Dvouměsíční kojenec na výletě: Naložili jsme nejmenšího člena redakce do Grand Californie a vyrazili
Místa popsaná v článku
Když se tak člověk bavil se známými a s kolegy, získal na téma cestování s malými dětmi nepřeberné množství názorů z kompletně celého spektra. Na jedné straně máte samotného fotra Pepu, který se svými dcerami procestoval půl zeměkoule, většinou autem a často v podmínkách, u kterých bych si nebyl jistý, jestli bych to chtěl absolvovat já sám bez dítěte. Na druhé straně jsou lidé, kteří se ze všeho nejvíc bojí, že jejich dítě píchne komár, trochu ho ofoukne vítr a bude z toho katastrofa nedozírných následků. Asi je to jako se vším. Nejlepší je prostě to vyzkoušet a udělat si vlastní názor.
V mém plánu aut se jednoho dne objevila na test Grand California a tak jsme usoudili, že právě tohle bude ideální příležitost na pokus číslo jedna. Byla polovina května, počasí tak akorát, všude málo lidí a k tomu obytňák nabízející solidní míru cestovatelského komfortu.
Poznatek č. 1, prostor bude problém
Přesto jsem si z naší první cestovatelské akce s našim malinkatým „Stellounem“ odnesl poznatek, že problém s prostorem bude velký a že budu muset brzy realizovat záměr koupit nějaký zavřený přívěs. My jsme totiž měli problém s prostorem už dříve, protože prostě nejkrásnější sport na světě, tedy windsurfing, je prostorově takový náročnější. Teď se k tomu přidala nutnost vzít kočárek a dětskou autosedačku. Výhledově to budou odrážedla nebo jízdní kola. A ta malá plachtička, samozřejmě. Do běžného kombi už se asi nezabalíme, leda bych nechal serfy doma, ale to se mi zase nechce.
V případě výletu s Grand Californií jsme původně chtěli jet na Bärwalder See do Německa. Je tam pěkná čistá voda, ale trochu jsem podcenil přípravu a v našem termínu měli v Německu prázdniny. Takže všechny kempy kolem Bärwalder See i u menších jezer v okolí byly beznadějně plné. Místo toho jsme proto jeli na Nové Mlýny do Pavlova. I tam je pěkná voda, pěkné okolí a lidí v polovině května naprosté minimum. Předpověď na vítr nic moc neslibovala, tak jsem si vzal jen jeden serf (zato ten největší) a dvě plachty (opět ty největší). V kombinaci s kočárkem se to do auto vešlo tak tak.
Grand California je sice dost velká, jenže také není nafukovací. Každopádně je výhodou, že to není klasický obytňák se zavřenou garáží vzadu pod postelí. Postel se tady dá zvednout, přepážku oddělující úložný prostor od interiéru je možné dát pryč a pak sem krásně nastrkáte přesně takovéto dlouhé a široké předměty. Hodně se toho vejde také do zavíracích přihrádek pod postelí a spoustu věcí spolknou šuplíky a schránky v interiéru. A samozřejmě řadu věcí lze uložit i na horní postel, za kterou se ale připlácí (+70 tisíc).
Po chvilce skládání tak bylo vše na místě včetně dětské sedačky. Grand California má i na zadních sedadlech ISOFIX. Dvě dětské sedačky se sem vedle sebe asi nevejdou, rozhodně ne dvě tak robustní, jako používáme my. Vedle té jedné ale zbývá ještě dost místa pro drobnou paní Columbovou, která může během cesty dohlížet na dítě a starat se o jeho všeobecný komfort. Jinak řečeno, může dělat obranu před dětským řevem.
Grand Californii známe
Já osobně jsem Grand Californii měl už několikrát. Pěkné s ní bylo zejména cestování v roce 2019 v době koronaviru, kdy jsme shodou okolností také v květnu místo do Chorvatska brázdili Českou republiku a nakonec skončili na Lipně, kde jsme oficiálně nekempovali, ale parkovali, protože kempování tehdy bylo zakázané. Jediný rozdíl tenkrát byl v tom, že kemp měl zamčené záchody a lidé si museli vystačit s tím, co měli v autech. Na aktuální cestu jsem se proto docela těšil. Zejména kvůli tomu, jak Grand California jezdí. Někteří tohle auto kritizují kvůli vysoké ceně. Je to asi pravda, za zhruba 1,9 milionu už se dá pořídit i prostornější obytňák, nicméně jízdní vlastnosti jsou rozhodně argumentem, proč se o Grand Californii zajímat.
Dieselový dvoulitr o výkonu 177 koní je dostatečně silný, když se nakalibrujete na rozměry a pohupování vysoké karoserie, rychle zjistíte, že s tímhle obytňákem můžete směle okupovat levý dálniční pruh a cesta rychle odsýpá. Samozřejmě pak ale nečekejte, že se spotřeba vejde pod 10 l/100 km. Ve finále se s autem jede jako s běžnou dodávkou. Možnost „neloudání se“ přišla v našem případě vhod, protože jsme potřebovali přesun trvající něco přes dvě hodiny v rámci pohody na palubě načasovat na tříhodinovou mezeru mezi krmením. To se skoro povedlo, nebýt nutnosti objíždět zácpu na D1 a pak dalšího zdržení u Brna. Stella cestu zvládla nadočekávání dobře a pořádný cirkus spustila až na hrázi Nových Mlýnů. Krmení jsme přetáhli asi o půl hodiny a přišel hlad, to se prostě nedá svítit.
Řešení v kombinaci s obytňákem je samozřejmě úplně jednoduché. Stačí zaparkovat u cesty, utišit malinkatého cestovatele, nakrmit ho a je po problému. Za dalších pět minut po téhle nucené zastávce jsem byli v jachtklubu v Pavlově a mohli jsme zakempovat.
4 plusy a 2 minusy Grand Californie
Kempování v absolutním klidu
Horní spaní je spíše pro děti. Takže až Stella povyroste, tak u nějaké další Grand Californie pofrčí pěkně nahoru a určitě bude ráda, protože děti takovéto postele obvykle milují. Pro dospělého je takovéto spaní celkem v pohodě, ale je to tu trochu stísněné, člověk se tu ani neposadí a já se svými 186 cm jsem musel spát napříč. I to se dá, jen je otravné dotykové ovládání čtecích světel. Jedno takové jsem měl přímo u hlavy, takže se několikrát stalo, že jsem se v noci otočil, přitom sáhl na dotykový ovladač a rozsvítil si to krásné diodové světlo přímo do obličeje. Zlaté čudlíky!
Jinak se ale kempování líbilo všem včetně našeho nejmenšího redakčního člena. Tomu samozřejmě byla nějaká Grand California úplně ukradená, ale možnost konstantně pozorovat listy stromů a být na čerstvém vzduchu, to bylo to pravé ořechové. Mimochodem, asi „otrava čerstvým vzduchem“ způsobila, že jednou jsme vstávali až po desáté dopoledne. To se za ty dva měsíce od porodu stalo poprvé právě až tady.
V kuchyni se během pobytu občas místo jídla vařily dudlíky a flaštičky, plínky putovaly do pytle ven na zpětné zrcátko a jediné, s čím byl trochu problém, představoval opět vnitřní prostor. Kočárek jsme přece jen na noc chtěli raději uklidit do auta a zároveň vzadu pod postelí zabrala většinu místa ta obří dětská autosedačka. Ale nakonec se to zvládlo. Korbička obsadila sedadlo řidiče (které se stejně využívá k sezení u stolu trochu obtížně) a zbytek se dozadu nějak vešel, i když bylo nutné sundat kolečka. Což ovšem tady u tohoto kočárku od Thule je záležitost na pár sekund.
Jachtklub v Pavolvě (YachtClub Dyje Břeclav) znám z mých výletů za větrem. Když fouká, je tu celkem rušno i mimo sezonu, když se tu jedou jachtařské závody, je tu regulérně narváno. Během našeho pobytu ale neplatilo ani jedno. O víkendu tak zde pár kempařů sice bylo, ale ti v neděli navečer odjeli a další dva dny představovaly pobyt v totálním klidu narušovaném jen občasným pláčem našeho děcka. Větší cirkus se konal jen jednou, když se po slunném pondělku Stella trochu převařila. To ale nakonec vyřešila sprcha. Grand California může mít kromě topení i klimatizaci, ale tu jsme na takhle malé dítě radši používat nechtěli.
S kočárkem Thule na prvním větším výletě
Pohoda na hrázi a hlavně mezi vinicemi
Zejména navečer při nízkém slunci je to krásná procházka, kterou si samozřejmě můžete zpestřit návštěvou jedné z mnoha místních vináren. V půlce května jich sice moc otevřených nebylo, ale i tak jsme nakoupili a víno bylo vynikající. Nové Mlýny a okolí jsou prostě pěkné, i když nefouká.
S dítětem cestování naopak začíná (snad)
Škoda, že bylo nutné po týdnu předat Grand Californii kolegovi z Autowebu, který ji po dalším týdnu musel zase vrátit Volkswagenu. S tímhle autem by se daly provozovat zajímavé a mnohem delší výlety. Tak uvidíme, co se v mém plánu testovacích aut objeví příště. V rámci výchovy nové ratolesti a zvykání si na cestování bude potřeba podobné výlety postupně prodlužovat. Čím delší, tím lepší.
Zdroj: autorský text