Drogy, alkohol a sex končí. Amsterdam už nechce být městem hříchu, pomoci mají zákazy a pokuty
- Amsterdam se chystá snížit overturismus do roku 2035 přísnými opatřeními.
- Mladí turisté dělají ve městě nepořádek, jsou za to pokutováni.
- Radikálně se omezí možnosti ubytování.
- Městská turistická daň je nově 12,5 procent.
Pamatujete si ještě na období pandemie, kdy byly ulice měst prázdné a život se na chvíli zastavil? Většinu turisticky populárních měst na světě aktuálně trápí zcela opačný problém. Bez řešení overturismu by se v řadě z nich mohla situace vyvinout do zcela nezvladatelné podoby. Jedna stránka je pozitivní ekonomický přínos, ta druhá a leckdy důležitější je blaho místních obyvatel, udržitelnost a spořádanost.
Nizozemí není jen jediné město
Není proto divu, že jedno z nejvýraznějších měst v Evropě přistoupilo k přísnějším turistickým pravidlům, které mají do roku 2035 omezit přísun návštěvníků. A v případě Amsterdamu je zaměřit na jeho bohatou historii, gastronomii nebo sezonní akce místo divokých mejdanů. Jak každý ví, tohle město má na svých zádech ale spíše nelichotivou nálepku.
To láká zejména mladé návštěvníky, kteří zde holdují alkoholu, drogám, a to vše ještě završí noční návštěvou vykřičených domů. Do ubytování však často neodcházejí, dělají nepořádek v ulicích a k první ráně nemají příliš daleko.
Ne zrovna atraktivní nálepku by samozřejmě město chtělo sundat a přilákat trochu jinou sortu turistů, která za sebou nezanechá nepořádek a nebude do města jezdit jen za jedním účelem. Zároveň by místní úřady rády, aby se turisté nezaměřovali pouze na hlavní město, ale vyrazili poznávat celé Nizozemsko, které má rozhodně co nabídnout. Tím by se tíživý overturismus v Amsterdamu mohl rozmělnit po celé zemi a problém by vlastně nemusel být tak vážný.
Ročně jen 20 milionů turistů
Postupné omezování návštěvnosti začal Amsterdam řešit pomalu. Začalo to určením počtu turistů, kteří mohou do města ročně zavítat a přenocovat tu. Určit si hranici bylo poměrně důležité, protože od poražení pandemie koronaviru se každý rok počet návštěvníků zvedal a situace začala být neúnosná zejména pro místní obyvatele. Ročně tak může do hlavního města Nizozemska zavítat 20 milionů turistů.
Situaci s overturismem se podrobněji věnuje Vize cestovního ruchu v Amsterdamu v roce 2035, což je zhruba desetistránková studie, která přináší světlo k řešení nadměrného turismu ve městě. Některá z opatření jsou drastická, avšak mají své logické opodstatnění.
Náklady na ubytování porostou
Základem pro snížení nadměrného turismu je postarat se o to, aby nebylo zas až tolik možností ubytování. To však neznamená, že by měla upadnout kvalita těch zbývajících, spíše naopak. Nejvíce omezení dopadne na soukromé nabídky typu Airbnb, které podle předpisu budou moci poskytnout pouze 30 nocí za celý kalendářní rok.
Navíc, aby mohli pronajímatelé někoho ubytovávat, musí nejprve získat povolení. To stojí v přepočtu necelé dva tisíce korun. Pokud by pravidlo chtěli obejít a ubytovávat turisty na černo, pak se musí připravit na pokutu do výše půl milionu korun.
Z obliga nevyjdou ani hotely, protože se aktuálně v Amsterdamu nemohou stavět nové (jedině mimo město). Nařízení platí od letošního dubna. Jediná možnost, jak postavit nový hotel, je, že ten původní bude zbourán. Nová stavba však musí mít buď stejný, anebo menší počet pokojů, navíc musí být hotel udržitelný. Turistická daň je zde také jedna z nevyšších v Evropě, aktuálně vychází na 12,5 procent z ceny pokoje.
To vše povede k prudkému zdražení ubytování, které si později nebude moci dovolit tolik lidí. Kromě omezení ubytování trvá už šest let také zákaz otevírání nových turistických obchodů v centru města.
Když se volnomyšlenkářství trochu zvrtne
Od loňského roku se město svými kampaněmi také snaží turisty odradit od návštěvy Amsterdamu pouze za jedním účelem – marihuanou, alkoholem a sexem. Do čtvrti červených luceren už se také dá dostat v omezeném počtu, protože poslední roky se v ní prudce zvedla vlna kriminality. Už několik let navíc v centru sexuální turistiky platí zákaz focení lehkých žen ve výlohách a omezené komentované prohlídky. Porušení by pro lidi znamenalo pokutu ve výši až 190 tisíc korun.
Problémoví turisté musí počítat také s vysokými pokutami za své činy. Například za opilství na veřejnosti si mohou připravit až 2500 korun, za rušení nočního klidu a výtržnosti pak až téměř 4 tisíce, přičemž mohou skončit i ve vězení. Podpořit snížení míry těchto návštěvníků mají také omezené otevírací doby. Týká se to barů, coffeshopů a nevěstinců. Stejně tak je po celém městě zakázáno pít alkohol a kouřit marihuanu na veřejnosti nebo si kupovat drogy od pouličních prodejců.
Co myslíte, má Amsterdam ještě šanci? Podaří se městu zbavit své nelichotivé nálepky a přilákat turisty, kteří ho navštíví za jiným účelem než jen za zábavou?
Zdroj: autorský text, Vize cestovního ruchu v Amsterdamu v roce 2035