Reklama
Auto

Příběh nejzajímavější Tatry: Na začátku stál film Nedotknutelní a snaha dopřát dobrodružství všem

Islandský speciál si na míru postavila společnost Sleipnir. Tatru brzy doplní další podobný stroj.
Zdroj: Tiskový servis Sleipnir Tours

Tatra je pro Českou republiku bezesporu fenoménem, jenže auto, které jezdí po Islandu, dokázalo přitáhnout velkou pozornost i mimo naší republiku. Důvody asi není potřeba dlouze hledat, stačí se podívat na jednu fotku. Osmikolový speciál postavený na gigantických kolech budí zasloužený respekt. V tomto případě ale nejde pouze o design. Islandská Tatra je především unikátní stroj, který slouží coby výletní autobus do míst, kam se běžné automobily nedostanou. Zkusili jsme o něm zjistit trochu více informací, abychom se dozvěděli příběh vzniku tohoto zajímavého stroje. Takže tady je. 

Začalo to (bohužel) filmem Nedotknutelní

Islandskou Tatru má na svědomí společnost Sleipnir Tours, respektive její zakladatel Ástvaldur Óskarsson, kterému se také říká Valdi. Na úplném počátku údajně stál skvělý film Nedotknutelní. Ten Valdi jednoho večer zkouknul se svým synem, který shodou okolností trpěl stejným degenerativním onemocněním jako hlavní protagonista filmu.

Tenhle snímek se nakonec stal inspirací, kdy se Ástvaldur rozhodl přinést více dobrodružství a radosti právě pro svého syna. Teď už stačilo „pouze“ vymyslet, s jakým autem za těmi dobrodružstvími vyrazit. Zakladatel společnosti Sleipnir měl už v té době zkušenosti s úpravou aut. V devadesátkách přestavěl Unimog tak, aby mohl jezdit po zasněžených pláních a vozit až patnáct lidí. V roce 1996 zamířil do Kanady, aby okoukl auta provozovaná na ledovci v Jasper National Parku.

Myšlenka umožnit lidem návštěvu ledovce bez ohledu na jejich fyzické schopnosti, se mu zalíbila a v roce 1999 nakonec vznikl upravený čtyřnápravový MAN, se kterým následně byly pořádány výlet na Langjökull. Auto bylo posléze prodáno jiné islandské společnosti, protože Valdi chtěl schopnější stroj, který by byl rychlejší a odvezl více lidí a který by byl přímo navržen pro jízdu v měkkém sněhu a na ledu. Tím začala stavba speciálu, který dostal označení Sleipnir 1. Ta byla dokončená v roce 2017. 

Společnost se posléze rozhodla pro stavbu druhého auta, ke které došlo v roce 2020. A právě pro tenhle druhý speciál posloužila jako základ Tatra. 

Odolnost tatrovek známá i na Islandu

Zatímco jako základ prvního trucku Sleipnir posloužilo americké hasičské auto používané na letištích, u dvojky se společnost rozhodla pro sofistikovanější podvozek. Jedním z rozhodujících faktorů byla léty osvědčená koncepce automobilky Tatra s centrální rourou, nezávislým zavěšením a vzduchovým odpružením. Sleipnir objednal specificky upravený podvozek přímo od Tatry, který byl upraven pro použití gigantických pneumatik. Pro jízdu na měkkém povrchu zde slouží pláště o velikosti 65 palců, které jsou široké 30 palců a nasazeny jsou na discích o velikosti 30,5 palců. Pokud to nechcete přepočítávat, tak 65 palců znamená zhruba 165 cm. Tahle sestava umožňuje jízdu s pneumatikami nahuštěnými pouze na 0,28 bar, což je desetina z toho, co se používá u dnešních osobních aut. 

Nic dalšího vlastně na podvozku nebylo nutné měnit, protože podvozek Tatra je navržen pro celkovou hmotnost 50 tun a takovému zatížení se v provedení „autobus“ neblíží ani náhodou. Hmotnost vozu je zhruba poloviční. Standardní je také motor o výkonu 530 koní a s točivým momentem 2800 Nm, stejně jako automatická převodovka Allison 4700, retardér a hydrodynamický měnič. Auto má i redukci a řízenou poslední nápravu. Specialitou je samozřejmě nástavba. 

„Naše společnost Sleipnir Tours postavila nástavbu ve městě Hafnafjörður nedaleko Reykjavíku. Díly jako skla a interiér jsme objednali v zahraničí. Pak jsme nástavbu svařili dohromady. Tato nástavba je mimořádně pevná, protože je vyrobena z oceli,“ vypráví Margrét Björg Ástvaldsdóttir ze společnosti Sleipnir Tours. Nástavba byla navržena tak, aby pojmula 47 cestujících a dva členy posádky a nabídla slušný komfort i perfektní výhled do okolní krajiny.

Na palubě je kromě pohodlných sedadel také wi-fi, ekologické WC a v úložných prostorech pod nástavbou je další vybavení, takže lze udělat v zasněžené krajině i menší piknik. Maximální rychlost této Tatry je 85 km/h a spotřeba se pohybuje v rozmezí 40 až 60 litrů na hodinu jízdy. 

Přes třicet tisíc kilometrů v divočině bez potíží

Celá stavba speciálu Sleipnir 2 založeného na tatrováckém podvozku trvala devět měsíců a od roku 2020 auto najelo přes 30 tisíc kilometrů bez větších potíží. „Specializujeme se na ledovcové túry, kdy s Tatrou jezdíme především k ledovci Langjökull, který je druhým největším ledovcem v Evropě. Cesta obvykle trvá 3 až 5 hodin. Turisty zavede na ledovec a někdy i na průzkum ledových jeskyní,“ říká Margrét ze Sleipnir Tours. Jak to na takovýchto túrách vypadá, na to se můžete podívat v galerii. 

Tatra zatím nezklamala ani v terénu, což asi těžko může někoho překvapit. „Běžně problémy nemáme, ale na Islandu na jaře, když začne tát sníh a je mokro a břečka, by se potíže vyskytnout mohly. V těchto obdobích se snažíme najít suché cesty,“ dodává Margrét. 

Sleipnir Tours aktuálně dokončuje „trojku“, tedy třetí podobný sněžný truck, který doplní vozový park. Jak islandská společnost píše na svých stránkách, Tatra i chystané třetí auto mají být především pokračováním snu, který měl kdysi Ástvaldur, a sice dopřát možnost obdivovat krásy Islandu úplně všem a speciálně těm, kteří mají sníženou mobilitu nebo nějaké jiné zdravotní potíže, jako syn zakladatele společnosti Ingvi. Ten bohužel zemřel rok po dokončení islandské Tatry. Odkaz jeho dobrodružné povahy ale žije dál. I díky těmto zajímavým strojům. 

Zdroj: Sleipnir Tours 
Reklama

Diskuze

Roman - 04.07.2024 23:20:29
Jenže z tatry je jen podvozek nezničitelný, ta kabina s motorem a převodovkou dělají tatře ostudu,vím o čem mluvím, motor tatra je prostě top.

Nezapomenutelný Island: To nejlepší z Reykjavíku a jeho okolí

V závěru naší cesty v zemi ohně a ledu jsme navštívili top místa v hlavním městě.
16.05.2024 09:14
|
0
Reklama

Kde papuchalkové dávají dobré ráno, reznou lodě a hučí vodopády: Trip na nejzapadlejší místa Islandu

Prašné cesty projede jen jedno auto, tankovat se tu nedá a občas se někdo skutálí ze srázu
26.04.2024 15:32
|
0
Reklama

Fotr na Islandu a jeho tipy: Země ohně, ledu a života na hranici Arktidy

Jak poznáte, že jste na islandské pláži? Když s sebou máte plavky, opalovací krém a lopatu na sníh.
18.04.2024 07:55
|
0

Island: Poznali jsme nejkrásnější vodopád, nejsrdíčkovější město i nejodpornější jídlo

Pokračujeme na Islandu. Ochutnali jsme typické zdejší pokrmy. Ne všechny se ovšem daly pozřít.
10.04.2024 07:05
|
0

Za řízení v zimní bundě může řidič dostat až 76 tisíc. Problematické je to i tam, kde pokuta nehrozí

Pokuta za řízení v bundě hrozí ve Španělsku nebo ve Francii. Hlavně jde ale o bezpečnost.
21.11.2024 08:01
|
10

Komentář: Čeští řidiči by měli jezdit na stáž do Itálie. Tamní provoz je jednoduše skvělý

Před pár dny jsem se vrátil z Itálie a už teď mi tamní provoz chybí.
19.11.2024 15:52
|
7
Reklama

Itinerář Fotra na tripu 8, díl osmý: Slovinsko, Slovinsko a ještě jednou Slovinsko

Osmá epizoda je o Slovinsku úplně celá. Budou neskutečné jeskyně, tajné komnaty i rafting.
19.11.2024 08:00
|
0

Ikarus křížený s Tatrou z Islandu: Tohle měl být polární obytný vůz pro deset lidí

Podle dostupných informací šlo o výzkumný projekt, který jen využil karoserii Ikarusu.
16.11.2024 08:55
|
0
Reklama
Fotr na tripu