Rychlé nahlédnutí do Bavorska
V poslední den pobytu jsme využili také služby šumavského expresu. Je to místní železniční lokálka, která disponuje i speciálními vozy na kola (jeden vagon má kapacitu zhruba 70 kol, nakládání zajišťuje ve stanicích vlakový personál). Nastoupili jsme v Černé v Pošumaví a nechali jsme se pohodlně odvézt až do konečné stanice Nové Údolí. Zde se můžete občerstvit v hospodě Vagon, která je situována v předělaném železničním vagonu. Předělané vagony jsou celkem tři, v dalším je Muzeum pošumavských železnic.
V Novém Údolí se nachází i rarita v podobě Pošumavské jižní dráhy, je to nejkratší mezinárodní železnice na světě. Parta místních nadšenců položila na původním náspu tratě koleje, které v celkové délce 105 metrů vedou přes státní hranici s Německem. Po této železnici se můžete provézt replikou parní lokomotivy nebo šlapací drezínou a obdržet památnou jízdenku.
Od hraničního kamene jsme zahájili cykloetapu směrem Německo. Po pár metrech nás přivítala hraniční obec Haidmühle. Hned za obcí začalo stoupání po hlavní silnici, ze které jsme následně zahnuli doleva a prakticky v nulovém provozu jsme 11 kilometrů stoupali až na vrchol Dreisessel (Třístoličník, 1302 m n. m.). Těsně pod vrcholem se nachází také horská chata Berggasthof, kde se dá občerstvit. Na horskou chatu se lze dostat i autem, 700 m pod vrcholem je parkoviště, ze kterého je už finále třeba vyšlapat po úzké asfaltce pěšky. My jsme si cestu zpět na kole z Haidmühle na Lipno zpestřili jízdou hustými šumavskými lesy, kde jsme si udělali pauzu poblíž Stožce. Tam jsme obdivovali Schwarzenberský kanál. Toto důmyslné technické dílo sloužilo k dopravě vytěženého dřeva splavováním. Následně nás čekal už jen dlouhý sjezd do Nové Pece a přesun jižní stranou Lipna až k přívozu, kterým jsme se dostali do Dolní Vltavice.