Reklama
Reportáž Sezóna 2022 15. epizoda

Klenotem solného jezera Chott el Djerid jsou pouštní růže. Koupit se dají i mimo turistické oblasti

Pepa se v Tunisku vypravil k jezeru Chott el Djerid. To má rozlohu jako celý Plzeňský kraj
Jedním ze suvenýrů, které si Češi odváží z dovolené v Tunisku, je pouštní, nebo také saharská, růže. Není to rostlina, nýbrž shluk krystalů, které vznikají při odpařování vody v solném jezeře. Finální podoba však květinu velmi blízce připomíná. Základem těchto růží jsou minerály, sůl a také písek, který může tvořit až polovinu jejich obsahu. 

Pouštní růže bývají malinké asi jako pěst dětské ruky, existují ale také kusy, které váží i několik kilogramů. Čím větší jsou, tím je samozřejmě cena za ně vyšší. Pokud prodejce nemá na stánku cenovku, můžete se pokusit s ním smlouvat. Je dobré si zjistit, v jaké cenově relaci se pouštní růže pohybují, abyste nakonec suvenýr nepřeplatili. 

Nejvyšší výskyt je v okolí solného jezera Chott el Djerid, které se nachází ve střední části Tuniska. Solná pláň, která posloužila mimo jiné i jako filmové kulisy Hvězdných válek, je velmi nehostinným místem. Nedoporučuje se přes ni dopravovat autem, protože nemáte jistotu, které úseky jsou ztuhlé a tedy bezpečné. Tunisané tu však v minulosti postavili silnici, aby se dalo přejet z jednoho konce na druhý. Zajímavé také je, že tu téměř neprší, a pokud náhodou ano, voda se zase rychle vypaří. Především v létě kvůli vysokým teplotám tu je v dáli vidět i jev zvaný fata morgana. Typicky si člověk může myslet, že vidí vodu.

V jakou denní dobu je největší zájem o nákup pouštní růže a jak vypadá skutečná fata morgana, vám ukáže Fotr na tripu v další ze svých reportáží po Tunisku. Pokud máte zájem se dozvědět o více místech v Tunisku, můžete se podívat na čtvrtou sérii Fotra na tripu. Všechny díly najdete v rubrice Epizody.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Reklama
Fotr na tripu