Konec levného cestování? Města bojují s nadmírou turistů třeba i odpojováním ubytování od vody
Cestování je v dnešní době pořád cenově velmi dostupné. Skromnější cestovatelé se doslova za pár tisíc mohou podívat všude možně a často se nemusí nutně omezovat pouze na Evropu. Jenže tenhle trend přináší zejména ve vyhlášených destinacích problémy v podobě masového turismu a úřady už to začínají řešit. Například ve Španělsku se snaží omezit krátkodobé pronájmy. Někde je chtějí zcela zakázat, jinde zatím bojují pouze proti lidem, kteří svá ubytování pronajímají neoficiálně. Třeba tak, že daná místa odpojí od přívodu vody.
Zákaz v Barceloně, bez vody v Seville
Španělsko je u turistů extrémně populární. V žebříčku návštěvnosti patří tomuto státu druhé místo z evropských zemí za Francií s tím, že do roku 2040 by se mohlo dostat na příčku první. Například pouze Barcelonu navštívilo loni zhruba 26 milionů turistů, kteří zde zůstali přes noc. Tak obrovské množství vedlo k protestům místních a úřady začaly jednat. Jedním z opatření je zvýšení turistické sazby pro turisty přespávající v hotelech na 4 eura/noc. Toto začne platit od září.
Barcelona zároveň do roku 2028 úplně zakáže krátkodobé pronájmy, protože tento trend vedl ke zvýšení cen nemovitostí ve městě a ty se staly pro místní nedostupné. Aktuálně má licenci pro krátkodobé pronájmy přes deset tisíc ubytování a tato licence má být všem do čtyř let odebrána.
Podobné problémy řeší také krásné město Sevilla. To se prozatím rozhodlo bojovat s masovým turismem tak, že bude kontrolovat, zda jednotlivá ubytování plní všechny podmínky. Pokud se ukáže, ze provozovatelé takových ubytování podmínky neplní a nabízejí své ubytovací kapacity neoficiálně, ve spolupráci se společností Emasesa budou dotčená místa odpojena od vody. V rámci kontrol bylo prozatím zjištěno 715 takových míst.
Zákaz nemusí být řešením
Stejné potíže se řeší i jinde. Jak připomíná web Matador Network, například Amsterdam připravil desetistránkový dokument popisující vizi turismu, ke které chce město směřovat do roku 2035. V praxi to bude znamenat významné omezení turismu tak, aby se ve městě dalo žít a nebylo zahlcené turisty, kteří sem mnohdy jezdí za poněkud nevšedními službami.
Omezování krátkodobých pronájmů by mělo zákonitě vést ke snížení nabídky a tudíž ke zvýšení cen v ubytováních, která zůstanou povolená. Města obecně chtějí turisty, kteří v dané lokalitě stráví delší čas a utratí více peněz. Web Matador Network ale připomíná, že zákaz nemusí být řešením, protože například v New Yorku vedlo razantní omezení pronájmů přes služby typu Airbnb k rozvoji neregulovaného černého trhu.
Zdroj: Matador Network, Reuters