Reklama
Atrakce

Češi Mariborem houfně projíždí, zastaví se ale jen málokdo. Přitom tu mají nejstarší víno na světě

Celkem nenápadný domek na nábřeží porostlý vinnou révou je světově unikátní, i když se to nezdá.
Zdroj: Lukáš Dittrich

Místa popsaná v článku

V Mariboru fakticky byly miliony českých turistů. Jenže výhradně na dálnici, protože Maribor pro naprostou většinu znamená pouze město zhruba v polovině cesty do Chorvatska. Tohle byl popravdě i můj případ. Po dálnici jsem tu projel nespočetněkrát, ale nezastavil jsem se tu zatím ještě nikdy. Poprvé jsem se do Mariboru podíval až letos při jedné cestě z Chorvatska zpět do ČR. Důvodů bylo několik.

Předně jsem si chtěl dát oběd v nějaké normální restauraci, ale také jsem pár týdnů před touto cestu byl na povedené tuzemské akci, kde byla prezentována slovinská vína včetně degustace. Některá z těchto vín byla naprosto fantastická a také při akci padla zmínka o Staré trtě. Někteří možná už tuší, jiným to připomeneme. Stara trta je aktuálně nejstarší stále plodící vinná réva na světě, o které se ví. A ano, tenhle keř najdete právě v Mariboru u budovy, kde se víno dá také koupit. I spojila se zvědavost s touhou nakoupit některé z těch vín, která jsme tehdy v ČR degustovali, a byla z toho tahle celkem zajímavá zastávka. 

Vinná réva stará přes 400 let

Dům, kolem kterého roste Stara trta už několik stovek let, se nachází v centru Mariboru na nábřeží řeky Dráva. Z nejbližšího místa dálnice, po které jezdí tolik nejen českých turistů, to sem je zhruba 5 km a pokud není provoz, bude to cesta na ani ne deset minut. Auto můžete nechat v městských garážích v Ulici kneza Koclja, já jsem tu byl začátkem května, takže jsem našel místo ještě o něco blíže na náměstí Glavni trg. Protože byl státní svátek, za parkování se nic neplatilo. K domu přímo na nábřeží, kterému se říká Hiša Stare trty, se zajet autem nedá. 

Některé zdroje uvádí, že keř pnoucí se kolem budovy je starý 400 let, některé uvádí, že jeho stáří je dokonce ještě o sto let větší. Každopádně je docela zajímavá představa, že tahle rostlina tu roste tak strašně dlouho navzdory všem okolnostem, které osud městu Maribor dopřál a navzdory požárům, které budovu postihly. Vinná réva údajně přežila, protože má velmi hluboké kořeny táhnoucí se k řece. Naposledy měla namále v 70. letech minulého století, kdy se kvůli přehradě na řece Dráva zvedla její hladina na více než tři metry, což narušilo kořenový systém. I budova samotná byla ve velmi špatném stavu a hrozila demolice. Díky revitalizaci vinné révy a rekonstrukci budovy se podařilo všechno naštěstí zachránit. Dnes je tu vše krásně opravené, čisté a vyloženě lákavé k posezení u vína nebo kávy. 

Flašku vína si v malém muzeu určitě kupte

Obdivovat zde můžete nejen keř samotný, ale uvnitř budovy najdete malé muzeum věnované pěstování vína. Muzeum je součástí obchodu s vínem a za vstup se nic neplatí. Na druhou stranu tu toho zas tolik vidět není. Prohlédnete si pár artefaktů z dob minulých (například historické kalichy) a pokud budete mít čas a chuť, můžete se tu ledasco o tomto víně dočíst. Víno ze Stare trty tu nekoupíte. Ročně je vypěstováno jen malé množství hroznů. 

Zajímavé je, že jde o červené víno, ačkoliv pro tuto oblast je typické víno bílé. V obchodě lze ale zakoupit řadu jiných vín, která se v ČR běžně neprodávají. Než se rozhodnete, které si koupíte, můžete je ochutnat. Vína jsou dražší, nejlevnější tu stojí asi 10 eur, ale stojí za každou vynaloženou korunu, respektive euro. 

Pokud budete mít více času, za procházku stojí i zmíněné nábřeží. Je krásně upravené a najdete tu kavárny i restaurace. Já jsem zas tolik času neměl, takže jsem to nakonec se čtyřmi flaškami vína a po návštěvě jedné restaurace zašité v boční uličce vzal zpět k autu, následně na dálnici a po notoricky známé trase jsem se vrátil do Prahy. 

Zastávka to celkově byla příjemná a pro řidiče určitě osvěžující. Něco mi říká, že se tu zastavím i příště, protože ta vína, která jsem tu pořídil, byla výborná!

Zdroj: autorský text

Starou trtu najdete i v Praze

Pěkným detailem příběhu o nejstarší vinné révě na světě je skutečnost, že její odnož najdeme i na Pražském hradě. Zdejší jižní zahrady totiž navrhnul po T. G. Masaryka slovinský architekt Josef Plečnik a v zájmu přátelství ČR a Slovinska byla právě do těchto míst vedle busty Josefa Plečnika v roce 2014 zasazena odnož slovinského klenotu. Takže jestli se vám nechce v Mariboru zastavovat, můžete se na nejstarší víno světa de facto podívat i v Praze. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Pokuta 250 eur za vstup do Chorvatska přes malé přechody při objíždění slovinské dálnice už nehrozí

Ještě loni hrozily při vstupu do Chorvatska mimo mezinárodní přechody velké problémy.
14.05.2024 12:39
|
4
Reklama

Petrova Gora: Malá zajížďka cestou do Chorvatska ukáže fascinující jugoslávský monument z 80. let

(+Video) Opuštěná stavba na Petrovo Goře je 45 minut jízdy od Karlovace a je vážně fascinující.
03.05.2024 10:53
|
0
Reklama

Do Chorvatska větším autem: Podívejte se, zda musíte ve Slovinsku platit za dálnice dvojnásobek

Mýtná třída 2B ve Slovinsku je nejasná. Proto existuje oficiální seznam aut, která tam patří.
02.05.2024 10:11
|
0

Cesta do Chorvatska: Sedmidenní slovinská dálniční známka je otravná. Víme, kdy přijde denní kupon

Slovinsko s denní známkou určitě spěchat nebude, řidičům ji nabídne až v roce 2030.
26.04.2024 08:04
|
1

Podle návrhu by všechna města v EU měla zavést limit 30 km/h. Mohou za to koloběžky

Návrh od ETSC počítá s řadou dalších opatření. Třeba s minimálním věkem pro jízdu na koloběžce.
13.12.2024 13:04
|
3

Elektromobilem kolem světa: Lexie podnikla s Fordem Explorer rekordní trip, nebylo to bez komplikací

Výsledkem této cesty je rekord. Cestovatelka Lexie je první, kdo s elektromobilem objel svět.
13.12.2024 07:49
|
0
Reklama

Itinerář Fotra na tripu 8, díl jedenáctý: Z vrcholu Evropy přes příšeru, LSD a Lurdy zpátky do Prahy

No řekněte, není to děsivé? Poslední epizoda této série je jedenáctá a odvysílaná bude jedenáctého.
11.12.2024 10:39
|
0

Pas už stačit nebude. Kdo míří do Velké Británie, ten si bude muset koupit „vstupenku“. Platí i děti

Electronic Travel Authorisation (ETA) stojí deset liber. Pro ČR je povinná od dubna.
10.12.2024 08:12
|
4
Reklama
Fotr na tripu