Posázavím nejen v sedle kola, ale i pohledem vodáka na řece Sázavě
Místa popsaná v článku
- Tenhle výlet nabídl projížďku po málo frekventovaných cestách.
- Navštívili jsme řadu vyhlídek do malebné krajiny.
- V Posázaví si na své přijdou vodáci i cyklisté.
Část party se věnovala výlučně cyklistice, ostatní měli dva dny vodácký program a poslední den jsme jeli všichni na kola. Vodácký program byl určen předem, první den se vodáci vydávají vlakem do Ledče nad Sázavou, výhodou kempu Horka je, že nádraží je situováno 5 minut chůze od kempu. V Ledči přebírají lodě a pádlují po proudu Sázavy přibližně 20 kilometrů zpět do kempu.
Den první: Jedni na kolo, druzí na vodu
Cyklistická část výpravy startuje také do Ledče, ale bočními, málo frekventovanými cestami přes Dolní Pohleď, Pertoltice a Jedlou. V Ledči nejprve obdivujeme majestátní hrad u řeky Sázava, pak pokračujeme cyklostezkou podél řeky za město až k meandru u Zlaté vyhlídky. V poledne se vracíme zpět do města a využíváme pestrou nabídku restaurace u řeky.
Posíleni vydatným obědem pokračujeme na jih směrem na Hněvkovice až k vodní nádrži Švihov, přes kterou přecházíme po mostě. Vodní nádrž Švihov, nazývaná také Želivka, je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro střední Čechy a hlavní město Praha. Je to největší vodárenská nádrž v České republice a tento primát si drží i ve střední Evropě.
Vodní dům
Od přehrady pokračujeme klidnou cestou na Keblov a Hulice. Právě u Hulic, které leží u severní části přehrady, se nachází také návštěvnické středisko Vodní dům, kde vám edukativní formou představí vodu jako životní prostředí rostlin, živočichů a jako nenahraditelný zdroj.
Rozmanité expozice vám ukáží prostředí vodních živočichů, můžete pozorovat ryby v akváriích nebo se projít imitací vodního potrubí, kterým teče voda rychlostí 52 km/h až do Prahy a zásobuje celé hlavní město České republiky. Každý Pražák spotřebuje v průměru 106 litrů vody denně. I takové informace se můžete dočíst ve středisku Vodní dům, které je lákadlem hlavně pro rodiny s dětmi a školní výlety.
Důkazem bylo plné parkoviště. Vstupné do areálu je 80 Kč pro děti a 120 Kč pro dospělé. Středisko Vodní dům je kromě pondělí otevřeno celoročně každý den.
Po návštěvě Vodního domu nás čekal už jen přesun přes Nesměřice do Zruče nad Sázavou a do kempu Horka kde čekáme příjezd vodácké party.
Den druhý: Skoro bez aut až do Kácova
Druhý den vodáci sedají do lodí hned v kempu před jezem, resp. ti méně odvážní až za jezem, a plují až do Kácova, kde večer předávají lodě do půjčovny a vracejí se zpět do kempu vlakem. Cyklistická část startuje směrem na jih do Mnichovic, kde se během dopoledního horka občerstvujeme v místních potravinách a následně pokračujeme přes Javorník do Trhového Štěpánova. Na místních klidných cestách potkáme minimum aut. Část trasy vede hustými lesy, takže místní kopečky zdoláváme v příjemném chládku.
Mezi Trhovým Štěpánovem a Kácovem projíždíme podjezdem pod dálnici D1, v tomto úseku je také minimum aut. Provoz začíná houstnout až těsně před zmíněným Kácovem.
Zde obdivujeme místní zámek a navštěvujeme pivovarskou hospodu, kde si z poměrně široké nabídky poledního menu vybíráme jídlo a koštujeme kácovský Hubertus. Po luxusní polední pauze se vracíme východním směrem přes Zliv a Chabeřice do Zruče nad Sázavou.
Den třetí: Rozhledna Babka a Bohdanka
Třetí den se obě části výpravy spojují do čistě cyklistické skupiny a společně se dostáváme prudkým stoupáním nad Zruč nad Sázavou na místo, kde se nachází rozhledna Babka. Rozhledna má 28 metrů, přičemž vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 24 metrů.
Rozhledna, která byla dokončena v roce 2015, leží v nadmořské výšce 451 m n. m. a poskytuje krásný výhled do okolí. Ten je doplněn o namluvený výklad, který spustíte zatočením kliky na výrobu elektrické energie a z reproduktoru se pak ozve výklad, který si zvolíte. Například o kopci Blaník, na který máte výhled. Výklad lze zvolit v různých jazykových mutacích.
Po výhledech z rozhledny pokračujeme klidnou cestou přes Krasoňovice do Zbraslavic, kde nahlížíme do venkovního areálu místního pivovaru a navštěvujeme přes obědovou pauzu jídelnu U České koruny. Překvapí nás široká nabídka jídel za velmi přijatelné ceny.
Posíleni pokračujeme směr Prostřední Ves a Bohdaneč, kde navštěvujeme nedalekou rozhlednu Bohdanka. Momentálně je sice zavřená kvůli rekonstrukci, ale v její těsné blízkosti se nachází bufet, kde se osvěžujeme a obdivujeme majestátní rozhlednu (vysokou 52 metrů) alespoň ze země, v její blízkosti se nachází také sochařské dílo Zvěstování. Rozhledna Bohdanka byla zprovozněna v roce 2011 a leží v nadmořské výšce 498 m n. m.
V centru Bohdanče opět zastavujeme - v místní šunkárně-pivovaru nás čeká kulinářský zážitek. Kromě čtyř druhů piva je zde možnost ochutnat také pršut z mangalice. Je to neodolatelně lákavá kombinace pro kolemjedoucí cyklisty. Po tomto gastro zážitku nás čeká už jen přesun přes Vlastějovice a po cyklostezce z Vlastějovic příjezd až do kempu, kde je cíl našeho putování.
Zdroj: autorský text