Špatná příprava auta na dovolenou přinese problémy. Poradíme, na co před odjezdem nezapomenout

- Ještě před cestou si dejte do pořádku doklady - řidičák, techničák a zelenou kartu.
- Nejlepší kontrola auta proběhne v servisu, sami můžete něco přehlédnout.
- Klimatizace si v létě přímo říká o doplnění a vyčištění.
- Hodí se zkontrolovat povinnou výbavu podle destinace, kam jedete.
Dovolená autem je jedna z těch příjemnějších variant přesunu do letní destinace. Prostor v autě je sice omezený, ale větší než při cestě letadlem, kde máte povolen pouze jeden kufr. Sbalit si můžete tak skutečně cokoli, hlavně pokud jedete s malými dětmi. Auto lze v cíli použít k navštěvování různých míst a výletů. Aby však dobře během letní dovolené sloužilo, měli byste ho ještě před cestou nechat zkontrolovat. Není totiž nic horšího, než když zastavíte na čerpací stanici v cizím státě a zjistíte, že auto odmítá znovu nastartovat nebo při parném dnu zcela odejde klimatizace.
Doklady, pojištění a povinná výbava
Ještě, než se budete starat o svoje autíčko, měli byste si dát dohromady své osobní doklady. Zjistěte si, zda budete potřebovat pas nebo vám pro překročení hranic stačí jen občanka. Zkontrolujte také datum platnosti dokladu, abyste si případně včas nechali vystavit nový. Totéž platí o řidičském průkazu. Do zahraničí navíc budete potřebovat s sebou zelenou kartu (země EU by měly akceptovat elektronickou verzi, mimo EU musí být papírová) a fyzicky techničák. Pokud byste je zapomněli doma, pak se vystavujete pokutě a zákazu pokračovat v jízdě.
Pokud vaše cesta končí v kempu, pak si promyslete, jaký obranný prostředek si s sebou vezmete. Kolega Lukáš se vydal S Fordem na cestu kolem světa po Evropě a trochu se mu znepříjemnil návrat domů. Konkrétně na německo-švýcarských hranicích si ho Němci vybrali k namátkové kontrole, a protože měl u sebe na sebeobranu pepřový sprej, má z toho teď velký problém. O celé kauze si můžete přečíst článek. Zkontrolujte si tedy raději, co do země můžete a nemůžete přivážet.
Každá cesta do zahraničí by už automaticky měla znamenat také pořízení cestovního pojištění pro vás osobně. V rámci povinného nebo havarijního pojištění na auto byste měli mít ve smlouvě sjednané asistenční služby, které vám pomohou v případě závady nebo dopravní nehody v zahraničí. Přesto je lepší se podívat do smlouvy, v jakém rozsahu je máte sjednané a případně si je jednorázově zvýšit. Obvykle základní limity asistence nemusí v zahraničí stačit. Pokud nemáte havarijní pojištění, některé pojišťovny umožňují si ho krátkodobě sjednat.
Projít kontrolou by měla také povinná výbava. V některých zemích jsou hodně přísní na obsah a také datum platnosti lékárničky. Čtyři roky starou byste tedy měli obměnit, přestože se na jejím obsahu nemá příliš co zkazit, ale vyhnete se tím problémům. Pokud má daná země něco specifického v povinné výbavě, pak byste se tím měli také vybavit. Specificky to bývají reflexní vesty, které například v Rakousku musí mít všichni cestující.
Světla svítí, stěrače stírají
U samotného auta budete mít největší jistotu, když ho dáte na celkovou prohlídku do autoservisu. Řada servisů podle internetového hledání nabízí výrazné slevy na prohlídky právě před dovolenou. Můžete tak narazit na ceny jako je 99 Kč (BestDrive), 349 Kč (Auto Kout Centrum), 599 Kč (Direct Auto). Částky se mohou lišit podle krajů a také především obsahu prohlídky.
„Ideální je prověřit základní věci jako podvozek, tekutiny, stav baterie a další. A taky auto takzvaně napíchnout na diagnostiku a zkontrolovat případná chybová hlášení,“ radí Michal Kárný z Direct pojišťovny. Největší neplechu by právě o dovolené mohla udělat autobaterie, která dostává v zimě a v parném létě docela zabrat. Není tedy na škodu zkontrolovat její napětí. Stejně tak se podívat na zoubek klimatizaci.
Přímo v servisu mohou přijít i na závady, kterých si vy sami nemusíte všimnout. Může to být uvolněný výfuk, poškozené plasty nebo netěsnosti. Při kompletní prohlídce se vám podívají také na brzdy. Pokud při brzdění slyšíte pískot nebo vibrace, pak na to při příjmu raději upozorněte. My, když jsme na podzim vezli auto na přezutí, jsme obsluze sdělili, že slyšíme divný zvuk vzadu, byla z toho zrezlá a prasklá pružina. Pokud auto třeba ještě nepřirozené skáče, mohly by se vyskytnout problémy s tlumiči, které je lepší vyřešit ještě před dovolenou.
Něco zvládnete sami
Co ovšem můžete zkontrolovat už doma, jsou tekutiny. Přesněji stav hladiny oleje a chladící kapaliny. Když už budete v tomto prostoru, tak dolijte po zimě také ostřikovače letní směsí, která bývá účinnější proti hmyzu. „Zkontrolujte i stav stěračů, které jsou po zimě často vysušené nebo popraskané,“ radí Jáchym Knedlhans z Direct auto. Čelní sklo pravděpodobně dostalo po zimě taky na frak, pokud ale na něm nemáte vyloženě praskliny, pak s ním můžete vyrazit na cestu.
Nakonec by bylo dobré zkontrolovat ještě všechna světla, zda svítí. „Často se zapomíná na osvětlení SPZ, které je povinné a jeho nesvítivost může znamenat zbytečnou pokutu,“ upozorňuje Kárný z Direct pojišťovny.
Zdroj: autorský text, Direct pojišťovna