěny další přestupky, mohou být uloženy další sankce.“
K devadesáti eurům, což je nějakých 2300 Kč, tak snadno může přibýt další pokuta víceméně za cokoliv. Ta za přetížený automobil bude případně asi samozřejmostí, protože se má každé auto znovu za přítomnosti policie vážit a tudíž policisté okamžitě uvidí, jak na tom jste.
Pokud tedy pojedete s nějakým větším autem přes most Lueg v Brennerském průsmyku a zrovna tou dobou bude povoleno provoz v uspořádání 2+2, vždy se držte v levém pruhu. Bude to jistota, jak se vyhnout potížím. Pochopitelně úplně ze všeho nejlepší je nechat si auto zvážit před odjezdem a s přetíženým obytňákem vůbec nejezdit.
Zdroj: ASFiNAG, Landespolizeidirektion Tirol