Za řízení v zimní bundě může řidič dostat až 76 tisíc. Problematické je to i tam, kde pokuta nehrozí
- Pokutu za řízení v bundě nebo kabátu lze dostat ve Španělsku, Francii nebo Velké Británii.
- Zákony ale přímo nedefinují, jaká bunda je zakázaná.
- Zda je bunda ještě přípustná, nebo už ne, to posoudí policista.
- Jízda v tlusté zimní bundě je nevhodná kvůli tomu, že v případě nehody bezpečnostní pás nefunguje správně.
- Pozor! Tohle platí i pro děti v dětských sedačkách.
Zima zřejmě dorazila i do českých luhů a hájů, což přináší při cestování autem jistá specifika. Základem jsou samozřejmě správné zimní pneumatiky, za připomenutí ale stojí také to, jak by měli být řidiči oblečeni. Tlusté zimní bundy a kabáty jsou totiž pro řízení velmi nevhodné a v některých státech za takové počínání lze dokonce dostat pokutu. Nosit by je v autě neměli ani ostatní cestující nebo děti v sedačkách.
Ve Španělsku až za 5, v Británii za 76 tisíc
Jednou z evropských zemí, kde lze za řízení v bundě dostat pokutu, je například Španělsko.
Tamní zákon sice neobsahuje nic, co by přímo zakazovalo „řízení v bundě nebo tlustém zimním kabátu“, ale část popisující další povinnosti řidiče je přesně takto interpretována. Jde o větu, podle které má řidič povinnost zachovat „vlastní volnost pohybu“.
Otázkou samozřejmě je, zda už je zimní bunda dost tlustá k tomu, aby omezovala řidiče v pohybu a stejně tak je otázkou, jak to španělští policisté změří. Španělská média ale připomínají, že právě tohle už je na posouzení policistů.
Podobně se na tuto problematiku dívají i francouzské zákony. Řidič má být schopen bezpečně ovládat své auto a v tom mu zimní bunda brání. Ve Francii tak za řízení v bundě hrozí pokuta až 135 eur. Ve Velké Británii pak činí sazba za tento přestupek 200 liber, což je v přepočtu asi 6000 Kč. Jak ale připomíná web Nottinghamshire Live, ještě mnohem větší a dražší problém je situace, kdy si bundu řidič začne za jízdy sundávat. V takovém případě se k tomu přidává nevěnování se řízení a výsledkem může být pokuta v přepočtu až 76 tisíc korun.
Některé zdroje pak řadí mezi další evropské státy, kde za řízení v bundě lze dostat pokutu, také Německo nebo Itálii, ale v těchto případech se nám toto tvrzení nepodařilo ověřit. Například italský web Moto Integrator doslova uvádí, že jízda v zimní bundě není v rozporu s italským zákonem.
Nicméně vždy platí, že by řidiči, respektive všichni cestující v autě, při jízdě zimní bundu mít neměli.
Tlustá bunda je problém hlavně kvůli pásům
Omezený pohyb pro řidiče je totiž pouze jedna stránka věci, která je problematická. Druhým problémem je funkce bezpečnostních pásů v případě nehody. A tohle se týká nejen řidiče, ale také ostatních cestujících a dokonce i malých dětí přepravovaných v dětských sedačkách.
V kombinaci s tlustou zimní bundou totiž vzniká mezi pásem a tělem prostor. Pokud dojde k nehodě, pás člověka nechytí, ale člověk do něj v podstatě „skočí“. Síly, které pak působí na tělo, jsou větší a navíc směřují do jiných částí těla, než kam mají. Místo toho, aby pás zachytil tělo v oblasti pánve, tělo může pás trochu „podjet“ a část pásu, která má vést přes pánev, pak skončí na břiše. Kvůli tomu hrozí poranění žaludku, střev, jater a jiných měkkých tkání.
Německý ADAC toto v minulosti testoval a z testů vzešlo zjištění, že k menším poranění může dojít dokonce už při nárazu rychlostí 16 km/h. Tlustá bunda pak také znamená nesprávnou funkci předepínačů bezpečnostních pásů. V extrémních případech by člověk mohl z pásu úplně vyklouznout.
Pokud je v autě taková zima, že je nutné bundu mít, pak se doporučuje si bundu alespoň rozepnout. V případě dětí v sedačkách je řešením jejich připoutání bez bundy a následně je bundou nebo nějakou dekou přikrýt.
Zdroj: ADAC, boe.es, Autoppassionati, Moto Integrator